Architektura MuratorWydarzeniaArchiplakaty Piotra Zybury

Archiplakaty Piotra Zybury

W Muzeum Architektury we Wrocławiu od niedawna znaleźć można archtektoniczne plakaty ilustrujące znane budynki z różnych zakątków świata. Autorem grafik jest architekt Piotr Zybura z pracowni arch_it.

Archiplakaty Piotra Zybury

Wśród zilustrowanych przez projektanta obiektów są zarówno realizacje polskie, jak i zagraniczne. Do tej pierwszej grupy należą m.in. ikony wrocławskiego modernizmu – hotel Hansa Scharouna, audytorium Chemii Krystyny i Mariana Barskich czy bloki osiedla Plac Grunwaldzki Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, ale też budynki oddane w ostatnich latach, jak CINiBA projektu HS99 i Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach autorstwa JEMS Architekci czy Filharmonia w Szczecinie, za którą odpowiada biuro Barozzi Veiga. Kilkanaście plakatów, które można zobaczyć i kupić w Muzeum Architektury we Wrocławiu pochodzi z serii stworzonych przez Piotra Zyburę w ciągu ostatnich trzech lat. Plakaty tworzę jako odskocznię od realiów pracy architekta, gdzie na efekt procesu projektowego i realizacyjnego często trzeba czekać kilka lat. Plakat może powstać stosunkowo szybko, co daje dużo radości i satysfakcji. Pierwszy powstał niejako przypadkiem, jako część opracowania konkursowego dla projektu zespołu sal gimnastycznych z salą do szermierki we Wrocławiu. Na kolejnych pokazuję budynki, które cenię i lubię, a przede wszystkim uważam za interesujące – mówił Piotr Zybura w rozmowie z „A-m” w 2019 roku.

Czytaj też:  Architekt po godzinach: archiplakaty Piotra Zybury |

Plakaty w formatach B2 i A3 wydrukowane na papierze 220 g dostępne są teraz w muzealnym sklepie oraz w internetowej księgarni pod adresem www.ma.wroc.pl. Po specjalne, sygnowane wersje plakatów można zwrócić się także bezpośrednio do autora.

Piotr Zybura to wrocławski architekt, założyciel pracowni arch_it, która na koncie ma takie realizacje jak modernizacja pawilonu Infowuwa na osiedlu Wuwa, budynek mieszkalny przy ul. Zatorskiej, osiedle Atmosfera na Nowych Żernikach czy przebudowa Muzeum Architektury we Wrocławiu wraz z nowym systemem identyfikacji. Biuro zdobyło też pierwsze miejsce w konkursie na zagospodarowanie obszaru Wzgórza Andersa we Wrocławiu oraz na przebudowę schodów terenowych na ulicy Śliskiej w Krakowie.

WZORY LUBLINA: seria patternów inspirowanych detalami miasta
WZORY LUBLINA: seria patternów inspirowanych detalami miasta Detale ikonicznych budynków Lublina stały się inspiracją dla architekta krajobrazu Tomasza Smutka do opracowania specjalnej kolekcji wzorów. Projekt powstał w ramach stypendium prezydenta Lublina.

Autor: Piotr Prus
Architekt po godzinach: archiplakaty Piotra Zybury Co robi architekt po godzinach? Jedni, jak Marcin Kwietowicz, oddają się pasji fotografowania, inni, jak Urszula Forczek-Brataniec i Marcin Brataniec, namiętnie szkicują z natury odwiedzane miejsca, a jeszcze inni, jak Robert Skitek czy Monika Arczyńska, prowadzą architektoniczne blogi. Piotr Zybura tworzy z kolei architektoniczne plakaty. Prezentujemy kilka wybranych prac tego wrocławskiego architekta
Nowe Kuźniki we Wrocławiu W okolicy ulicy Majakowskiego w zachodniej części Wrocławia powstaje osiedle projektu pracowni arch_it.
Czerwone schody w Krakowie Zamiast zwykłych schodów terenowych wielofunkcyjna przestrzeń ze stołami, siedziskami i huśtawkami w otoczeniu zieleni. Tak wygląda nagrodzona w konkursie koncepcja przebudowy przedłużenia ulicy Śliskiej w Krakowie, opracowana przez wrocławską pracownię Arch_it.