Architektura MuratorWydarzeniaArchitekt Fernando Menis prezentuje na 13. Biennale Architektury w Wenecji projekt nowej Wielofunkcyjnej Sali Koncertowej w Toruniu

Architekt Fernando Menis prezentuje na 13. Biennale Architektury w Wenecji projekt nowej Wielofunkcyjnej Sali Koncertowej w Toruniu

Na 13. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji architekt Fernando Menis przedstawi w hiszpańskim pawilonie historię powstawania koncepcji Audytorium, budynku zaliczonego przez jurorów World Architecture Festival 2010 do grona najciekawszych planowanych inwestycji na świecie

Fernando Menis na Biennale Architektury w Wenecji
Fernando Menis na Biennale Architektury w Wenecji

13. Biennale Architektury
Tegoroczna edycja zorganizowana została pod hasłem Common Ground – Wspólne Miejsce. Do 25 listopada w hiszpańskim pawilonie narodowym prezentowana będzie instalacja INTO THE WALL (W ścianie), pokazująca prace uznanego kanaryjskiego architekta.
Na wystawie przygotowanej przez Fernando Menisa  znalazły się wyrzeźbione w czarnym tworzywie modele takich obiektów, jak Auditorium Pajara (Fuerteventura), Agora Garden Tower (Tajwan) czy Audytorium w Toruniu. Sala koncertowa na Jordankach powstać miała już w ubiegłym roku według projektu Menis Arquitectos, zwycięzcy konkursu rozstrzygniętego w 2008 roku. Audytorium dostosowane być miało do spełniania różnych funkcji. Na dostosowanie obiektu do aktualnych potrzeb pozwalać miał zaprojektowany przez Menis Arquitectos ruchomy sufit, pozwalający na zmianę pogłosu.
Na zewnątrz instalacji zobaczyć można proces powstawania koncepcji Audytorium w Toruniu,  tworzenia kolejnych makiet i elementów tworzących kompozycję budynku. Każdy z ręcznie wykonanych elementów wywarł wpływ na  ostateczny wyraz budynku.

Fernando Menis o wystawie
Wewnątrz ściany przedstawiona została ścieżka zawodowa architekta: negatywowe wizerunki odzwierciedlają najważniejsze projekty.
Goście będą mogli doświadczyć, tego co dzieje się wewnątrz ściany. Beton generuje pełnię i pustkę, grę geometrycznych kształtów, różnorodność tekstur, które pokazują różne jego rodzaje, sprawdzane podczas badań przez wiele lat. Makiety i koncepcje architektoniczne w połączeniu z różnorodnymi materiałami tworzą różne doznania. Istniejące zmiany w kolorze materiału, obrazują idee i naturę naszej pracy. Myślę, iż można w tym dostrzec rękodzieło -  mówi Fernando Menis.

Fernando Menis na 13. Biennale
Fernando Menis na 13. Biennale Architektury (2012)
MBA Kraków 2019 – laureaci Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie Grand Prix XV edycji Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie zdobyły Karolina Chodura i Joanna Rozbrój, absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, za pracę wyrażającą konieczność koegzystencji przyrody i architektury. Prezentujemy laureatów MBA Kraków 2019.
Wydarzenia Tallińskiego Biennale Architektury. Open Call Organizatorzy TAB 2019 – Tallinn Architecture Biennale czekają na propozycje wydarzeń towarzyszących tegorocznej imprezie. Pomysły nadsyłać mogą architekci, urbaniści, artyści, ale i zainteresowani specjaliści innych dziedzin.
Gdynia z lekarstwem na pastelozę! Biennale Sztuki Miejskiej w Gdyni, organizowane przez lokalne stowarzyszenie Traffic Design, to nie tylko popularny festiwal szeroko rozumianego projektowania, ale też remedium na większość przypadłości dotykających nasze metropolie. Tegoroczna edycja przyniosła kolejne realne zmiany w przestrzeni tego polskiego „Białego Miasta”.
Polska na London Design Biennale – znamy założenia zwycięskiej wystawy Na London Design Biennale Polskę reprezentować będzie wystawa A Matter of Things, przygotowana przez Małgorzatę Wesołowską, projektantkę, badaczkę, niegdyś współpracowniczkę „Architektury-murator”. Międzynarodowa publiczność zobaczy obiekty, które towarzyszyły nam w codziennym życiu przez ostatnie sto lat.
16. Biennale Architektury w Wenecji Temat tegorocznej edycji biennale brzmi FREESPACE i odnosi się do architektury szczodrej i demokratycznej. W polskim pawilonie zobaczymy projekt Amplifikacja natury autorstwa grupy Centrala, nawiązujący do głównego hasła poprzez ukazanie relacji człowieka, architektury i natury
Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie – podsumowanie i fotorelacja Tematem tegorocznej, piątej już edycji Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie była redefinicja funkcji i rozwiązań przestrzennych Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Organizatorzy wspólnie z uczestnikami poszukiwali nowych pomysłów dla budynku i jego roli w strukturze miasta – relacja Tomasza Żylskiego.