Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura i Media – druga ogólnoeuropejska konferencja poświęcona przyszłości mediów architektonicznych

Architektura i Media – druga ogólnoeuropejska konferencja poświęcona przyszłości mediów architektonicznych

Już 11 maja kolejne ogólnoeuropejskie spotkanie poświęcone roli architektury w mediach i przyszłości branżowych magazynów i portali. W ramach konferencji redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska rozmawiać będzie z Iwanem Baanem, jednym z najbardziej znanych i najczęściej publikowanych fotografów architektury na świecie.

Architektura i Media – druga ogólnoeuropejska konferencja poświęcona przyszłości mediów architektonicznych

Pierwsza ogólnoeuropejska konferencja Architektura i Media odbyła się z inicjatywy Ewy P. Porębskiej, redaktor naczelnej miesięcznika „Architektura-murator”, w 2018 roku w pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie. O wpływie środków masowego przekazu na odbiór i rozwój architektury oraz ocenę kondycji i przyszłości mediów o tematyce architektonicznej rozmawiali wówczas m.in. czołowi przedstawiciele gazet codziennych i wiodących magazynów architektonicznych, również  tych ukazujących się on-line, by wymienić tylko „Financial Times”, „The Architectural Review”, „Detail” czy „Dezeen”.

Po sukcesie tamtego wydarzenia, w obliczu nowych wyzwań na rynku prasy, organizatorzy z Fundacji Miesa van der Rohe postanowili powrócić w tym roku z nową odsłoną konferencji. Dyskusje, prelekcje i warsztaty on-line rozpoczną się już 11 maja i potrwają przez trzy kolejne dni.

Podczas pierwszej edycji konferencji mieliśmy okazję rozpocząć debatę na temat tego, co czyni projekt architektoniczny atrakcyjnym dla dziennikarzy gazet codziennych i czasopism specjalistycznych. W tym roku chcemy zagłębić się w logikę redakcji stacji radiowych i telewizyjnych oraz platform audiowizualnych, by zastanowić się nad rolą obrazu w opowiadaniu historii dzieła architektonicznego – mówi Miriam Giordano, konsultantka do spraw komunikacji i dyrektorka agencji komunikacyjnej Labóh, a zarazem kuratorka tegorocznego spotkania.

Temu aspektowi przyglądać się będą m.in. redaktor naczelna „„Architektury-murator” Ewa P. Porębska oraz Iwan Baan, jeden z najbardziej znanych i najczęściej publikowanych fotografów architektury na świecie. Dyskusja na żywo z ich udziałem odbędzie się 14 maja o godz. 17.00 na kanale Fundacji Miesa van der Rohe na platformie YouTube.

Czytaj też: Fotografia w służbie architektury? |

Konferencja „Architektura i Media” adresowana jest nie tylko do dziennikarzy, lecz także do przedstawicieli instytucji i organizacji kulturalnych, specjalistów od komunikacji, architektów i wszystkich miłośników architektury. Wydarzenie organizuje Fundacja Miesa van der Rohe przy wsparciu z  programu Kreatywna Europa w ramach Tygodnia Architektury w Barcelonie. Więcej informacji oraz pełny program na stronie: architectureandthemedia.com.

Ewa P. Porębska z nagrodą Top Woman 2020 in Real Estate Redaktor naczelna „Architektury-murator” Ewa P. Porębska zdobyła główną nagrodę w kategorii Architektura & Design w konkursie Top Woman 2020 in Real Estate.
Iwan Baan: mistrz fotografii architektury [GALERIA] Iwan Baan to holenderski fotograf architektury, który rzucił wyzwanie długoletniej tradycji przedstawiania budynków jako wyizolowanych z kontekstu, ukazując również ich otoczenie i użytkowników. Z okazji spotkania z Holendrem, które w ramach konferencji Architektura i Media poprowadzi Ewa P. Porębska, prezentujemy wybór ikonicznych zdjęć autorstwa Iwana Baana publikowanych na łamach naszego miesięcznika.
Architektura i media W ostatnich 10 latach narodziły się i zniknęły setki portali architektonicznych. Papierowym magazynom powodzi się różnie – „Building Design” przeszedł w całości na wersję cyfrową, a inne anglojęzyczne pismo „Mark Magazine” ukazało się w ubiegłym roku po raz ostatni. W międzyczasie ogromną popularność zyskały platformy internetowe. Poświęconą mediom i architekturze konferencję w Barcelonie podsumowują redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska i włoska dziennikarka Paola Pierotti.
Redaktor naczelna "Architektury-murator" Ewa P. Porębska uhonorowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Redaktor naczelna miesięcznika "Architektura-murator” Ewa P. Porębska została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Odznaczenie otrzymała za wybitne zasługi na rzecz ochrony ładu przestrzennego i rozwoju architektury