Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura Małopolski i Śląska. Dziesięć lat Polski w Unii Europejskiej - wystawa plenerowa w Krakowie

Architektura Małopolski i Śląska. Dziesięć lat Polski w Unii Europejskiej - wystawa plenerowa w Krakowie

1 maja w Krakowie otwarta zostanie wystawa plenerowa ukazująca współczesną architekturę Małopolski i Śląska. Okolicznościowa wystawa ukazuje przemiany w architekturze i przestrzeni publicznej województw, które zaszły w ciągu dziesięciu lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej  

Współczesna architektura Małopolski i Śląska, SARP

W ciągu ostatnich dziesięciu lat na terenie Województwa Małopolskiego oraz Województwa Śląskiego wzniesiono szereg nowych obiektów współczesnej architektury. Większość została sfinansowania z funduszy unijnych oraz środków własnych samorządów, w wyniku konkursów architektonicznych realizowanych przy współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Z okazji dziesięciolecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, w Krakowie otwarta zostanie wystawa plenerowa wystawa „Architektura Małopolski i Śląska. Dziesięć lat Polski w Unii Europejskiej", ukazująca najciekawsze obiekty architektoniczne obydwu województw, zbudowane w ciągu ostatniej dekady. Wśród prezentowanych realizacji znajdą się między innymi m.in. Małopolski Ogród Sztuki (Ingarden & Ewý Architekci), Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach (DDJM), Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach (HS99) czy Sąd Okręgowy w Katowicach (Archistudio Studniarek + Pilinkiewicz). Wystawa jest również wyrazem więzi łączącej Małopolskę i Śląsk, którą odzwierciedla przyjęta przez Prezydenta RP Strategia Rozwoju Polski Południowej do roku 2020.

Na uroczyste otwarcie wystawy, które odbędzie się w czwartek, 1 maja 2014, o godzinie 18:00 na Rynku Głównym w Krakowie (obok kościoła św. Wojciecha) zapraszają Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Mirosław Sekuła – Marszałek Województwa Śląskiego, Mariusz Ścisło – Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wystawa powstała przy współpracy SARP Oddział Kraków i SARP Oddział Katowice. Organizatorem wystawy na Rynku Głównym w Krakowie jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Współczesna architektura Małopolski i Śląska, SARP
Plakat wystawy „Architektura Małopolski i Śląska. Dziesięć lat Polski w Unii Europejskiej”
Dyplom Roku SARP 2020 – laureaci Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP Poznaliśmy laureatów konkursu o nagrodę Dyplom Roku SARP 2020. Tegoroczną edycję honorowym patronatem objął Jürg Burri – Ambasador Szwajcarii w Polsce, a partnerami merytorycznymi są dwie szwajcarskie firmy: Geberit i Schindler.
#ArchitekciDlaKlimatu. Inicjatywa Koła Architektury Zrównoważonej SARP Trwa globalny tydzień protestów dla klimatu. Polscy architekci dołączają do akcji, proponując deklarację budownictwa proekologicznego.
Młodzi na SARP U40 Ogólnopolskie Spotkania Młodych Architektów SARP U40 to inicjatywa podjęta w 2018 roku przez szczeciński oddział stowarzyszenia. W dniach 17-18 maja w Lublinie pod hasłem Przemiany odbyła się druga edycja wydarzenia. Relacjonuje Katarzyna Gucałło.
Znamy wyniki finału polsko-niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP 2019 Nagrodę główną wygrała Dominika Strzałka z Politechniki Krakowskiej za pracę Miedzianka, the history of disappearing. Ceremonia wręczenia Nagród i wyróżnień odbyła się 16 czerwca 2019 r. w siedzibie ZG SARP w Warszawie.
Architekci Oddziału Warszawskiego SARP – cykl spotkań Warszawski oddział SARP zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu prezentującego stołeczne biura projektowe. Gośćmi wieczoru będą Błażej Hermanowicz i Stanisław Rewski z pracowni HRA Architekci.
Zabytki Syrii w szkicowniku architekta – wykład Wojciecha Zabłockiego 7 marca 2019 roku odbędzie się kolejny wykład z cyklu Duże A organizowanego przez wrocławski SARP. Tym razem prelegentem będzie Wojciech Zabłocki, który w latach 80. pracował w Syrii, gdzie zaprojektował m.in. kompleks hali widowiskowej i basenów olimpijskich w Aleppo oraz Ośrodek Olimpijski w Latakii.