Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura Małopolski i Śląska. Dziesięć lat Polski w Unii Europejskiej - wystawa plenerowa w Krakowie

Architektura Małopolski i Śląska. Dziesięć lat Polski w Unii Europejskiej - wystawa plenerowa w Krakowie

1 maja w Krakowie otwarta zostanie wystawa plenerowa ukazująca współczesną architekturę Małopolski i Śląska. Okolicznościowa wystawa ukazuje przemiany w architekturze i przestrzeni publicznej województw, które zaszły w ciągu dziesięciu lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej  

Współczesna architektura Małopolski i Śląska, SARP

W ciągu ostatnich dziesięciu lat na terenie Województwa Małopolskiego oraz Województwa Śląskiego wzniesiono szereg nowych obiektów współczesnej architektury. Większość została sfinansowania z funduszy unijnych oraz środków własnych samorządów, w wyniku konkursów architektonicznych realizowanych przy współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Z okazji dziesięciolecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, w Krakowie otwarta zostanie wystawa plenerowa wystawa „Architektura Małopolski i Śląska. Dziesięć lat Polski w Unii Europejskiej", ukazująca najciekawsze obiekty architektoniczne obydwu województw, zbudowane w ciągu ostatniej dekady. Wśród prezentowanych realizacji znajdą się między innymi m.in. Małopolski Ogród Sztuki (Ingarden & Ewý Architekci), Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach (DDJM), Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach (HS99) czy Sąd Okręgowy w Katowicach (Archistudio Studniarek + Pilinkiewicz). Wystawa jest również wyrazem więzi łączącej Małopolskę i Śląsk, którą odzwierciedla przyjęta przez Prezydenta RP Strategia Rozwoju Polski Południowej do roku 2020.

Na uroczyste otwarcie wystawy, które odbędzie się w czwartek, 1 maja 2014, o godzinie 18:00 na Rynku Głównym w Krakowie (obok kościoła św. Wojciecha) zapraszają Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Mirosław Sekuła – Marszałek Województwa Śląskiego, Mariusz Ścisło – Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wystawa powstała przy współpracy SARP Oddział Kraków i SARP Oddział Katowice. Organizatorem wystawy na Rynku Głównym w Krakowie jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Współczesna architektura Małopolski i Śląska, SARP
Plakat wystawy „Architektura Małopolski i Śląska. Dziesięć lat Polski w Unii Europejskiej”
Stanowisko SARP w sprawie wyboru projektanta Centralnego Portu Komunikacyjnego Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zajął stanowisko w sprawie wyboru generalnego projektanta Centralnego Portu Komunikacyjnego w trybie tzw. dialogu konkurencyjnego. Tak można zlecić budowę elektrowni albo system integracji baz danych. Najlepszym trybem poszukiwania najlepszego rozwiązania lotniska jest otwarty konkurs architektoniczny – piszą architekci.
Śniadanie na Foksal: nowy cykl spotkań w OW SARP Warszawski SARP zaprasza na nowy cykl dyskusji o architekturze. Tym razem w nieformalnej, piknikowej atmosferze w ogrodzie Pałacu Zamoyskich. Gościem specjalnym pierwszego spotkania będzie Kamil Wyszkowski z UN Global Compact Network Poland, a redakcja „Architektury-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Dyplom Roku SARP 2020 – laureaci Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP Poznaliśmy laureatów konkursu o nagrodę Dyplom Roku SARP 2020. Tegoroczną edycję honorowym patronatem objął Jürg Burri – Ambasador Szwajcarii w Polsce, a partnerami merytorycznymi są dwie szwajcarskie firmy: Geberit i Schindler.
#ArchitekciDlaKlimatu. Inicjatywa Koła Architektury Zrównoważonej SARP Trwa globalny tydzień protestów dla klimatu. Polscy architekci dołączają do akcji, proponując deklarację budownictwa proekologicznego.
Młodzi na SARP U40 Ogólnopolskie Spotkania Młodych Architektów SARP U40 to inicjatywa podjęta w 2018 roku przez szczeciński oddział stowarzyszenia. W dniach 17-18 maja w Lublinie pod hasłem Przemiany odbyła się druga edycja wydarzenia. Relacjonuje Katarzyna Gucałło.
Znamy wyniki finału polsko-niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP 2019 Nagrodę główną wygrała Dominika Strzałka z Politechniki Krakowskiej za pracę Miedzianka, the history of disappearing. Ceremonia wręczenia Nagród i wyróżnień odbyła się 16 czerwca 2019 r. w siedzibie ZG SARP w Warszawie.