Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura Roku 2008

Architektura Roku 2008

Wyniki 15. edycji konkursu na najlepsze realizacje powstałe na terenie województwa śląskiego. W kategorii Obiekt Roku nagrodę przyznano Teatrowi Rozrywki w Chorzowie (autorstwa Studio Stożek).

fotka z /zdjecia/t1_01.jpg

Jury w składzie

arch. Tomasz Konior laureat poprzedniej edycji konkursu "Architektura Roku Województwa Śląskiego"
arch. Zbigniew Maćków, (SARP O/Wrocław)
arch. Jurand Jarecki, (SARP O/Katowice)
arch. Dieter Paleta, (SARP O/Katowice)
arch. Michał Buszek, (SARP O/Katowice)
arch. Tomasz Studniarek, (SARP O/Katowice, przewodniczący jury)
arch. Arkadiusz Płomecki, (sekretarz organizacyjny konkursu)

przyznało

Kategoria Obiek Roku - 1. nagroda ex quo
Teatr Rozrywki w Chorzowie (Studio Stożek - arch. Jerzy Stożek)
Ośrodek Sportów Wodnych w Łące k. Pszczyny (arch. Piotr Kuczia)

Kategoria Wnętrze Roku - 1. nagroda - Teatr Rozrywki w Chorzowie


Teatr Rozrywki w Chorzowie ("A-m" 02/2009) to wzorowy przykład realizacji budynku użyteczności publicznej. Projekt został wyłoniony w otwartym konkursie architektonicznym. Dzięki remontowi budynku powstała nowa przestrzeń publiczna - plac o niewielkich rozmiarach doskonale wpisujący się w istniejący fragment miasta. Wielofunkcyjny obiekt został zaprojektowany w sposób niezwykle przejrzysty i przyjazny użytkownikom. Na uwagę zasługują walory wnętrzarskie, harmonijne połączenie nowej i zabytkowej substancji oraz dbałość o jakość architektury od ogólnej dyspozycji przestrzennej aż po autorski detal. Wykreowana przestrzeń wnętrz swoją rzeźbiarską formą, jak również odważnym użyciem materiałów wymyka się stereotypom wnętrz teatralnych, redefiniując je na nowo.

Ośrodek sportów wodnych nad jeziorem Łąckim powstał dzięki staraniom gminy i środkom Unii Europejskiej. Powstał obiekt o wyrafinowanej architekturze i detalu, znakomicie wpisujący się w krajobraz małej mariny, nowoczesny w sposobie formowania bryły i użycia materiałów.

Wyróżnienia równorzędne przyznano budynkom jednorodzinnym w Pyskowicach i Mikołowie.


Dom jednorodzinny w Pyskowicach jest znakomitą kontynuacją drogi twórczej medusagroup (Przemo Łukasik, Łukasz Zagała). Konsekwentny sposób myślenia o architekturze i użycie materiałów jednoznacznie definiują autorów. Budynek ukazuje doskonały warsztat architektoniczny, dbałość o detal a także współpracę z inwestorem, dzięki której materializuje się zamysł twórczy.


Wyróżnienie dla domu jednorodzinnego (Dom EK) w Mikołowie (autorzy: Mikołaj Machulik, Aleksandra Machulik) zostało przyznane za wyważony sposób myślenia o budynku mieszkalnym. Doskonale rozwiązana funkcja oraz zaskakujące walory przestrzenne wyróżniają obiekt w przestrzeni podmiejskiej. Nowoczesny sposób myślenia zarówno o funkcji jak również o formie, a także rozwiązania materiałowe są alternatywą dla wszechogarniających domów z katalogów.

Nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze otrzymała adaptacja budynku basenu krytego dawnej Huty "Donnesmarck" w parku hutniczym na galerię i kawiarnię "Impresja" w Zabrzu, autorstwa Studio Projektowe Waldemar Musioł, mgr Waldemar Musioł, mgr inż. arch. Marzena Plewioska
W zabytkową bryłę wpisano nową funkcję, wydobywając walory obiektu i miejsca. Ingerencja poprowadzona została w sposób wyważony, przy zachowaniu ciągłości architektury.

Nagrodę Prezydenta Miasta Sosnowca otrzymał budynek Centrum dydaktyczno-naukowy Instytutu Neofilologicznego Wydziału UŚ., autorstwa Ewa Taczewska, Tomasz Taczewski, Michalina Taczewska Pantak


Centrum dydaktyczne Uniwesytetu Śląskiego stanowi jeden z ważniejszych obiektów pod względem architektnicznym na mapie województwa. Jakość, umiar w stosowaniu ilości materiałów oraz sposób rozwiązania skomplikowanej funkcji wymagał znakomitego warsztu architektonicznego. Sosnowiec zyskał nie tylko prestiżowy gmach, ale doskonale uporządkowany kawałek miasta.

Kategoria Młody Twórca Architektury województwa śląskiego


1. nagroda - Szymon Baoka
Zaprezentował dorobek, na który składają się prace studialne i konkursowe. Jury wyraża nadzieję, że intelektualny potencjał, którym charakteryzują się przedstawione projekty znajdzie wkrótce swój wyraz w realizacjach laureata i zachęca do kontynuacji twórczych poszukiwań.

wyróżnienie - Maciej Grychowski
Za wysoki poziom warsztatu projektowego i graficznego, którego walory ukazują dojrzałość twórczą poprzez jakość skomplikowanych rozwiązań.

CZYTAJ TAKŻE
Rozstrzygniecie 10. edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2009. Realizacje nominowane do nagród w poszczególnych kategoriach.