Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura widziana z Durbanu – kongres UIA

Architektura widziana z Durbanu – kongres UIA

Ponad 5000 uczestników brało udział w sesjach plenarnych, w dziesiątkach seminariów i konferencji, słuchało wykładów wybitnych architektów, oglądało wystawy poszczególnych krajów oraz grup programowych UIA. To ogromny „ładunek” merytoryczny i nie można go porównywać do efektów fragmentarycznych internetowych poszukiwań – XXV Kongres Międzynarodowej Unii Architektów podsumowuje Krzysztof Chwalibóg

XXV Kongres UIA – Międzynarodowej Unii Architektów – założonej w 1948 roku przez kilkanaście krajów z udziałem Polski, odbył się w dniach 3-6 sierpnia w Durbanie w Afryce Południowej.

Ponad 5000 uczestników brało udział w sesjach plenarnych, w dziesiątkach seminariów i konferencji, słuchało wykładów wybitnych architektów, oglądało wystawy poszczególnych krajów oraz grup programowych UIA. To ogromny „ładunek” merytoryczny i nie można go porównywać do efektów fragmentarycznych internetowych poszukiwań.

Świat widziany z Durbanu jest dynamiczny. Kongres odbywał się w kraju, w którym apartheid został zniesiony zaledwie 20 lat temu. I dopiero po raz drugi w Afryce (poprzedni przed wieloma laty w Kairze). Ten duch odrodzonej „afrykańskości” był odczuwalny w wielu wystąpieniach gospodarzy i innych przedstawicieli krajów kontynentu. Można też dostrzec przesuwanie się centrum działalności UIA z Europy w kierunku Azji.

Następny kongres za trzy lata odbędzie się w Seulu, a funkcję prezydenta unii, po Albercie Dublerze z Francji, objął Esa Mohammed z Malezji.

Za jaką architekturą opowiedzieli się uczestnicy zjazdu? Niezależnie od nieco już „zużytej” koncepcji wystaw sekcji narodowych, na których dało się zobaczyć zarówno ciekawe budynki, jak i nieco kiczu (zwłaszcza na ekspozycjach chińskiej i rosyjskiej), zarysowała się charakterystyczna tendencja problemowa. Japończycy skupili się na konsekwencjach tsunami, pokazując jak w ciągu trzech lat wybudowali całe systemy ekranów słonecznych i domy dla poszkodowanych. Także wystąpienia znanych architektów podążały w podobnym kierunku – były sprzeciwem wobec nudy współczesnego budownictwa komercyjnego, czy może lepiej „korporacyjnego”.

I tak Toyo Ito pokazał jak konsekwentnie dąży do zaprzeczenia monotonii prostokątnej siatki, która determinuje krajobraz współczesnego miasta, tworząc struktury zmienne, obłe, o charakterze organicznym, bo jak mówi w naturze nie ma kraty.

Wang Szu – kolejna aktualna „gwiazda”, laureat Nagrody Pritzkera z 2012 roku – przedstawił swoją filozofię skromnej architektury w skali człowieka jako protest przeciw chińskim megastrukturom. Nazwał Pekin „monstrum” i tłumaczył, jak buduje z cegły i dachówki z wyburzanych hutongów. Szkoła architektury, którą prowadzi, początkowo miała kilku studentów, obecnie ma 600 uczniów i 40 nauczycieli. Projektuje się tam poprzez rysunek odręczny (my Chińczycy lubimy ręczne roboty).

Francis Kéré z Burkina Faso (i Berlina) wzywał młodych afrykańskich architektów, aby wracali do korzeni zamiast naśladować wzory importowane z Europy, i pokazywał swoje projekty wchodzące w dialog z genius loci. Zbudowany przez niego mały ośrodek społeczny w jego rodzinnej wsi zaprasza gościnnie pod swój szeroki okap.

Te trzy wykłady tworzyły spójną układankę, współgrającą ze stwierdzeniem jednego z moderatorów kongresowych, który zauważył, że moment, w którym wyczerpią się wreszcie wszystkie możliwe pomysły formalne jest już bardzo bliski. Może potwierdzić to nawet krótka wizyta w Dubaju i Katarze. Także inna moderatorka – Anya de Merwe – mówiła o formalnej nadekspresji i o mieście jako szafie starzejących się mód.

Istotnym wątkiem była kwestia jakości architektury, w tym jej dostępności. Jeden z Programów pracy UIA o tytule Architektura dla wszystkich dotyczy właśnie tego tematu. W jego ramach, dzięki materialnemu wsparciu SARP, udało mi się zorganizować konkurs o nagrodę Przyjazne Przestrzenie UIA. Początkowo obejmował on II region UIA, czyli kraje Europy środkowo-wschodniej oraz południowej. Ostatnio, w ramach spotkania w Durbanie, po raz pierwszy dotyczył całego świata.

Zgłoszono około 100 obiektów. Wśród przestrzeni publicznych najlepsza okazała się realizacja nadbrzeża w Salonikach. Kolejny medal uzyskał budynek centrum sportu i rekreacji Armii Zbawienia w Puertorico. Trzecia z nagród została przyznana autorom Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie – pracowni Ingarden & Ewý Architekci („A-m” 1/2013).

Wykonana na koszt SARP i eksponowana w trakcie kongresu wystawa Przyjazne Przestrzenie dostępne dla wszystkich nie była wydarzeniem jednorazowym. Jej praktyczna forma pozwala na wielokrotne wykorzystanie w celu promocji architektury przyjaznej.

UIA 2023 Kopenhaga – Światowy Kongres UIA w Kopenhadze 28. kongres Międzynarodowej Unii Architektów odbędzie się w Kopenhadze w lipcu 2023 roku. To pierwsze tego typu spotkanie organizowane w kraju nordyckim.
UIA 2021 Rio – Światowy Kongres UIA w Rio de Janeiro. Paneliści, tematy, terminy 27. kongres Międzynarodowej Unii Architektów UIA 2021 Rio rozpoczyna się w poniedziałek 22 marca. Wśród prelegentów m.in. Paulo Mendes da Rocha, Eduardo Souto de Moura, Francis Keré czy Elizabeth de Portzamparc.
World Capital of Architecture – zaprojektuj logo stolicy architektury Międzynarodowa Unia Architektów (UIA) ogłosiła konkurs na logotyp Światowej Stolicy Architektury. Główna nagroda wynosi 3000 euro!
Rio de Janeiro World Capital of Architecture 2020 Rio de Janeiro będzie pierwszą w historii Światową Stolicą Architektury. To wspólna inicjatywa UNESCO i Międzynarodowej Unii Architektów (UIA).
Kongres UIA w Seulu Przez cztery dni wykłady, seminaria tematyczne i debaty trwały od rana do wieczora. Równolegle można było oglądać wystawy zarówno stricte architektoniczne, jak i komercyjne. To wszystko buduje obraz współczesnej architektury. Nie do pominięcia jest okazja bezpośredniego kontaktu z kolegami ze wszystkich stron świata. UIA zrzesza bowiem organizacje architektów ze 120 krajów, reprezentujące około miliona członków – sprawozdanie Krzysztofa Chwaliboga.
UIA Gold Medal dla Toyo Ito Japoński architekt Toyo Ito został dwunastym laureatem Złotego Medalu Międzynarodowej Unii Architektów (UIA Gold Medal). Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 6 września podczas 26. kongresu UIA w Seulu.