Architektura MuratorWydarzeniaArtykuł o Dworcu Centralnym nagrodzony – krytyk architektury Werner Huber laureatem nagrody dziennikarskiej Bahnhof

Artykuł o Dworcu Centralnym nagrodzony – krytyk architektury Werner Huber laureatem nagrody dziennikarskiej Bahnhof

Jury konkursu nagrodziło prezentację Dworca Centralnego w Warszawie. Przyznana po raz 15 nagroda dziennikarska Bahnhof trafiła do rąk Wernera Hubera, krytyka architektury, publicysty Neue Zürcher Zeitung i redaktora szwajcarskiego czasopisma architektonicznego „Hochparterre”

Werner Huber jest nowym, piętnastym już laureatem nagrody dziennikarskiej Bahnhof, której uroczyste wręczenie odbyło się w 17 kwietnia 2013 roku w przedstawicielstwie Landu Badenia-Wirtembergia w Berlinie. Krytyk architektury otrzymał to wyróżnienie za artykuł Zmartwychwstanie ikony architektury (Auferstehung einer Architektur-Ikone), opublikowany 13 lutego 2012 w dzienniku  „Neue Zürcher Zeitung”.. Dziennikarz opisuje w nim historię i budowę Dworca Centralnego w Warszawie, który został otwarty w 1975 roku, zaś w 2012 roku poddany pracochłonnej modernizacji w związku z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej 2012. 
Nagroda dziennikarska Bahnhof, której wysokość wynosi 5000 euro, została ufundowana  w 1998 roku przez współwłaściciela spółki Dr. Eckert GmbH, dr. Adama-Clausa Eckerta. Jest ona przyznawana dziennikarzom zajmującym się tematyką dworców,  zgodnie z mottem fundatora nagrody: Innowacja, mobilność i komunikacja są kluczowymi elementami nowoczesnego społeczeństwa.
Laureat tegorocznego wyróżnienia, urodzony w 1964 roku Werner Huber, od 2001 pracuje jako niezależny dziennikarz i redaktor szwajcarskiego czasopisma poświęconego architekturze i projektowaniu „Hochparterre“.

Werner Huber (ur. 1964 w Zurychu) absolwent Wydziału Architektury Politechniki Zuryskiej (ETH).  Zawodowe doświadczenia pogłębiał w biurze architektonicznym oraz w trakcie dwuletniego pobytu w Moskwie. Pracował także w charakterze asystenta na ETH. Od roku 2001 pełni funkcję redaktora w szwajcarskim czasopiśmie  „Hochparterre”. Szwajcarski krytyk architektury od lat związany jest z Polską; w 1986 roku odbył swoją pierwszą podróż do Warszawy i w kolejnych latach zwiedził większość kraju. W kręgu zainteresowań Wernera Hubera znajdują się problemy planowania miasta i architektury stolicy Polski, w szczególności zagadnienia zagospodarowania obszaru stołecznego centrum i obszaru wokół Pałacu Kultury i Nauki. Krytyk architektury publikuje artykuły i komentarze w prasie architektonicznej i czasopismach w Szwajcarii, Niemczech i  w Polsce.Antresola Warszawy Centralnej – list do redakcji W odpowiedzi na opinię szwajcarskiego krytyka architektury Wernera Hubera, opublikowaną w dziale „O tym się mówi” w październikowym wydaniu „A-m”, autorzy nowej antresoli na Dworcu Centralnym w Warszawie przedstawiają założenia i okoliczności powstania projektu.
Antresola na centralnym Antresola, która pojawiła się w hali głównej Dworca Centralnego budzi skrajne emocje jako obiekt obcy stylistycznie, niszczący spójność modernistycznego zespołu. Publikujemy opinię szwajcarskiego krytyka architektury Wernera Hubera, redaktora magazynu „Hochparterre”, autora wielu tekstów na temat warszawskiej architektury, w tym m.in. niemieckojęzycznego przewodnika Warschau – Phoenix aus der Asche.
Projekt modernizacji przejść podziemnych przy Dworcu Centralnym I nagrodę w konkursie otrzymały Natalia Walczak i Małgorzata Wiśniewska, które zaproponowały oszczędną formę zadaszeń oraz podkreślenie roli przejść podziemnych jako przestrzeni publicznej. II nagrodę przyznano pracowni WXCA, a trzecią Nizio Design International.
Modernizacja kolejowego Dworca Centralnego w Warszawie. Współczesna architektura Warszawy Już wkrótce rozpocznie się modernizacja Dworca Centralnego w Warszawie. Projekt przebudowy dworca kolejowego przygotowała pracownia architektoniczna Sud Architekt Polska Sp. z o.o.
Konkurs na projekt wystawy w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy Muzeum Historyczne m.st. Warszawy ogłasza konkurs dla młodych projektantów. Sala jednego eksponatu to nowy projekt wystawienniczy warszawskiego muzeum; w specjalnie zaaranżowanym pomieszczeniu co miesiąc eksponowany będzie jeden obiekt
AR/PS Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka Łukasz Wojciechowski recenzuje książkę AR/PS Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Wydana nakładem Centrum Architektury publikacja przedstawia nie tylko historię Dworca Centralnego i innych dworców kolejowych, ale też problemy projektantów i użytkowników