Architektura MuratorWydarzeniaB2 i parę innych rzeczy do mieszkania

B2 i parę innych rzeczy do mieszkania

Prezentacja dokonań biura Roman Rutkowski Architekci. Wszystkie projekty łączy funkcjonalna logika, prostota ideowa i geometryczne zdyscyplinowanie.

23.02, godz. 17.00 TORUŃ

Architekt Roman Rutkowski, goszczący do tej pory w „Wozowni” jako autor kilku wykładów o problemach i różnych aspektach architektury współczesnej, tym razem przedstawi własne dokonania i poglądy. Wykład wypełni prezentacja projektów mieszkaniowych powstałych w pracowni Roman Rutkowski Architekci. Wszystkie łączy funkcjonalna logika, prostota ideowa i geometryczne zdyscyplinowanie, czego przykładem może być dom własny architekta we Wrocławiu (Architektura-murator, 08/2008, str. 56-61).

Roman Rutkowski
http://www.rewritable.pl/
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (dyplom 1996, doktorat 2005), gdzie obecnie prowadzi wykłady i zajęcia z projektowania budynków użyteczności publicznej, podstaw projektowania oraz teorii architektury. Brał udział w wielu warsztatach i konferencjach jako tutor i wykładowca, jest laureatem kilkunastu konkursów architektonicznych. W latach 1996-2002 odbył praktykę zawodową w biurach w Polsce i w USA.
W 2000 roku założył pracownię Roman Rutkowski architects RR-a. Od 2006 wraz z Łukaszem Wojciechowskim współtworzy grupę ReWritable Research Team. Krytyk architektury piszący do magazynów architektonicznych - "A10 – new European architecture". Wiceprezes SARP O/Wrocław.

Autorka cyklu wykładów o architekturze współczesnej: Teresa Dudzińska (teressad@wp.pl)


Informacje: Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, ul. Ducha Św. 6, http://www.wozownia.pl/

fotka z /zdjecia/rut_art.jpg
„Superposadzka” na rynku w Rawiczu Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt rewitalizacji rynku w Rawiczu wraz przyległymi deptakami. Pierwszą nagrodę przyznano wrocławskiej pracowni Roman Rutkowski Architekci za koncepcję uniwersalnej „Superposadzki”.
Plac Nowy Targ we Wrocławiu. Przebudowa i modernizacja W listopadowym numerze miesięcznika „Architektura-murator”: plac Nowy Targ we Wrocławiu. Przebudowany plac, zgodnie z założeniami konkursu architektonicznego, stał się nowym salonem miasta, a działające sezonowo targowisko przypomina o jego dawnej funkcji. Czy to wystarczy, by współcześni mieszkańcy z niego korzystali?
Czy architekturę trzeba łączyć ze sztuką? Roman Rutkowski o książce De-architecture James Wines, amerykański architekt, rzeźbiarz i dizajner, a także teoretyk architektury, podsumowuje swoje doświadczenia w książce De-Architecture. Autor przedstawia problemy współczesnej architektury i przestrzeni publicznych, związki między architekturą i rzeźbą  
Roman Rutkowski o książce Myślenie Architekturą Roman Rutkowski o książce Myślenie Architekturą - zbiorze obserwacji i przemyśleń Petera Zumthora, wybitnego szwajcarskiego architekta, laureata nagrody Pritzkera (2009), projektanta między innymi Łaźni Termalnych w Vals, Kolumba Art Museum w Kolonii, kaplicy Brata Mikołaja w Wachendorf...
Cretto - miasto, w którym na zawsze (?) zastygła pamięć To było moje włoskie marzenie od wielu lat: zobaczyć nie Rzym i zejść z tego świata, ale ujrzeć tzw. cretto powstałe w miejscu sycylijskiej Gibeliny. Cretto ujrzałem i, szczerze powiedziawszy, zacząłem jeszcze bardziej cieszyć się życiem. Dlaczego bardziej? Relacja architekta Romana Rutkowskiego z podróży
Roman Rutkowski | Przestrzeń (para)architektoniczna w pracach artystycznych XX i początku XXI wieku Wykład to tak naprawdę luźne rozważania na temat tego, jak artyści w XX i XXI przestrzeń konstruowali, rekonstruowali i dekonstruowali. Prezentację wypełnią prace artystów takich jak Monika Sosnowska, Santiago Sierra i Olafur Eliasson