Architektura MuratorWydarzeniaBelinda Tato w Katowicach!

Belinda Tato w Katowicach!

Do Katowic przyjeżdża ceniona architektka Belinda Tato, propagatorka miejskiego projektowania społecznego z madryckiego biura Ecosistema Urbano. Tato spotka się między innymi ze studentami i mieszkańcami regionu.

Belinda Tato w Katowicach!
Belinda Tato; fot. serwis prasowy

Belinda Tato jest architektką i urbanistką, współzałożycielką madryckiego biura Ecosistema Urbano, które specjalizuje się w szeroko rozumianym projektowaniu partycypacyjnym. Tato prowadzi też zajęcia na różnych uniwersytetach na całym świecie, zarówno w ramach regularnych kursów semestralnych, jak i warsztatów. Od 2010 roku pracuje w Columbia University Graduate School of Architecture, Planning and Preservation w Nowym Jorku, a także w Harvard Graduate School of Design w Cambridg. Do Katowic architektka przyjeżdża na pięć dni. Poprowadzi gościnne wykłady i spotka się ze wspólnotą akademicką oraz mieszkańcami regionu w ramach szóstej odsłony Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Opowie między innymi o swoich projektach, a także o zaangażowaniu użytkowników w proces zmiany przestrzeni publicznych.

Podczas wykładów i seminariów prowadzonych przez Belindę Tato chcemy pokazać, w jaki sposób partycypacja może stać się sposobem na konfrontację z naszymi obawami lub wsparciem naszych intuicji w kontekście, w którym architektura, urbanistyka i inne dziedziny związane z projektowaniem stają się coraz bardziej złożone i wielowarstwowe. Partycypacja nie jest celem, lecz środkiem: potężnym narzędziem tworzącym nowe połączenia i pobudza zarówno kreatywność, jak i produkcję nowych pomysłów – zapowiadają organizatorzy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Podczas wizyty Belindy Tato odbędą się wykłady skierowane do studentów i wykładowców Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Politechniki Śląskiej, a także warsztat mający na celu opracowanie koncepcji zmiany przestrzeni publicznej kampusu uniwersyteckiego.

28 listopada, przed przyjazdem do Katowic, architektka poprowadzi wykład online, podczas którego zaprezentuje zrealizowane projekty Ecosistema Urbano.

Szczegółowy program wizyty Belindy Tato w Katowicach oraz więcej informacji na stronie: us.edu.pl.

Tagi:
Lina Ghotmeh zaprasza do stołu Nowy pawilon Serpentine zaprojektuje Lina Ghotmeh, francuska architektka libańskiego pochodzenia. Założycielki Balu architektek tym razem o inicjatywie londyńskiej galerii, która w ogrodach Kensington od ponad 20 lat realizuje co roku inną tymczasową instalację.
Apel ukraińskich architektek o wsparcie dla ich mężów, braci i ojców, którzy walczą o niepodległą Ukrainę Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy na samochody, środki medyczne i wyposażenie dla ukraińskich żołnierzy. Akcja została zainicjowana na prośbę tamtejszych architektek, a także córek i żon architektów, którzy walczą w obwodzie donieckim, jednym z najgorętszych miejsc na Ukrainie.
Własny pokój: historia kobiet w duńskiej architekturze W 1929 roku Virginia Woolf napisała esej „Własny pokój”. W tekście zwraca uwagę na potrzebę niezależności finansowej oraz prywatnej przestrzeni, które wspólnie pozwolą kobietom tworzyć. Czy sto lat później kobiecie-matce nie przyznaje się własnego pokoju w ostatniej kolejności? Podpowiadamy od razu, że kuchnia czy pralnia to nie jest prywatne pomieszczenie do samorozwoju.
Młoda architektka ratuje zespół pałacowy w Rokietnicy Osiemnastowieczny zespół pałacowy w Rokietnicy ma szansę stać się regionalnym centrum edukacyjnym, promującym m.in. zrównoważony rozwój, bioróżnorodności i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Za projektem stoi 24-letnia architektka Natalia Gnoińska, prawnuczka dawnych właścicieli Rokietnicy.
Cztery lekcje od Aliny Scholz dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie w wakacje można usmażyć jajko na betonowym rynku Dyskusja nad opacznie rozumianą modernizacją rynków i placów trwa kolejny sezon. Inicjatorki Balu architektek tym razem przygotowały krótki poradnik dla decydentów: „Cztery lekcje od Aliny Scholz, wybitnej, polskiej architektki krajobrazu, dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie można w wakacje usmażyć jajko na betonowym rynku”.
Agnieszka Kalinowska-Sołtys na czele Stowarzyszenia Architektów Polskich Architektka Agnieszka Kalinowska-Sołtys została prezes zarządu głównego SARP! Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku w 88-letniej historii stowarzyszenia.