Architektura MuratorWydarzeniaBelinda Tato w Katowicach!

Belinda Tato w Katowicach!

Do Katowic przyjeżdża ceniona architektka Belinda Tato, propagatorka miejskiego projektowania społecznego z madryckiego biura Ecosistema Urbano. Tato spotka się między innymi ze studentami i mieszkańcami regionu.

Belinda Tato w Katowicach!
Belinda Tato; fot. serwis prasowy

Belinda Tato jest architektką i urbanistką, współzałożycielką madryckiego biura Ecosistema Urbano, które specjalizuje się w szeroko rozumianym projektowaniu partycypacyjnym. Tato prowadzi też zajęcia na różnych uniwersytetach na całym świecie, zarówno w ramach regularnych kursów semestralnych, jak i warsztatów. Od 2010 roku pracuje w Columbia University Graduate School of Architecture, Planning and Preservation w Nowym Jorku, a także w Harvard Graduate School of Design w Cambridg. Do Katowic architektka przyjeżdża na pięć dni. Poprowadzi gościnne wykłady i spotka się ze wspólnotą akademicką oraz mieszkańcami regionu w ramach szóstej odsłony Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Opowie między innymi o swoich projektach, a także o zaangażowaniu użytkowników w proces zmiany przestrzeni publicznych.

Podczas wykładów i seminariów prowadzonych przez Belindę Tato chcemy pokazać, w jaki sposób partycypacja może stać się sposobem na konfrontację z naszymi obawami lub wsparciem naszych intuicji w kontekście, w którym architektura, urbanistyka i inne dziedziny związane z projektowaniem stają się coraz bardziej złożone i wielowarstwowe. Partycypacja nie jest celem, lecz środkiem: potężnym narzędziem tworzącym nowe połączenia i pobudza zarówno kreatywność, jak i produkcję nowych pomysłów – zapowiadają organizatorzy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Podczas wizyty Belindy Tato odbędą się wykłady skierowane do studentów i wykładowców Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Politechniki Śląskiej, a także warsztat mający na celu opracowanie koncepcji zmiany przestrzeni publicznej kampusu uniwersyteckiego.

28 listopada, przed przyjazdem do Katowic, architektka poprowadzi wykład online, podczas którego zaprezentuje zrealizowane projekty Ecosistema Urbano.

Szczegółowy program wizyty Belindy Tato w Katowicach oraz więcej informacji na stronie: us.edu.pl.

Tagi:
Dlaczego nie używamy już słowa „slumsy”. Depesza Balu architektek z Kenii „Słowo, którego już nie używamy niesie za sobą skojarzenia nie tylko skrajnej biedy, lecz także braku podmiotowości i całkowitego uzależnienia od działań charytatywnych zachodniego świata”. Założycielki Balu architektek tym razem relacjonują działalność kenijskiego kolektywu Wajukuu Arts.
Święto kobiet branży nieruchomości: relacja z konferencji Top Woman Experience – Kobieta Przyszłości Za nami konferencja Top Woman Experience – Kobieta Przyszłości. W czasie wydarzenia premierę miała książka „Jak zostać Top Woman”, w której znajdziemy wywiady m.in. z architektkami Agnieszką Kalinowską-Sołtys, Dorotą Jarodzką-Śródką i Ewą P. Porębską.
Pritzker 2023: typuje Bal Architektek Sezon na narty i łyżwy, ferie i zimowiska to w świecie architektury czas ogłaszania wyników Pritzkera. Już wkrótce dowiemy się, kto w 2023 roku otrzymał „architektonicznego Nobla”. Czy jury nas zaskoczy? Bal Architektek przedstawia swoje typy.
Lina Ghotmeh zaprasza do stołu Nowy pawilon Serpentine zaprojektuje Lina Ghotmeh, francuska architektka libańskiego pochodzenia. Założycielki Balu architektek tym razem o inicjatywie londyńskiej galerii, która w ogrodach Kensington od ponad 20 lat realizuje co roku inną tymczasową instalację.
Apel ukraińskich architektek o wsparcie dla ich mężów, braci i ojców, którzy walczą o niepodległą Ukrainę Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy na samochody, środki medyczne i wyposażenie dla ukraińskich żołnierzy. Akcja została zainicjowana na prośbę tamtejszych architektek, a także córek i żon architektów, którzy walczą w obwodzie donieckim, jednym z najgorętszych miejsc na Ukrainie.
Własny pokój: historia kobiet w duńskiej architekturze W 1929 roku Virginia Woolf napisała esej „Własny pokój”. W tekście zwraca uwagę na potrzebę niezależności finansowej oraz prywatnej przestrzeni, które wspólnie pozwolą kobietom tworzyć. Czy sto lat później kobiecie-matce nie przyznaje się własnego pokoju w ostatniej kolejności? Podpowiadamy od razu, że kuchnia czy pralnia to nie jest prywatne pomieszczenie do samorozwoju.