Architektura MuratorWydarzeniaBiennale Architektury w Wenecji odwołane!

Biennale Architektury w Wenecji odwołane!

Z powodu pandemii koronawirusa 17. Biennale Architektury w Wenecji zostało w tym roku odwołane. „Decyzja została podyktowana faktem, że w wyznaczonych terminach nie możemy podjąć się organizacji tak złożonego przedsięwzięcia, uwzględniając jednocześnie wszystkie obostrzenia związane z zapewnieniem bezpieczeństwa gościom”- tłumaczy kurator Hashim Sarkis.

Hashim Sarkis ogłasza temat Biennale Architektury 2020
Hashim Sarkis; fot. Bryce Vickmark

Otwarcie 17. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji zostało przesunięte. Odbędzie się dopiero za rok. „Świat stawia przed architekturą nowe wyzwania. Liczę, że architekci borący udział w wydarzeniu pokażą, jak możemy im sprostać” – mówił niedawno Hashim Sarkis, główny kurator biennale, gdy po raz pierwszy przesunięto termin otwarcia z 23 maja na 27 sierpnia. „Decyzja o przełożeniu Biennale Architektury na maj 2021 roku została podyktowana faktem, że w wyznaczonych terminach nie możemy podjąć się organizacji tak złożonego przedsięwzięcia, uwzględniając jednocześnie wszystkie obostrzenia związane z zapewnieniem bezpieczeństwa gościom”- tłumaczy dziś architekt. Tym samym planowane na przyszły rok Biennale Sztuki odbędzie się dopiero w 2022 roku. „Jestem głęboko poruszony zaangażowaniem wszystkich uczestników w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Mam nadzieję, że nowa data otwarcia pozwoli im złapać trochę oddechu i zakończyć pracę na czas. W pewnym sensie mamy szczęście, ponieważ jesteśmy dobrze przygotowani do przyjęcia bezpośrednich i długoterminowych konsekwencji obecnego kryzysu podczas Biennale w 2021 roku” - mówi Sarkis.

Biennale w 2021 roku odbędzie się w dniach 22 maja-21 listopada pod hasłem W jaki sposób będziemy żyć razem? (How will we live together?). Głównym kuratorem wystawy jest libański architekt Hashim Sarkis, dziekan Wydziału Architektury i Planowania w Massachusetts Institute of Technology (MIT), prowadzący Hashim Sarkis Studios (HSS), które swoje siedziby ma w Bostonie i Bejrucie.

Czytaj też: Biennale Architektury 2020 – projekt wystawy w pawilonie Polski |

Hashim Sarkis: przesłanie kuratora 17. Biennale Architektury w Wenecji

Potrzebujemy nowej umowy przestrzennej. W obliczu pogłębiających się podziałów politycznych i rosnących nierówności społecznych wzywamy architektów do wyobrażenia sobie przestrzeni, w których możemy razem żyć dostatnio: razem jako istoty ludzkie, które pomimo naszej rosnącej indywidualności, pragną połączyć się ze sobą i z innymi gatunkami w cyfrowym i prawdziwym świecie; razem jako nowe gospodarstwa domowe poszukujące bardziej zróżnicowanych i godnych miejsc do zamieszkania; razem jako nowe społeczności, które domagają się sprawiedliwości, integracji i równości przestrzennej (...) i razem jako planeta stojąca w obliczu kryzysów, które wymagają globalnych działań, abyśmy w ogóle dalej żyli, wyjaśnia ideę Hashim Sarkis.


Złoty Lew dla Liny Bo Bardi Lina Bo Bardi, włoska architektka, scenografka i krytyk została laureatką specjalnego Złotego Lwa 17. edycji Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. Wystawa zostanie otwarta dla publiczności 22 maja 2021 roku.
Czemu służą wystawy architektoniczne? Aaron Betsky, David Basulto, Ole Bouman i Juulia Kauste „Architektura-murator” zaprasza na spotkanie wokół przyszłorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Gośćmi Ewy P. Porębskiej i Marcina Szczeliny będą krytycy Aaron Betsky i Ole Bouman,  założyciel ArchDaily David Basulto i Juulia Kauste, historyczka i kuratorka architektury, była wieloletnia dyrektorka Muzeum Architektury Fińskiej w Helsinkach.
Biennale Architektury 2020 – projekt wystawy w pawilonie Polski Na Biennale Architektury 2020 w Wenecji pokażemy wystawę o polskiej wiejskości. Projekt ekspozycji przygotował kolektyw Prolog +1. Publikujemy założenia wystawy „Trouble in Paradise”.
Biennale Architektury 2020 – konkurs na projekt wystawy w pawilonie Polski Trwa konkurs na kuratorski projekt polskiej wystawy, która zostanie zaprezentowana w ramach 17. Biennale Architektury w Wenecji. Termin składania projektów upływa 9 września.
Tu nic się nie stało – 16. Biennale Architektury w Wenecji Mocne wypowiedzi są na tegorocznym biennale rzadkością, bowiem temat Freespace i manifest kuratorek nie stwarzały solidnej podstawy do odkrywczych interpretacji. Ich wybór ma jednak niezaprzeczalną zaletę – wszystkie prezentowane pracownie, wszystkie zanalizowane w ramach wystawy głównej dzieła, są znaczące i stanowią ważny głos mistrzów architektury – weneckie biennale relacjonuje Ewa P. Porębska.
Young Talent Architecture Award 2018 - najlepsze prace dyplomowe w Europie Fundacja im. Miesa van der Rohe już po raz drugi przyznała Young Talent Architecture Award (YTAA). Najlepsze prace dyplomowe można zobaczyć na wystawie towarzyszącej tegorocznemu Biennale Architektury w Wenecji.