Wyniki konkursu Bargework Opole

i

Autor: Archiwum Architektury I nagroda, projekt Marii Chorny i Oleksandra Kostevych

Biuro na wodzie w Opolu. Wyniki konkursu Bargework

2017-06-07 13:56

Rozstrzygnięto konkurs Bargework – Opole na projekt biura na wodzie. Za najlepszą spośród niemal stu nadesłanych prac uznano koncepcję Marii Chorny i Oleksandra Kostevych. Prostopadłościenną bryłę z przystanią wyróżnia elewacja, która może pełnić funkcje ekranu dla multimedialnych projekcji.

Przedmiotem ogólnopolskiego konkursu architektonicznego Bargework – Opole było opracowanie koncepcji barki biurowej z przystanią, która mogłaby znajdować się w Opolu. Przy wsparciu władz miasta oraz Politechniki Opolskiej na lokalizację wybrano obszar położony w pobliżu Parku Nadodrzańskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Narodowego Centrum Piosenki Polskiej i Amfiteatru Tysiąclecia. W porównaniu z innymi odcinkami Bulwaru Nadwiślańskiego, miejsce niezagospodarowane, ubogie w atrakcje dla mieszkańców.

Główną nagrodę otrzymał dwuosobowy zespół Marii Chorny i Oleksandra Kostevych. Kapituła konkursowa wyłoniła zwycięzcę większością głosów, przy głosie odrębnym prof. Krystyny Januszkiewicz. Zespół otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 PLN oraz komercyjną licencję na program VECTORWORKS. Cztery równorzędne wyróżnienia przyznano Rafałowi Oleksikowi, Adamowi Krzysztofiakowi, zespółowi Barbary Wilsz i Justyny Skrzypczak oraz Anny Malinowskiej i Małgorzaty Dudy. Zwycięska praca przewiduje wzniesienie dwukondygnacyjnego, prostopadłościennego budynku z elewacją, która może pełnić funkcję ekranu przeznaczonego do multimedialnych projekcji. Na parterze znalazła się strefa wejściowa i rekreacyjna, na pierwszym piętrze sala wielofunkcyjna, a na drugim elastyczna przestrzeń biurowa. Na samym szczycie zaprojektowano zielony dach. Pod wodą znalazły się turbiny, które zaopatrują obiekt w energię elektryczną.

Obrady kapituły były niezwykle trudne. Otrzymaliśmy niemal 100 prac. Wybranie tych 5 najlepszych buło dużym wyzwaniem. Większość projektów prezentowała bardzo wysoki poziom. Widać, że uczestnicy włożyli w przygotowanie ich wiele zaangażowania i kreatywnej myśli - mówi Marcin Wojciechowski, pomysłodawca konkursu i członek jury.

Laureatów konkursu wytypowało jury złożone z wybitnych przedstawicieli branży i renomowanych architektów: dr hab. inż. arch. Krystyny Januszkiewicz – pracownika naukowego i dydaktycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie; Magdalenę Grunę – dyrektora ds. edukacyjnych w VECTORWORKS Polska, zawodowo związaną z wdrażaniem nowoczesnych technologii; Jarosława Ptaka – managera kreatywnego wizerunku marki WIŚNIOWSKI; Szymona Wojciechowskiego – architekta związanego zawodowo z pracownią APA Wojciechowski Sp. z o.o.; Zbigniewa Bomersbacha – Architekta Opola oraz Marcina Wojciechowskiego – pomysłodawcę projektu, prezesa Fundacji BARGEWORK.