Architektura MuratorWydarzeniaBiurowiec Media-ICT hiszpańskiej pracowni Cloud 9 najlepszym budynkiem świata 2011

Biurowiec Media-ICT hiszpańskiej pracowni Cloud 9 najlepszym budynkiem świata 2011

Znamy laureata międzynarodowego konkursu na Budynek Roku 2011 - nagrody przyznawanej podczas Światowego Festiwalu Architektury w Barcelonie. Najlepszym budynkiem świata został w tym roku ekologiczny biurowiec Media-ICT, który powstał w przemysłowej dzielnicy Barcelony - Poble Nou.

Media-ICT hiszpańskiej pracowni Cloud 9 -  najlepszy budynek świata 2011
Fot.: Luis Ros - Cloud 9

WAF (World Architecture Festival) jest kluczowym wydarzeniem, które wpisało się na stałe w kalendarz światowych imprez architektonicznych. Założeniem pomysłodawców festiwalu jest stworzenie interaktywnej platformy wymiany pomysłów i najlepszych praktyk. Podczas festiwalu przyznane zostaną nagrody architektoniczne Prix de Barcelona za najlepsze realizacje. W tym roku uwagę skoncentrowano na temacie "odmienności" i poszukiwań unikalnych odpowiedzi na ciągle zmieniające się warunki gospodarcze, polityczne i społeczne na świecie. Daje się zauważyć coraz większe zapotrzebowanie na innowacyjne podejście do architektury, przeciwstawiające się unifikacji poprzez sposób myślenia pod względem technologicznym i materiałowym o nowo projektowanej architekturze. Trzydniowy festiwal obejmować będzie także tematyczne wystawy, prezentacje aktualnych idei charrette dla szkół architektury, wycieczki, wydarzenia towarzyskie oraz plenarne wykłady.

Do rywalizacji o trofeum 4. edycji konkursu na najlepszy budynek roku (World Building of the Year 2011) zgłoszono ponad 700 projektów z 66 krajów, zaczynając od Tasmanii, a kończąc na kole podbiegunowym w Norwegii. Z nowych krajów pojawiła się Libia, Haiti i Kambodża. Międzynarodowe jury ogłosiło listę 284 najlepszych budynków i projektów, które rywalizują w trzech kategoriach głównych tj. Budynki Zrealizowane, Przyszłe Projekty oraz Dizajn Strukturalny. Czytaj także>> Do ścisłego finału trafiły trzy projekty z Polski.

Najlepszy budynek świata 2011

Najlepszym budynkiem świata 2011 podczas World Architecture Festival 2011 został  biurowiec Media-ICT autorstwa hiszpańskiego biura architektonicznego Cloud 9.

Projekt został zlecony przez Konsorcjum Zona Franca CZFB i @ 22Barcelona, eksperymentalną dzielnicę w mieście. Architekci byli bardzo zainteresowani stworzeniem cyfrowego modelu miasta opartego o informację, komunikację i technologię, w połączeniu z ideą miasta, w którym liczyą się wartości dodane, wiedza i patenty.

Nowoczesny budynek biurowy o powierzchni  7100 metrów kwadratowych (16 tys. metrów kwadratowych nad ziemią i dwie kondygnacje pod ziemią) pierwotnie był magazynem zlokalizowanym w przemysłowej dzielnicy Barcelony - Poble Nou.

Architekci z biura Cloud 9 postawili na technologię, stąd nieprzypadkowy wygląd elewacji pokrytych modułami fotowoltaicznymi, w celu ochrony przed wysoką temperaturą. Nasłoneczniona fasada od strony południowo-zachodniej wypełniona parą wodną  powoduje redukcję promieni słonecznych. Dach został zabudowany kolektorami słonecznymi wytwarzającymi energię, zaś na pozostałej powierzchni zasadzono roślinność podlewaną automatycznie deszczówką pochodzącą z cystern.  Dodatkowo, zewnętrzne czujniki odpowiedzialne za regulację temperatury, wilgotność i ciśnienie zmniejszają wykorzystanie energii wewnątrz budynku.

W ubiegłym roku zwyciężył budynek Muzeum XXI wieku w Rzymie MAXXI znanej architektki Zahy Hadid.
.


Siedziba All Windows w Nysie Projektanci zaakcentowali strefę wejścia głównego do biurowca dzięki dynamicznej kompozycji brył ułożonych w strukturę kwarcu – o realizacji biura k2w architekci pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka.
Centrum administracyjne / Indie Zastosowane rozwiązania przestrzenne oraz materiałowe nawiązują do sztuki ludowej tego regionu, jednocześnie odpowiadając na wyzwania klimatyczne. O nowym budynku rządowym w Bhubaneśwarze, stolicy stanu Orisa, pisze Radosław Stach.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Z wizją w przyszłość: Business Garden Warszawa Zielony charakter zespołu biurowego Business Garden to nie tylko liczne rozwiązania energooszczędne, ale też ogólnodostępny miejski ogród, będący miejscem rekreacji pracowników oraz mieszkańców sąsiednich terenów. W jubileuszowym cyklu z Wizją w przyszłość prezentujemy znaczące inwestycje, które na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniały przestrzeń polskich miast.
Biurowiec Vector+ na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja nowego biurowca przy skrzyżowaniu ul. Obozowej z al. Prymasa Tysiąclecia w Warszawie. Za projekt obiektu odpowiada pracownia JSK Architekci.
Biurowiec Topsil w Skierniewicach Jedyną ekstrawagancją w minimalistycznej architekturze budynku jest rzeźbiarsko potraktowany hol. Czarna wstęga schodów ze złotymi obręczami kontrastuje ze ścianami z surowego betonu o specjalnie dobranej fak-turze – pisze Jerzy S. Majewski.