Architektura MuratorWydarzeniaBrave New World, czyli 8. edycja Łódź Design Festival

Brave New World, czyli 8. edycja Łódź Design Festival

Ósma edycja Łódź Design Festival odbędzie się pod hasłem Brave New World. Projektanci zmierzą się z problemem odważnego projektowania, w kontekście zmiany życia na lepsze i tworzenia idei Nowego Lepszego Świata. Międzynarodowy festiwal designu w Łodzi rozpocznie się 9 października 2014 r.

fasada
Brave Fixed World, Elegant Embellishments - facade, kurator Daniel Charny, Łódź Design Festival 2014

Łódź Design Festival od lat prezentuje publiczności wystawy z zakresu wzornictwa przemysłowego, projektowania graficznego, współczesnej architektury i mody. Kuratorzy 8. edycji festiwalu designu przedstawią projekty odnoszące się do zagadnienia „Nowego Lepszego Świata”, czyli świata, w kórym poszerza się zakres działań projektantów. To od nich coraz częściej oczekuje się odpowiedzi na wyzwania o charakterze politycznym, ekonomicznym, ekologicznym czy społecznym. Czy te rosnące oczekiwania mogą być spełnione? 8. edycja Łódź Design Festival zadawać będzie te i inne otwarte pytania, poprzez prezentowanie rozwiązań z różnych dziedzin projektowania.

W tym roku organizatorzy stawiają na interaktywność projektów. Odwiedzający będą mogli uczestniczyć w „tworzeniu, naprawianiu, kreowaniu i ulepszaniu” pod okiem fachowców. Podczas festiwalu designu zaprezentowane zostaną tematy konstrukcji i dekonstrukcji, czyli dwa sposoby projektowania wykorzystywane przez współczesnych twórców. Pierwsza z nich oznacza tworzenie i przekładanie języka nauki, technologii czy nowych wynalazków na naszą codzienność. Druga przywracanie, rozkładanie i ponowne składanie idei już istniejących funkcjonujących w światowym obiegu.

W programie głównym zaproszeni artyści będą interpretować hasło Brave New World. Prace, które zostaną zaprezentowane na wystawie to efekt kilkumiesięcznych przygotowań do Łódź Design Festival oraz polskie premiery światowych twórców wzornictwa przemysłowego. Kuratorami poszczególnych części ekspozycji m.in. Daniel Charny, Charlie Koolhas, Dennis Elbers i Sven Ehmann, Gosia i Tomek Rygalik oraz Tabanda.

Wydarzenia towarzyszące festiwalowi designu to m.in. konkurs make me! przeznaczony dla młodych projektantów. W trakcie ceremonii otwarcia zostanie wręczona nagroda w wysokości 20 tysięcy zł. Kolejnym elementem jest must have- plebiscyt i wystawa upowszechniająca najlepsze polskie wdrożenia użytkowe. Dla rodzin z dziećmi przewidziana jest strefa Edukreacja.

Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Łodzi i przyjętej przez niego strategii rozwoju poprzez przemysły kreatywne, festiwal nieustannie się rozwija. Atrakcje tegorocznej edycji trudno zliczyć, a różnorodny program stwarza okazję do zapoznania się nie tylko z aktualnie panującymi w świecie designu trendami, ale także z najciekawszymi przestrzeniami Łodzi.

Termin: 9-19 października 2014
Miejsce:
Centrum Festiwalowe 1 – Art_inkubator, ul. Tymienieckiego 3, Łódź
Centrum Festiwalowe 2 – ul. Piotrkowska 250, Łódź

Spotkanie z Lacaton & Vassal i premiera magazynu „Architecture Snob”. Wydarzenia specjalne Łódź Design Festival 2021 Już 20 lipca w ramach specjalnego wydarzenia Łódź Design Festival odbędzie się premiera nowego magazynu o architekturze „Architecture Snob”. W programie inspirujące dyskusje i spotkania, w których udział potwierdzili m.in. Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal, Ivan Blasi,  Marlena Wolnik, Szymon Wojciechowski oraz Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna „Architektury-murator”.
Konkurs make me! 2021: potrzeba zmiany Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów make me! Laureatów poznamy podczas Łódź Design Festival w maju tego roku.
Niepowtarzalni – najlepsi polscy artyści i rzemieślnicy według „Dobrego Wnętrza” Magazyn „Dobre Wnętrze” zaprasza na wystawę Niepowtarzalni, prezentującą sylwetki i prace szesnastu polskich artystów i rzemieślników. Ekspozycję będziecie można oglądać od 17 maja w ramach Łódź Design Festival 2019.
Projektowanie z empatią – uzdrawiająca moc architektury Spośród wielu wystaw i wydarzeń prezentowanych na Łódź Design Festival 2019 na szczególną uwagę zasługuje ekspozycja Projektowanie z empatią, o wpływie architektury na samopoczucie pacjentów i jej odpowiedzialności za proces rekonwalescencji.
Refleksje technologiczne – podsumowanie Łódź Design Festival 2018 Temat ubiegłorocznej edycji Łódź Design Festival, Refleksje, miał prowokować do zastanowienia się nad tym, jak zaawansowane rozwiązania mogą wpłynąć na naszą tożsamość i jakie mają oddziaływanie na współczesny dizajn.
Festiwale designu: między społeczną odpowiedzialnością a biznesem Celem festiwali designu jest nie tylko prezentacja światowych trendów, ale też podnoszenie świadomości estetycznej społeczeństwa i promowanie młodych, kreatywnych twórców. Taka rolę pełni również nasz rodzimy Łódź Design Festival, spełniając oczekiwania zarówno branży projektowej, jak i środowiska biznesu oraz odwiedzających.