Architektura MuratorWydarzeniaBrick Award 2019 – polska edycja

Brick Award 2019 – polska edycja

Nagroda Brick Award przyznawana jest co dwa lata najlepszym realizacjom, w których zastosowano materiały ceramiczne dowolnego producenta. Do tegorocznej polskiej edycji zgłoszono aż 74 obiekty. Wśród nagrodzonych projektów znalazły się m.in. Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Teatr w Budowie Centrum Spotkania Kultur w Lublinie czy budynek mieszkalny Unikato w Katowicach.

Brick Award 2019 – polska edycja
Baza BTL MPWIK we Wrocławiu, proj. Dziewoński, Łukaszewicz Architekci, Major Architekci; Il. serwis prasowy

Międzynarodowy konkurs Brick Award organizowany jest od 14 lat przez firmę Wienerberger. Nagroda przyznawana jest co dwa lata najlepszym obiektom, w których zastosowano materiały ceramiczne dowolnego producenta. W tym roku w jury czwartej, polskiej odsłony konkursu znaleźli się Tomasz Konior, Zbigniew Maćków, Grzegorz Piątek, Małgorzata Pilinkiewicz i Jerzy Szczepanik-Dzikowski. Realizacje w Brick Award 2019 oceniano w pięciu kategoriach: Feeling at home (domy jednorodzinne, także w zabudowie szeregowej, oraz małe założenia architektury mieszkalnej), Living together (budynki wielorodzinne odpowiadające współczesnym trendom i wyzwaniom urbanizacji), Working together (budynki komercyjne, biurowe lub przemysłowe), Sharing public spaces (budynki publiczne o przeznaczeniu edukacyjnym, kulturalnym, ochrony zdrowia; place miejskie, projekty infrastrukturalne) oraz Building outside the box (innowacyjne koncepcje i rozwiązania wykorzystujące materiały ceramiczne).

Brick Award 2019 – polska edycja
Teatr w budowie Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, proj. Stelmach i Partnerzy Biuro architektoniczne; Il. serwis prasowy

Sędziowie oceniali aż 74 zgłoszone obiekty, ale zdecydowali się przyznać nagrody jedynie w trzech kategoriach. Grand Prix Brick Award 2019 oraz jedną z dwóch głównych nagród w kategorii Sharing public spaces zdobył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (BAAS, Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe). Jury zwróciło uwagę na stworzenie projektu subtelnie wpisanego w lokalny kontekst, a jednocześnie łączącego doświadczenia kultur północnej i południowej Europy. To właśnie zespolenie wpływów oraz kreatywne wykorzystanie materiałów, z których najważniejszym jest ceramika budowlana w wielu odmianach, zdecydowało o przyznaniu tytułu Grand Prix.

Brick Award 2019 – polska edycja
Grand Prix - Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, proj. Baas Arquitectura, grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe; Il. serwis prasowy

Równorzędną nagrodę w kategorii Sharing public spaces otrzymał Teatr w Budowie Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (proj. Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne). Sędziowie docenili niezwykle umiejętne wykorzystanie motywu „nowoczesnej ruiny” – wiecznie nieskończonej budowy, którą teatr był przez ostatnie dziesięciolecia. Wyróżnienie za wykreowanie przyjaznej, bezpretensjonalnej przestrzeni mieszkalnej na nowym osiedlu otrzymał zespół wielorodzinny z usługami na wrocławskich Nowych Żernikach projektu pracowni Major Architekci. W kategorii Feeling at home nagroda powędrowała do pracowni MFRMGR Architekci za projekt Domu dla W. Przyznano ją za minimalistyczne i subtelne rozwiązanie powszechnego w naszych warunkach problemu – rozbudowy ciasnego, powtarzalnego miejskiego domu szeregowego. W tej kategorii wyróżniono Dom w Dobrej – Dobry Dom projektu biura maxberg Karola Nieradki, Dom z Recyklingu pracowni MAZM oraz dom autorstwa Marcina Rubika.

Brick Award 2019 – polska edycja
Dom dla W, proj. MFRMGR Architekci

W kategorii Living together wyróżnienie przypadło budynkowi Unikato w Katowicach pracowni KWK PROMES Roberta Koniecznego. Jak podkreśliło jury, ten niedrogi obiekt mieszkalny w centrum miasta ma własny charakter, ale też dobrze wpisuje się w kontekst. Z kolei w kategorii Working together główną nagrodę zdobyła baza transportowo-logistyczna BTL MPWiK we Wrocławiu autorstwa biur Dziewoński, Łukaszewicz Architekci oraz Major Architekci. Jury podkreśliło prostotę, monumentalizm i solidność tej architektury. Wyróżnienie za bardzo świadome podejście do elewacji budynku w jego wielkomiejskim otoczeniu przyznano autorom biurowca przy ul. Komandorskiej we Wrocławiu – Grupie 5 Architekci. W ostatniej kategorii, Building outside the box, wyróżniono ratusz Konstancina- Jeziorny pracowni BBGK Architekci. W ocenie jury obiekt ten, mimo swojego typowego, urzędowego przeznaczenia, ma szansę stać się lubianym, kameralnym ośrodkiem życia małego miasta. Ceramika budowlana przebyła długą drogę w ostatnich dziesięcioleciach. Niegdyś to właśnie cegła ceramiczna była najprostszym i najbardziej dostępnym materiałem, z którego wznoszono architekturę. Obecnie stała się bardziej ekskluzywna i pewnie dlatego rzadko jest głównym budulcem, zwłaszcza przy dużych budynkach czy obiektach publicznych. Dlatego cieszy to, że tegoroczny konkurs Brick Award przyciągnął aż tyle projektów – podsumowywał jeden z jurorów – Grzegorz Piątek. Obiekty nagrodzone w edycji polskiej zostaną zgłoszone jako oficjalni kandydaci do Wienerberger Brick Award 2020.

Tagi:
Brick Award 2019 – kolejna polska edycja konkursu Jeszcze tylko do 4 lutego można przesyłać zgłoszenia do czwartej polskiej edycji konkursu architektonicznego Wienerberger Brick Award 2019 na najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. W jury Tomasz Konior, Zbigniew Maćków, Grzegorz Piątek, Małgorzata Pilinkiewicz i Jerzy Szczepanik-Dzikowski.
Brick Award 2017 – polska edycja Rozstrzygnięto trzecią edycję konkursu na najlepsze obiekty architektoniczne, które powstały z wykorzystaniem materiałów ceramicznych – cegieł konstrukcyjnych, elewacyjnych i dachówek. Grand Prix otrzymało Muzeum Katyńskie w Warszawie autorstwa BBGK Architekci.Według jury, projekt ten na tle innych wyróżniało uzyskanie spektakularnego efektu architektonicznego za pomocą delikatnych, wrażliwych na otoczenie interwencji i wpisanie funkcji muzeum w powstałą w XIX wieku historyczną przestrzeń na warszawskiej Cytadeli.
Wszyscy laureaci polskiej edycji konkursu Brick Award 2017 Rozstrzygnięto trzecią polską edycję konkursu Brick Award, w którym nagradzane są najlepsze realizacje z ceramiki budowlanej. Grand Prix otrzymało Muzeum Katyńskie w Warszawie projektu BBGK Architekci.
Nabór zgłoszeń do Brick Award 2017 Rusza trzecia polska edycja konkursu Wienerberger Brick Award, w którym nagradzane są najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. Zgłoszenia można przesyłać do 6 lutego 2017 roku.
Brick Award 2016 Tegoroczna, siódma już edycja konkursu Wienerberger Brick Award upłynęła pod znakiem wyzwań związanych z ociepleniem klimatu. Kierunek ten mocno zaznaczył się w decyzjach jury – zwyciężyły budynki opierające się na wykorzystaniu tradycyjnych technologii i materiałów, ale też wyróżniające się ponadprzeciętną architekturą. W poprzednich edycjach nominacje do nagrody zgłaszane były przez krytyków i dziennikarzy. Tym razem architekci sami nadsyłali swoje realizacje – relacja Agnieszki Skolimowskiej.
Najlepsze budynki z cegły - laureaci Wienerberger Brick Award 2016 Rozstrzygnięto siódmą edycję międzynarodowego konkursu Wienerberger Brick Award. Nagrodę główną otrzymały dwie realizacje - budynek biurowy 2226 projektu Baumschlager Eberle oraz Dom 1014 z Barcelony według koncepcji pracowni Harquitects.