Architektura MuratorWydarzeniaCounterspace projektuje pawilon Serpentine 2020

Counterspace projektuje pawilon Serpentine 2020

Pracownia Counterspace założona przez trzy młode architektki z Johannesburga zaprojektuje dwudziesty pawilon Serpentine. To jak dotąd najmłodsze autorki tego tymczasowego obiektu, który corocznie powstaje obok londyńskiej galerii Serpentine.

Counterspace projektuje pawilon Serpentine 2020
Serpentine Pavilion 2020, proj. Counterspace, il. © Counterspace/serwis prasowy

Biuro Counterspaces powstało w 2015 roku. Prowadzą je trzy 30-latki: Sumayya Vally, Sarah de Viliers i Amina Kaskar. Duża część ich dotychczasowej działalności to projekty badawcze i interdyspcyplinarne odnoszące się do takich tematów, jak inkluzywność, inność i przyszłość. Właścicielki Counterspaces są najmłodszymi autorkami pawilonu, który dotychczas realizowany był według pomysłu uznanych światowych projektantów. W ten sposób galeria Serpentine postanowiła uczcić swoje 50. urodziny, ale jednocześnie zatrzeć nieco nieprzyjemne wrażenie, jakie pozostało po medialnej burzy, którą wywołał ubiegłoroczny twórca Serpentine Pavilion, Junya Ishigami, gdy okazało się, że korzysta on z darmowej pracy stażystów.

Counterspace projektuje pawilon Serpentine 2020
Pracownię Counterspace założyły trzy architektki urodzone w 1990 roku: Amina Kaskar, Sumayya Vally i Sarah de Villiers; fot. Justice Mukheli, © Counterspace

Innowacje według Counterspaces

Kolejną nietypową cechą pawilonu jest to, że zbudowany zostanie w części z innowacyjnego materiału pod nazwą K-Briqs - cegieł pochodzących w 90% z rozbiórek, ale użytych bez powtórnego wypalania. Dzięki nowoczesnej technologii mają one ślad węglowy dziesięć razy mniejszy niż normalna cegła. Następny nowatorski pomysł projektantek z Counterspaces to niewielkie ruchome elementy, podróżujące do dzielnic Londynu, gdzie odbywać się będą specjalne wydarzenia towarzyszące, a następnie powracające na miejsce i uzupełniające strukturę pawilonu. Jesteśmy podekscytowani współpracą z biurem Counterspace przy realizacji pawilonu. Mamy całkowite przekonanie co do społecznego wymiaru ich działalności. Wnoszą afrykańską i międzynarodową perspektywę, pracując jednocześnie z konkretnymi lokalizacjami i społecznościami - właśnie tu, w Londynie - a ich pawilon jest inspirowany tą aktywnością - wyjaśnia Hans Ulrich Obrist, dyrektor artystyczny Serpentine Galleries. Sama forma obiektu to wynik procesu dodawania, nakładania, odejmowania i splatania architektonicznych motywów przeniesionych wprost z przestrzeni mających specjalne znaczenie dla zamieszkujących Londyn imigrantów i innych zmarginalizowanych grup społecznych.

11 czerwca - 11 października 2020
www.serpentinegalleries.org

Counterspace projektuje pawilon Serpentine 2020
Serpentine Pavilion 2020 w 90% powstanie z ekologicznej cegły rozbiórkowej, wykorzystanej bez powtórnego wypalania; il. © Counterspace
Decentralizacja architektury – rozmowa z Natalią Grabowską, kuratorką Serpentine Pavilion Każda kolumna, schodek czy inny element w pawilonie odpowiada konkretnemu miejscu. Sumayya Vally przeanalizowała około 60 lokalizacji na terenie Londynu, które historycznie przyczyniły się do tworzenia wspólnot. Na tej liście są pierwsze meczety, pierwsze synagogi, ale także bardzo nieformalne przestrzenie, jak pierwszy klub jazzowy w Anglii, w którym grano muzykę tworzoną przez osoby czarnoskóre czy miejsca związane z działalnością osób  LGBTQ+ – mówi Natalia Grabowska, kuratorka tegorocznego Serpentine Pavilion w Londynie.
Serpentine Pavilion 2019 na zdjęciach Iwana Baana Tegoroczny pawilon w ogrodach Kensington zaprojektował japoński architekt Junya Ishigami. Lekką konstrukcję podtrzymującą ważące 61 ton zadaszenie będzie można oglądać do 6 października.
Serpentine Pavilion 2019 zaprojektuje Junya Ishigami Tymczasowy obiekt w ogrodach Kensington co roku projektuje inne, cenione biuro, nie mające jeszcze realizacji architektonicznej w Wielkiej Brytanii. Tym razem autorem Serpentine Pavilion będzie japoński architekt Junya Ishigami, laureat Złotego Lwa na biennale w Wenecji w 2010 roku.  
Francis Kéré zaprojektuje pawilon letni galerii Serpentine w Londynie Londyńska galeria Serpentine ujawniła projekt kolejnego pawilonu, który latem tego roku stanie na terenie ogrodów Kensington. Tymczasowa konstrukcja powstanie według koncepcji Francisa Kéré.
Modułowa jaskinia - Pawilon Serpentine według Bjarke Ingels Group Serpentine Gallery w Londynie ujawniła projekt tymczasowego pawilonu oraz czterech domów, które staną w Ogrodach Kensington tego lata.
BIG zaprojektuje pawilon letni Serpentine Gallery w Lodynie W tym roku program prezentacji architektury zostanie poszerzony - oprócz pawilonu projektu Bjarke Ingels Group, zrealizowane zostaną cztery niewielkie domy letnie. Ich koncepcje stworzą znani architekci i pracownie - Kunlé Adeyemi (NLÉ), Barkow Leibinger, Yona Friedman i Asif Khan. Wszystkie obiekty będzie można zobaczyć tego lata w Ogrodach Kensington w Londynie.