4 lipca w Centrum Kultury Współczesnej CCCB w Barcelonie odbyła się ceremonia wręczenia European Prize for Urban Public Space 2016. Europejską Nagrodę za Miejską Przestrzeń Publiczną przyznano ex aequo Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie projektu Robert Konieczny – KWK Promes („A-m” 4/16) oraz renowacji systemu nawadniania w ogrodach termalnych w Caldes de Montbui w Hiszpanii wykonanej według koncepcji Cavaa Arquitectes. W Szczecinie doceniona została przestrzeń publiczna o ogromnym znaczeniu symbolicznym i emocjonalnym – w mieście, w którym po drugiej wojnie wymieniona została cała prawie ludność, stworzony został plac, będący jednocześnie muzeum i pomnikiem.
Podczas gdy na powierzchni placu toczy się codzienne życie, w muzeum pod posadzką, odkrywać można współczesną, niezwykle ważną dla poczucia tożsamości obecnych mieszkańców historię. Poprzez przyznanie równorzędnej nagrody projektowi w Caldes de Montbui jury doceniło umiejętność kultywowania tradycji i współpracy lokalnej społeczności dla osiągnięcia wspólnego celu.
Ten przykład pokazuje, jak wielkie korzyści przynieść mogą poszanowanie wartości miejsca i nawet niewielkie nakłady finansowe, jeśli są użyte w umiejętny sposób. Caldes de Montbui to małe miasto położone w górnej dolinie rzeki Caldes, ok. 30 km od Barcelony. Okolica słynie z gorących źródeł. W centrum miasta, u stóp romańskiego kościoła, niegdyś znajdowały się prywatne ogrody warzywne nawadniane wodą termalną. Jednak wraz ze skażeniem zbiorników uprawy zanikły. Projekt pracowni Cavaa Arquitectes przywraca temu miejscu życie za sprawą renowacji systemu nawadniania. Nagroda European Prize for Urban Public Spaceprzyznawana jest co dwa lata od 2000 roku zarówno projektantom, jak i inwestorom przez CCCB we współpracy z innymi europejskimi centrami i muzeami architektury. Na tegoroczną edycję wpłynęło 276 zgłoszeń z 33 krajów, w tym 12 z Polski.
Tym razem do jury powołana została także redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska. Pozostali członkowie sądu to: Enric Batlle (przewodniczący), Peter Cachola Schmal, Matevž Čelik, Hans Ibelings, Juulia Kauste, Francis Rambert, Dietmar Steiner i Elis Woodman. Za sprawą werdyktu jury, dziś w Szczecinie sąsiadują dwa budynki uhonorowane najważniejszymi dla europejskiej architektury nagrodami – w 2015 roku znajdująca się obok CDP filharmonia („A-m” 7/2014) otrzymała Nagrodę Unii Europejskiej dla współczesnej architektury im. Miesa van der Rohe.