Architektura MuratorWydarzeniaCentrum Muzyki w Krakowie nie powstanie?

Centrum Muzyki w Krakowie nie powstanie?

Władze Krakowa wycofały się z realizacji Centrum Muzyki na Grzegórzkach. Konkurs na projekt obiektu w 2018 roku wygrał zespół SBS Engineering Group oraz 3TI Progetti Italia – Ingegneria Integrata.

Centrum Muzyki w Krakowie
Ściany oraz sufit foyer, a także korytarzy między salami koncertowymi architekci planują wyłożyć prefabrykowanymi elementami ceramicznymi, nawiązującymi do ceglanych sklepień krakowskich piwnic

20 maja urząd miasta opublikował komunikat z informacją, że wspólnie z Urzędem Marszałkowskim wycofuje się z budowy Centrum Muzyki. Jako powód podano, że dopiero po rozstrzygnięciu konkursu architektonicznego okazało się, iż zwycięzca nie spełniał wymaganych regulaminem warunków w postaci posiadania w portfolio obiektu o określonych parametrach. Powyższy fakt został ujawniony dopiero po rozstrzygnięciu konkursu, a przed podpisaniem umowy na wykonanie dokumentacji projektowej ze zwycięzcą konkursu, który za zwycięski projekt otrzymał nagrodę w kwocie 150 tys. zł brutto. Tym samym stwierdzono, że wykonawcy, który podlegał wykluczeniu bezpodstawnie wypłacono nagrodę, a także zaproszono do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki (mimo że podlegał wykluczeniu). Oznacza to, że inny byłby wynik konkursu (postępowania), co otworzyłoby drogę do udzielenia zamówienia innemu wykonawcy – czytamy na stronie www.krakow.pl.

Brak porozumienia w sprawie Centrum Muzyki w Krakowie

Z takim stanowiskiem nie do końca zgadzają się władze województwa. Zarząd Województwa Małopolskiego nie podjął żadnej decyzji, która pozwoliłaby stwierdzić, że wycofujemy się z inwestycji. Pragniemy przypomnieć Panu Prezydentowi, że obie strony wiąże umowa z 10 lipca 2018 roku, która nie została rozwiązana. Marszałek Witold Kozłowski w rozmowach z Panem Prezydentem zawsze podkreślał, że w przypadku jednostronnego wycofania się Krakowa z tej inwestycji, województwo będzie zmuszone podjąć stosowne decyzje. Wczorajsze oświadczenie złożone w imieniu miasta i województwa nie było uzgodnione z władzami województwa – informuje Urząd Marszałkowski, podkreślając jednocześnie, że z powodu przedstawienia przez zwycięskie konsorcjum nieprawdziwych informacji postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie z wolnej ręki unieważnił już 20 grudnia 2019 roku, a na początku lutego złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez wykonawcę.

Przypomnijmy: drugą nagrodę w konkursie otrzymała francuska pracownia Metra et Associes, a trzy równorzędne wyróżnienia – Konior Studio, Plus3 Architekci oraz WXCA. Centrum Muzyki w Krakowie miało być częścią nowej dzielnicy muzycznej na Grzegórzkach. W budynku przewidziano siedzibę podlegającej marszałkowi Filharmonii Krakowskiej oraz kilku miejskich instytucji. m.in. Sinfonietty Cracovii i Capelli Cracoviensis. Władze miasta informują, że nie wycofują się z planów utworzenia na części terenu tzw. parku Skrzatów.  

Czytaj też: Centrum Muzyki w Krakowie – kolejny obiekt nowej dzielnicy muzycznej |


Mieszkaj w mieście medusa group. Kolejny etap osiedla w Bronowicach [GALERIA] Dobiega końca realizacja osiedla Mieszkaj w Mieście według projektu pracowni medusa group. W ciągu siedmi lat w północno-zachodniej części Krakowa powstała zupełnie samowystarczalna dzielnica mieszkaniowo-usługowa.
The Park Kraków: nowy zespół biurowy projektu APA Wojciechowski Na krakowskim Podgórzu, przy skrzyżowaniu ulic Kuklińskiego i Saskiej, powstaje kompleks biurowy The Park Kraków. Przestrzeń między budynkami zostanie wyłączona z ruchu samochodowego i zagospodarowana w formie ogólnodostępnego parku miejskiego.
Festiwal Otwarte Mieszkania 2020 Krakowska odsłona festiwalu Otwarte Mieszkania w tym roku wyjątkowo odbędzie się w lipcu. „Architektura-murator” po raz kolejny jest patronem medialnym wydarzenia.
Muzeum Czartoryskich: przebudowa według Biura Projektów Lewicki Łatak Ze względu na brak możliwości rozbudowy gmachu Muzeum Czartoryskich zdecydowano m.in. o przekryciu dziedzińca przeszklonym dachem. Dzięki temu niedostępna do tej pory dla zwiedzających przestrzeń, zmieniła się w reprezentacyjny hol wejściowy – piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Modelowe osiedle na krakowskich Klinach – wyniki konkursu! Pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński zwyciężyła w konkursie na projekt osiedla Spacerowa, które planowane jest na Klinach w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. To kolejne zwycięstwo tego biura w konkursie na modelowe osiedle organizowanym przez BGK Nieruchomości.
Krakowskie Centrum Nauki Kopernik Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego we współpracy z krakowskim SARP-em ogłosił dwuetapowy międzynarodowy konkurs na projekt Małopolskiego Centrum Nauki. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 3 października.