Architektura MuratorWydarzeniaClimate Leadership: nabór do 3. edycji programu dla firm na rzecz klimatu

Climate Leadership: nabór do 3. edycji programu dla firm na rzecz klimatu

Climate Leadership to pierwsza inicjatywa w Polsce na rzecz zintensyfikowania działań w zakresie zrównoważonych praktyk biznesowych. W  dwóch dotychczasowych edycjach do programu przystąpiło już 26 firm. „Architektura-murator” jest patronem medialnym tego przedsięwzięcia.

Climate Leadership: nabór do 3. edycji programu dla firm na rzecz klimatu
il. GettyImages

Jeżeli mamy mieć jakąkolwiek szansę na zatrzymanie kryzysu klimatycznego, biznes musi podjąć radykalne kroki na poziomie podstawowych produktów i usług, procesów produkcyjnych i zarządczych, a nawet modeli biznesowych – informują inicjatorzy programu Climate Leadership z Centrum UNEP/GRID-Warszawa, organizacji pozarządowej, która już od 30 lat realizuje w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP). Celem przedsięwzięcia jest znalezienie firm, które podjęłyby konkretne zobowiązania w zakresie działań ograniczających ich wpływ na klimat. W pierwszej edycji Climate Leadership z 2019 roku do projektu zgłosiło się dziesięć podmiotów, w kolejnej, z 2020 roku, już trzynaście.

Czytaj też: Polskie Miasta Przyszłości 2050: raport |

Uczestnicy wypracowują swoje zobowiązania klimatyczne, obejmujące cel i szczegółowy plan jego realizacji przy współpracy z ekspertami programu Climate Leadership. W trakcie edycji rozpoczynają wdrażanie planów wyznaczających kierunek dla koniecznej transformacji, stając się tym samym liderami rynku
– czytamy na stronie programu. Wśród korzyści z uczestnictwa Climate Leadership organizatorzy wymieniają m.in. właściwą odpowiedź na oczekiwania społeczne, zwiększenie innowacyjności i przewagi konkurencyjnej na rynku, promocję firmy oraz prawo do posługiwania się logo danej edycji programu Climate Leadership. Zgłoszenia do najnowszej edycji programu przyjmowane są do końca roku. Więcej informacji na: climateleadership.pl.

Raport IPCC: Zmiany klimatu 2021 Dostępny jest już najnowszy raport IPCC opracowany przez naukowców działającego przy ONZ Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu. Jesteśmy o krok od przegrzania planety, czyli punktu, po którym walczenie ze zmianami stanie się niemożliwe – alarmują autorzy.
Wiedeń finansuje zazielenianie fasad, dachów i dziedzińców. Tak walczy ze zmianami klimatu Nie od dziś wiadomo, że tereny zieleni odgrywają ważną rolę w łagodzeniu  Władze Wiednia realizują nowy program mający łagodzić skutki letnich upałów i zwiększać ochronę bioróżnorodności. Na zazielenianie fasad miejskich, dachów i dziedzińców budynków mieszkańcy mogą uzyskać dotację do 20 tys. euro.
Tagi:
Autor: (Red.)
W Polsce powstał największy na świecie dom dla owadów. Właśnie trafił do księgi Guinnessa Największy na świecie dom dla owadów zaprojektował architekt Paweł Wołejsza we współpracy z Igorem Siedleckim, edukatorem przyrodniczym specjalizującym się w badaniu owadów. W październiku konstrukcja została oficjalnie wpisana do księgi rekordów Guinnessa.
Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw Jeszcze do 31 października można korzystać z biotechnologicznego placu zabaw przy Centrum Nauki Kopernik. Airbubble to pierwsze taka przestrzeń w Polsce wykorzystująca oczyszczające właściwości alg. Za projektem tego miejskiego eksperymentu stoi ecoLogicStudio.
Architektura dla klimatu: kryteria oceny Architekci stają dziś przed wyzwaniem takiego zaprojektowania tkanki miejskiej i pojedynczego budynku, aby z jednej strony stworzyć środowisko odporne na zdarzenia związane ze zmianą klimatu, a z drugiej przyjazne do życia dla mieszkańców. Jerzy Kwiatkowski z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW o nowych wyzwaniach dla architektury i jej ewaluacji w kontekście zmiany klimatu.
Architektura kryzysu klimatycznego i Architects Declare – debata o strategiach i trudnościach w projektowaniu „Architektura kryzysu klimatycznego” to spotkanie dotyczące inicjatywy Architects Declare. Projektanci opowiedzą, jakie kroki zostały podjęte w celu realizacji założeń apelu, a także o trudnościach, które rodzi projektowanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Koronawirus a klimat: wpływ pandemii koronawirusa na środowisko Jaki wpływ wywiera koronawirus na klimat? Czy pandemia przyczyni się do większego zużycia energii? A może poprawy jakości powietrza? Czy grozi nam rekordowa produkcja odpadów z plastiku? Siedem pytań do dr. Krystiana Szczepańskiego, dyrektora Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.
Spółdzielcy dla klimatu – warsztaty Spółdzielnie mają niebagatelny wpływ na funkcjonowanie architektury, w tym jej dostosowanie do współczesnych wyzwań klimatycznych. W Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak rozpoczyna się cykl warsztatów dla przedstawicieli warszawskich spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych