Architektura MuratorWydarzeniaCloud Loft. Pierwsza nagroda dla śląskiej grupy projektowej w międzynarodowym konkursie na koncepcję loftu

Cloud Loft. Pierwsza nagroda dla śląskiej grupy projektowej w międzynarodowym konkursie na koncepcję loftu

Cloud Loft

Do udziału w konkursie zgłaszać można było projekty przeznaczone do realizacji, jak i artystyczne wizje, nie ograniczone budżetem czy istniejącymi technologiami; jedynym wymogiem było wykorzystanie w projekcie okien produkowanych przez organizatora. Do tej ostatniej kategorii należy zwycięski projekt: gigantyczna, przeszklona bryła unosi się nad Bytomiem na delikatnych wspornikach –  kominach elektrociepłowni. To jedyny element łączący część mieszkalną z postindustrialnymi budynkami, choć autorzy zaproponowali aranżację nawiązującą do wnętrz pofabrycznych.
 

Opis autorski (fragment)
Śląsk jest miejscem jedynym w swoim rodzaju. Na jego terenie znajduje się wiele obiektów architektonicznych: przemysłowych jak i mieszkaniowych, charakterystycznych wyłącznie dla tego regionu. Wiele z tych obiektów w dzisiejszych czasach znika z krajobrazu Śląska, odchodzi w zapomnienie.
Nasz projekt ma na celu zapobieganie temu procesowi. Przykładem jest wykorzystanie wyłączonego już z użytku budynku elektrociepłowni w Bytomiu-Szombierkach. Trzy wznoszące się kominy zarysowujące się na tle miasta ponownie zaczynają funkcjonować. Wznosząca się ponad nimi struktura dymu stanowić będzie skumulowane wewnątrz mieszkania dla społeczności Bytomia.

Autorzy: śląska grupa projektowa be3design, Agnieszka Wyrwas, Krzysiek Stępień
Współpraca: Bartosz Puchalski
więcej informacji: www.be3design.com


Miejsce drugie zajął hiszpański zespół w składzie: Luis Amoros Fernandez, Miguel Orellana, za projekt Colonizing Roofs

Trzecie miejsce zajęli również architekci polskiego pochodzenia, zespół: Liliana Krzycka, Rafał Pieszko, za projekt Z-Loft

Konkurs zorganizowany został przez firmę FAKRO we współpracy z czasopismem A10. To już trzecia edycja konkursu; pierwsza zorganizowana została pod hasłem An architect – the drawer of dreams, druga - The loft of the future.

 


 

Cloud Loft - widok
Cloud Loft - wnętrza