
i
Do udziału w konkursie zgłaszać można było projekty przeznaczone do realizacji, jak i artystyczne wizje, nie ograniczone budżetem czy istniejącymi technologiami; jedynym wymogiem było wykorzystanie w projekcie okien produkowanych przez organizatora. Do tej ostatniej kategorii należy zwycięski projekt: gigantyczna, przeszklona bryła unosi się nad Bytomiem na delikatnych wspornikach – kominach elektrociepłowni. To jedyny element łączący część mieszkalną z postindustrialnymi budynkami, choć autorzy zaproponowali aranżację nawiązującą do wnętrz pofabrycznych.
Opis autorski (fragment)Śląsk jest miejscem jedynym w swoim rodzaju. Na jego terenie znajduje się wiele obiektów architektonicznych: przemysłowych jak i mieszkaniowych, charakterystycznych wyłącznie dla tego regionu. Wiele z tych obiektów w dzisiejszych czasach znika z krajobrazu Śląska, odchodzi w zapomnienie.Nasz projekt ma na celu zapobieganie temu procesowi. Przykładem jest wykorzystanie wyłączonego już z użytku budynku elektrociepłowni w Bytomiu-Szombierkach. Trzy wznoszące się kominy zarysowujące się na tle miasta ponownie zaczynają funkcjonować. Wznosząca się ponad nimi struktura dymu stanowić będzie skumulowane wewnątrz mieszkania dla społeczności Bytomia.
Autorzy: śląska grupa projektowa be3design, Agnieszka Wyrwas, Krzysiek StępieńWspółpraca: Bartosz Puchalskiwięcej informacji: www.be3design.com
Miejsce drugie zajął hiszpański zespół w składzie: Luis Amoros Fernandez, Miguel Orellana, za projekt Colonizing Roofs
Trzecie miejsce zajęli również architekci polskiego pochodzenia, zespół: Liliana Krzycka, Rafał Pieszko, za projekt Z-Loft
Konkurs zorganizowany został przez firmę FAKRO we współpracy z czasopismem A10. To już trzecia edycja konkursu; pierwsza zorganizowana została pod hasłem An architect – the drawer of dreams, druga - The loft of the future.

i

i