Architektura MuratorWydarzeniaCo jest potrzebne by stworzyć przyjazną przestrzeń w mieście?

Co jest potrzebne by stworzyć przyjazną przestrzeń w mieście?

Jak wygląda Dolina Muminków? Okrągły dom ze szpiczastym dachem i drewnianą werandą, ogród, plaża i las, tyle, że w skali 1:1. Projekt zagospodarowania terenu stworzył Jurek Funkiewicz, zaś Tomek Rygalik, jeden z najlepszych polskich dizajnerów, wyposażył w meble miejskie. Artystyczna instalacja pod gołym niebem będzie pełnić całkowicie użytkową funkcję.

fotka z /zdjecia/photo.PfleidererStudio_Rygalik_(Ernest_Winczyk)20110802-_MG_6943.jpg

W jednym z warszawskich parków przy ulicy Książęcej powstała Dolina Muminków, nowe kulturalno-rozrywkowe miejsce, które zgodnie z zamysłem jego pomysłodawcy ma być czymś więcej niż tylko zwykłym ogródkiem piwnym. Zielony skwer w centrum Warszawy, dotychczas mimo swojej atrakcyjnej lokalizacji, ciekawej historii oraz urokliwego klimatu nie zachęcał by się tam zatrzymać na dłużej. Teraz przeistoczyć ma się w przyjazne miejsce spotkań, oferujące wiele ciekawych możliwości spędzania wolnego czasu ludziom w różnym wieku i różnych zainteresowaniach. Projekt zagospodarowania terenu stworzył Jurek Funkiewicz, a Studio Rygalik we współpracy z firmą Pfleiderer wyposażyło w meble miejskie z płyty budowlanej MFP. Artystyczna instalacja pod gołym niebem pełni całkowicie użytkową funkcję. Jej twórcy postawili na wykorzystanie wszelkich walorów tego terenu - naturalnego ukształtowania, istniejących tam obiektów, lokalizacji. To swoisty „upcykling” przestrzeni, uwolnienie jej niewykorzystanego dotąd potencjału. A jakie atrakcje czekają na gości Doliny poza obcowaniem z współczesnym polskim dizajnem? W ciągu dnia można na specjalnie przygotowanej plaży opalać się, czytać książki, słuchać audiobooków z tutejszej wypożyczalni, a nawet popływać na materacach. W Dolinie będziemy mogli pograć w badmintona, bule, gry planszowe, ping-ponga, a na właścicieli psów czeka „psia restauracja”. Scena już czeka na muzyków, aktorów i performerów, a także na uczestników warsztatów teatralnych. Wieczory wypełnią koncerty, spektakle, projekcje filmów i imprezy muzyczne. W weekendy Dolina Muminków będzie działać przez całą dobę.

 

Otwarciu Doliny Muminków (29 lipca 2011) towarzyszył między innymi wykład architekta Grzegorza Miki na temat historii tego miejsca. Można było usłyszeć o romantycznych ogrodach, założonych na Skarpie Wiślanej przez brata króla Stanisława Poniatowskiego, Kazimierza oraz poznać tajemnice podziemnego Elizeum. Tymczasem 11 sierpnia o godz. 10.30 w Dolinie Muminków (park im. Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza, róg ul. Książęcej i Kruczkowskiego) zapraszamy na spotkanie pt. Co jest potrzebne, aby stworzyć przyjazną przestrzeń w mieście?
Potwierdzenie do 9 sierpnia pod adresem email: profundo@profundo.pll lub numerami telefonów: (22) 692-16-08 lub 503 002 335

W niezobowiązującej atmosferze Doliny Muminków będzie toczyć się rozmowa o sposobach kształtowania przestrzeni miejskiej od działań kulturalnych oraz inicjatyw społecznych rozpoczynając, a kończąc na dizajnie, architekturze i urbanistyce. Spróbujemy przyjrzeć się zmianom zachodzącym na tym polu w Warszawie i zastanowić się jak mogą one wpłynąć na jakość życia jego mieszkańców.

fotka z /zdjecia/zaproszenie_DM_7_08.jpg