Architektura MuratorWydarzeniaCo robi architekt, gdy nie projektuje budynków?

Co robi architekt, gdy nie projektuje budynków?

O życiu pozaarchitektonicznym opowiadali uczestnicy przedostatniego spotkania z cyklu Młoda Architektura – Jędrzej Lewandowski i Maciej Siuda

Przedostatnie spotkanie z cyklu Młoda Architektura: prezentacja Jędrzeja Lewandowskiego

Odnajdź swoje miejsce w aktywności – reaguj! Mamy różne możliwości – od publikowania tekstów, poprzez krytykę, akcje w przestrzeni, wystawy i debaty, po zaangażowanie w politykę, apelowali uczestnicy organizowanych w 2013 roku przez „Architekturę-murator" konfrontacji Młodzi do Łodzi. 11 września w klubokawiarni Warszawa Powiśle o swoich pasjach opowiadali dwaj uczestnicy konfrontacji.

Dom jak ogon wieloryba, czyli pożytki z zabawy kostkami

Jędrzej Lewandowski: absolwent studiów magisterskich i doktoranckich Politechniki Łódzkiej, wraz z Lilianną Prus właściciel pracowni architektonicznej Le 2 Workshop


Jak nauczyć się szkicowania w programach 3D? Prowadzony przez Jędrzeja Lewandowskiego i Liliannę Prus kurs ma pozwolić wszystkim chętnym na opanowanie podstaw trójwymiarowego rysunku. Architekci pokazują, jak posługiwać się programem Sketchup – wybranym ze względu na dostępność (jest darmowy) i nieskomplikowaną obsługę. Narzędzie wykorzystywane może być nie tylko przez architektów, nadaje się do wielu zastosowań związanych ze sztuką czy inżynierią. Na spotkaniu w klubokawiarni Warszawa Powiśle Jędrzej Lewandowski przekonywał do zabawy programem, pokazując własne prace sprzed kilku lat. Kolejne warianty obracanej na ekranie bryły nabierały coraz bardziej znajomych kształtów, układając się ostatecznie w formę przypominającą wystający z wody ogon nurkującego wieloryba. Dalsze zmiany przekształciły abstrakcyjną formę w najbardziej znany projekt pracowni Le 2 Workshop. Dom na wodzie prezentowany był m.in. w MARK Magazine, Hong Kong Oriental Daily News i wielu zagranicznych czasopismach.

Profesjonalne psucie dźwięku
Projektowanie, praca na uczelni i prowadzenie kursu rysunkowego najwyraźniej nie wypełnia dnia architektów z Łodzi całkowicie. Jedrzej Lewandowski równolegle do pracowni architektonicznej rozwija drugą firmę, Crushsound. Przesłuchana dziesięć lat wcześniej płyta, nagrana z wykorzystaniem niesprawnych instrumentów popchnęła Jędrzeja do szukania nowego, brudnego  brzmienia. Choć na rynku nie brak gitarowych akcesoriów, żaden nie dawał pożądanego efektu – do czasu powstania Farmer’s Mill. Urządzenie służy do kontrolowanego „psucia” dźwięku; efekt zobaczyć można na filmie. Wśród klientów, którzy zdecydowali się na zakup są między innymi muzycy U2. Samo urządzenie wykonywane jest w Polsce, z imponującą dbałością o detal. Nawet ukryte wewnątrz skrzynki, nieprzeznaczone do oglądania elementy mają naniesiony rysnek wiatraka, a pierwsza partia śrubek była przez projektanta przygotowywana ręcznie...
Oprócz Farmer’s Mill Crushsound produkuje też inny rodzaj niszowych akcesoriów dla muzyków. Tzw. slide to nakładana na palec ceramiczna rurka, którą dociska się struny w czasie gry.
Goście Stacji Młoda Architektura w trakcie spotkania mieli szansę wygrać zaprojektowane przez Le 2 Workshop tajemnicze Karty 100...


Maciej Siuda absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. W latach 2008-2011 architekt w biurach projektowych PO2 Arquitectos (Madryt), Sou Fujimoto Architects (Tokio) i Grupo Aranea (Alicante). Współtwórca międzynarodowych warsztatów architektonicznych IWAU; prowadzi zajęcia w School of Form w Poznaniu oraz na Politechnice Świętokrzyskiej.

Maciej Siuda 11 września przedstawił kilka eksperymentalnych projektów. Architekt jest współtwórcą kolektywu Balon, z którym w 2012 roku wygrał konkurs na projekt szkoły w Jacmel na Haiti. Modułowy budynek zaprojektowany został tak, by jego realizację można było rozbić na etapy. Poszczególne części można wykorzystywać na różne sposoby, przestrzeń nie jest podzielona na tradycyjne korytarze i klasy. Architekci wykorzystali różnicę poziomów pomiedzy sąsiadującymi modułami projektując wspólne przestrzenie. Obiekt zbudować można z łatwo dostępnych materiałów, prostymi technikami. 

Maciej Siuda pracuje też w duecie z Rodrigo García Gonzalesem. Projektanci zbudowali wspólnie tymczasowy pawilon DEVEBERE, prezentowany m.in. podczas ubiegłorocznego biennale architektury w Wenecji. Budowa obiektu była jednym z etapów rozwijania technologii wykorzystywania materiałów wtórnych. Pierwsza wersja DEVEBERE – pawilon przypominający leżącą na ulicy postać, z wejściami umieszczonymi na końcach „rąk” i „nóg” – zachowywała kształt dzięki wtłoczonemu do środka powietrzu. Wersja wenecka działała na odwrotnej zasadzie. Projektanci wypełnili wielki foliowy worek butelkami PET, stanowiącymi jeden z najwolniej rozkładających się rodzajów śmieci, a następnie odessali wypełniające worek powietrze. W ten sposób powstała struktura wystarczająco mocna, by uformowany z niej łuk mół utrzymać ciężar kilku osob. Kolejne eksperymenty z rodzajami folii oraz wypełnienia dawały różne efekty konstrukcyjne i estetyczne. DEVEBERE to nie konkretny obiekt czy technika, a raczej proces – i jako taki może być dalej rozwijany.

Trzeci zaprezentowany przez Macieja Siudę projekt to szczególny przykład dzieła totalnego. Architekci biorący udział w przygotowanej przez Muzeum Architektury we Wrocławiu wystawie zaprojektowali nie tylko szereg budynków, układ urbanistyczny wsi, relacje przestrzenne i społeczne, ale nawet własnych klientów... W ramach programu Archi-box (Odsłona pierwsza 18 maja – 23 czerwca – Opowieści o architekturze: Rogóżka) Muzeum Architektury zaprosiło Macieja Siudę, który na czas pracy nad wystawą zebrał grupę młodych architektów i projektantów tworzących nieformalne Jednorazowe Laboratorium Architektury. Wspólnie pracowali oni nad tematem nowej Rogóżki, niewielkiej wioski u podnóża Czarnej Góry opuszczonej przez dotychczasowych mieszkańców pod koniec lat 80. XX stulecia.

Spotkanie z Maciejem Siudą i Jędrzejem Lewandowskim to już przedostatnia część cyklu Stacja Młoda Architektura. Miesięcznik „Architektura-murator” serdecznie zaprasza na ostatnie spotkanie. 25 września gośćmi wieczoru, pt. Jak uczyć (się) architektury?, będą Małgorzata Kuciewicz z grupy projektowej CENTRALA, współautorka rewitalizacji i adaptacji dolnego pawilonu stacji Warszawa Powiśle na klubokawiarnię, w której odbywają się nasze spotkania, oraz  Hubert Trammer, krytyk architektury, publicysta, nauczyciel na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.

Już czas na zmianę warty? Pięć lat to w architektonicznej rzeczywistości okres szczególnie długi. Nie tylko dlatego, że pojawiają się zupełnie nowe trendy i zjawiska, ale też z uwagi na fakt, że uczelniane mury opuszcza kolejne pokolenie architektów, zwykle negujące zastany porządek i obowiązujące reguły gry. Tegoroczne konfrontacje Młodzi do Łodzi zdają się doskonale ilustrować tę tezę – pisze Tomasz Żylski.
Drewno w architekturze. Konkurs Wydział Architektury Politechniki Białostockiej czeka na najlepsze magisterskie prace dyplomowe dotyczące drewnianej architektury.
Stacja Młoda Architektura. Warszawa Powiśle 10 lipca Cykl wakacyjnych spotkań z młodymi polskimi architektami organizowany przez miesięcznik "Architektura-murator". Spotkania odbywają się co dwa tygodnie, począwszy od środy 26 czerwca, do końca września w klubokawiarni Warszawa Powiśle. Start: godz. 19.00. Najbliższe spotkanie już w tym tygodniu!
Nowe Piętro Młoda architektura, grafika i wzornictwo. Cykl spotkań 2010 „Architektury-murator’ w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Gośćmi wieczoru byli: Igor Kaźmierczak ze studia s3ns, Wzorro, oraz Robert Czajka
Nowe Piętro Młoda architektura, grafika i wzornictwo. Cykl spotkań 2010 „Architektury-murator’ w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Gośćmi wieczoru będą: BudCud, Wzorowo i Kuba Sowiński. Spotkajmy się 24 marca!
Nowe Piętro Młoda architektura, grafika i wzornictwo. Cykl spotkań 2010 „Architektury-murator” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zobacz wideo! Najbliższe spotkanie 17 lutego!