Connected: uniwersalne meble czasu pandemii

i

Autor: Archiwum Architektury

Connected: uniwersalne meble czasu pandemii

2020-06-08 15:00

Muzeum Designu w Londynie, Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) oraz zakład produkcji mebli Benchmark rzuciły wyzwanie projektantom stworzenia uniwersalnych mebli, które spełniłyby potrzeby pracy i życia w domu. Wśród dziewięciu twórców zaproszonych do projektu znalazła się Polka Maria Jeglińska.

Wybuch pandemii koronawirusa w największym stopniu wpłynął na naszą pracą. W trakcie przymusowego lockdownu zmuszeni byliśmy w krótkim czasie nauczyć się nowych, efektywnych metod komunikacji na odległość. Przed szczególnym wyzwaniem stanęli architekci i designerzy, zmieniając swoje często zupełnie nieprzystosowane do tego mieszkania w pracownie i studia projektowe.W ramach eksperymentu, mającego na celu zbadanie, w jakim stopniu potrafili oni dostosować się do nowej rzeczywistości, Muzeum Designu w Londynie, Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) i firma Benchmark Furniture z Berkshire rzuciły wyzwanie projektantom, by stworzyli uniwersalny mebel, który spełniłby oczekiwania i potrzeby związane z połączeniem pracy i życia w domu.

Wśród dziewięciu designerów zaproszonych do udziału w przedsięwzięciu znaleźli się: Ini Archibong (Szwajcaria), Maria Bruun (Dania), Jaime Hayon (Hiszpania), Sebastian Herkner (Niemcy), Sabine Marcelis (Holandia), Heatherwick Studio (Wielka Brytania), Studiopepe (Włochy), Studio Swine (Japonia) i Polka Maria Jeglińska.Uczestnicy zostali też poproszeni o sfilmowanie całego procesu koncepcyjnego. W najbliższych miesiącach projektanci tworzyć mają serię reportaży wideo, które będą regularnie udostępniane na stronie internetowej projektu (www.connectedbydesign.online) i w mediach społecznościowych (#connectedbydesign). Reportaże zostaną dodatkowo wykorzystane w filmie dokumentalnym, który opowiadać ma o drogach, jakie przeszli projektanci w procesie twórczego opracowywania stołów i siedzisk. Maria Jeglińska (1983), absolwentka  ECAL w Lozannie. Pracowała w uznanych biurach projektowych, m. in. u Konstantina Grcica i u Alexandra Taylora w Londynie. W 2012 roku założyła własne studio pod nazwą Office for Design & Research, którego działalność obejmuje m.in. wzornictwo przemysłowe i wystawiennictwo. Była kuratorką wystawy „Punkty Widzenia / Punkty Siedzenia” pokazanej w ramach Łódź Design Festival 2012, a także współkuratorką i projektantką polskiego pawilonu na London Design 2016. W 2018 roku była dyrektor kreatywną targów ARENA DESIGN.

Poniżej publikujemy film stanowiący zapowiedź projektu. O założeniach Connected mówią przedstawiciele Muzeum Designu w Londynie, stowarzyszenia AHEC i zakładu produkcji mebli Benchmark.