Architektura MuratorWydarzeniaConnected: uniwersalne meble czasu pandemii

Connected: uniwersalne meble czasu pandemii

Muzeum Designu w Londynie, Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) oraz zakład produkcji mebli Benchmark rzuciły wyzwanie projektantom stworzenia uniwersalnych mebli, które spełniłyby potrzeby pracy i życia w domu. Wśród dziewięciu twórców zaproszonych do projektu znalazła się Polka Maria Jeglińska.

Connected: uniwersalne meble czasu pandemii

Wybuch pandemii koronawirusa w największym stopniu wpłynął na naszą pracą. W trakcie przymusowego lockdownu zmuszeni byliśmy w krótkim czasie nauczyć się nowych, efektywnych metod komunikacji na odległość. Przed szczególnym wyzwaniem stanęli architekci i designerzy, zmieniając swoje często zupełnie nieprzystosowane do tego mieszkania w pracownie i studia projektowe.

W ramach eksperymentu, mającego na celu zbadanie, w jakim stopniu potrafili oni dostosować się do nowej rzeczywistości, Muzeum Designu w Londynie, Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) i firma Benchmark Furniture z Berkshire rzuciły wyzwanie projektantom, by stworzyli uniwersalny mebel, który spełniłby oczekiwania i potrzeby związane z połączeniem pracy i życia w domu.

Wśród dziewięciu designerów zaproszonych do udziału w przedsięwzięciu znaleźli się: Ini Archibong (Szwajcaria), Maria Bruun (Dania), Jaime Hayon (Hiszpania), Sebastian Herkner (Niemcy), Sabine Marcelis (Holandia), Heatherwick Studio (Wielka Brytania), Studiopepe (Włochy), Studio Swine (Japonia) i Polka Maria Jeglińska.

Uczestnicy zostali też poproszeni o sfilmowanie całego procesu koncepcyjnego. W najbliższych miesiącach projektanci tworzyć mają serię reportaży wideo, które będą regularnie udostępniane na stronie internetowej projektu (www.connectedbydesign.online) i w mediach społecznościowych (#connectedbydesign). Reportaże zostaną dodatkowo wykorzystane w filmie dokumentalnym, który opowiadać ma o drogach, jakie przeszli projektanci w procesie twórczego opracowywania stołów i siedzisk.

Maria Jeglińska (1983), absolwentka  ECAL w Lozannie. Pracowała w uznanych biurach projektowych, m. in. u Konstantina Grcica i u Alexandra Taylora w Londynie. W 2012 roku założyła własne studio pod nazwą Office for Design & Research, którego działalność obejmuje m.in. wzornictwo przemysłowe i wystawiennictwo. Była kuratorką wystawy „Punkty Widzenia / Punkty Siedzenia” pokazanej w ramach Łódź Design Festival 2012, a także współkuratorką i projektantką polskiego pawilonu na London Design 2016. W 2018 roku była dyrektor kreatywną targów ARENA DESIGN.

Poniżej publikujemy film stanowiący zapowiedź projektu. O założeniach Connected mówią przedstawiciele Muzeum Designu w Londynie, stowarzyszenia AHEC i zakładu produkcji mebli Benchmark.

Autor: (Red.)
Zalety wykorzystania drewna w architekturze [WIDEO] Publikujemy nagranie webinarium „Zalety wykorzystania drewna w architekturze”. Na przykładzie konkretnych realizacji brytyjski specjalista Neil Summers omawia walory ekologiczne i potencjał budowlany twardego drewna.
Krzesło Natural Born to najnowszy projekt Tomka Rygalika, wykonany w całości z czerwonego dębu amerykańskiego, najobficiej występującego gatunku drewna liściastego w USA. Jak podaje Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC), które współpracowało z projektantem przy wykonaniu prototypu, ślad węglowy mebla jest dzięki temu niezwykle niski i wynosi mniej więcej tyle, ile przejechanie 100-kilometrowego odcinka samochodem.
10 instalacji wyobrażających marzenia wpływowych osobistości świata kultury O czym marzą dyrektorzy najbardziej prestiżowych instytucji kulturalnych Wielkiej Brytanii? Jakie mają pragnienia? Kilkunastu młodych europejskich projektantów zmierzyło się z pomysłami 10 wpływowych osobistości świata kultury. Efekty ich pracy można oglądać podczas tegorocznego London Design Festival.
Centrum onkologiczne w Barcelonie projektu Benedetty Tabgliabue Wzorowany na obiektach sieci Maggie’s Centre ośrodek zaoferuje wsparcie osobom dotkniętym chorobą nowotworową. Projekt budynku opracowała włoska architektka Benedetta Tabgliabue z pracowni Miralles Tagliabue.
MultiPly – nowy manifest prefabrykacji? Jedną z instalacji promujących tegoroczny London Design Festival była 9-metrowa Multiply. Obiekt popularyzować miał jednocześnie modułowe konstrukcje z drewna klejonego warstwowo, które – zdaniem autorów – mogą stać się odpowiedzią na obecny kryzys mieszkaniowy na świecie.
Stirling Prize 2018 dla Foster + Partners Pracownia Foster + Partners już po raz trzeci została uhonorowana prestiżową Nagrodą Stirlinga przyznawaną przez Królewski Instytut Architektów Brytyjskich (RIBA). Jury wyróżniło nowo otwartą siedzibę firmy Bloomberg, największej na świecie agencji prasowej.