Architektura MuratorWydarzeniaCzego możemy się nauczyć od modernistów: wykład Daniela A. Barbera

Czego możemy się nauczyć od modernistów: wykład Daniela A. Barbera

Na zaproszenie Instytutu Architektury z wykładem do Polski przyjeżdża profesor Daniel A. Barber, autor głośnej książki „Modern Architecture and Climate: Design Before Air Conditioning”. Podczas spotkania opowie między innymi, jakie rozwiązania odpowiadające za wilgotność, temperaturę i jakość powietrza we wnętrzu stosowali moderniści przed wynalezieniem systemów klimatyzacji.

Czego możemy się nauczyć od modernistów: wykład Daniela A. Barbera
Pałac Zgromadzeń w Chandigarh, proj. Le Corbusier, 1962; fot. duncid / CC BY-SA 2.0
Zespół biurowo-hotelowy Upper One Warszawa, róg ul. Grzybowskiej i al. Jana Pawła II
Autorzymedusa group
Generalny wykonawcaSTRABAG
InwestorSTRABAG Real Estate
Data realizacji (koniec)2026

Spotkanie pt. Termiczny modernizm: Le Corbusier, Costa, Neutra i inni odbywa się w ramach jesiennej odsłony Elementów Architektury, cyklu dyskusji organizowanych od kilku lat przez Instytut Architektury i Instytut Goethego w Krakowie. Tym razem spotkania podejmują temat Budowanie a katastrofa klimatu. Wykład Daniela A. Barbera poświęcony będzie regulacji temperatury i wilgotności we wnętrzach za pomocą metod niewymagających prądu. Profesor opowie m.in., w jaki sposób wiodący architekci XX wieku włączyli do swoich projektów lokalne rozwiązania wpływające na obieg ciepła w budynku. Analizując projekty takich architektów jak Richard Neutra, Le Corbusier, Lúcio Costa, Mies van der Rohe czy biura Skidmore, Owings i Merrill, pokaże, jakie metody możemy wykorzystywać dziś, w kontekście katastrofy klimatycznej.

Daniel A. Barber jest profesorem architektury na Uniwersytecie Technicznym w Sydney (UTS), ale też członkiem zespołu badawczego w Max Planck Institute for the History of Science w Berlinie. Do swojej działalności naukowej podchodzi interdyscyplinarnie: łączy narracje i metody typowe dla historii architektury, sztuki, architektury krajobrazu, inżynierii, polityki, ekonomii i ochrony środowiska. Jego zainteresowania skupiają się wokół historii modernizmu w kontekście zagrożeń ekologicznych oraz na tworzeniu ram teoretycznych pomocnych architektom i przedstawicielom innych profesji zaangażowanym w rozwiązywanie problemu kryzysu klimatycznego. Na koncie ma m.in. „A House in the Sun: Modern Architecture and Solar Energy in the Cold War” (Oxford University Press, 2016) czy wydaną ostatnio „Modern Architecture and Climate: Design Before Air Conditioning” (Princeton University Press, 2020).

Spotkanie z Danielem A. Barberem w Krakowie odbędzie się 21 listopada o godz. 18.00 w siedzibie Instytutu Goethego przy ul. Podgórskiej 34. Dzień później profesor odwiedzi Warszawę i wygłosi wykład towarzyszący wystawie „Antropocen” w pawilonie Zodiak (start: godz. 18.00). Na oba wydarzenia wstęp wolny.

Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. We wrocławskim Muzeum Architektury do 21 maja będzie można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.
Ślad wodny a zmiany klimatu Niemal każda nasza aktywność pozostawia po sobie ślad. W kontekście środowiska najczęściej mowa o „śladzie węglowym”, jednak nie mniej istotny jest „ślad wodny”. Czym jest i jak go ograniczyć? Odpowiedzi udzielają eksperci Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.
Raport z oblężonego Czernihowa: wystawa fotograficzna Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na wystawę „Raport z oblężonego Miasta Czernihowa”. Ekspozycja, prezentowana do 26 kwietnia, jest fotograficznym raportem, kronikarskim zapisem pierwszych dni wojny w Ukrainie.
Hałas w centrum – rusza cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.
Daj się urządzić z Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco! Materiały wykończeniowe i budowlane, architektura krajobrazu i ogrodnictwo, a także upominki i dekoracje - to główne zagadnienia Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco, czyli wydarzenia składającego się z trzech odsłon. Odbędzie się ono w dniach 23-25 marca 2023 w Ptak Warsaw Expo.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. We wrocławskim Muzeum Architektury do 21 maja będzie można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.
Antropocen: katastrofa już tu jest O poszukiwaniu optymistycznych scenariuszy dla architektury i planowania w kontekście ich wpływu na środowisko rozmawiamy z Kacprem Kępińskim i Adrianem Krężlikiem – kuratorami wystawy Antropocen, która po prezentacji w warszawskim Zodiaku od 23 marca jest dostępna w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.