Architektura MuratorWydarzeniaCzego możemy się nauczyć od modernistów: wykład Daniela A. Barbera

Czego możemy się nauczyć od modernistów: wykład Daniela A. Barbera

Na zaproszenie Instytutu Architektury z wykładem do Polski przyjeżdża profesor Daniel A. Barber, autor głośnej książki „Modern Architecture and Climate: Design Before Air Conditioning”. Podczas spotkania opowie między innymi, jakie rozwiązania odpowiadające za wilgotność, temperaturę i jakość powietrza we wnętrzu stosowali moderniści przed wynalezieniem systemów klimatyzacji.

Czego możemy się nauczyć od modernistów: wykład Daniela A. Barbera
Pałac Zgromadzeń w Chandigarh, proj. Le Corbusier, 1962; fot. duncid / CC BY-SA 2.0
Zespół biurowo-hotelowy Upper One Warszawa, róg ul. Grzybowskiej i al. Jana Pawła II
Autorzymedusa group
Generalny wykonawcaSTRABAG
InwestorSTRABAG Real Estate
Data realizacji (koniec)2026

Spotkanie pt. Termiczny modernizm: Le Corbusier, Costa, Neutra i inni odbywa się w ramach jesiennej odsłony Elementów Architektury, cyklu dyskusji organizowanych od kilku lat przez Instytut Architektury i Instytut Goethego w Krakowie. Tym razem spotkania podejmują temat Budowanie a katastrofa klimatu. Wykład Daniela A. Barbera poświęcony będzie regulacji temperatury i wilgotności we wnętrzach za pomocą metod niewymagających prądu. Profesor opowie m.in., w jaki sposób wiodący architekci XX wieku włączyli do swoich projektów lokalne rozwiązania wpływające na obieg ciepła w budynku. Analizując projekty takich architektów jak Richard Neutra, Le Corbusier, Lúcio Costa, Mies van der Rohe czy biura Skidmore, Owings i Merrill, pokaże, jakie metody możemy wykorzystywać dziś, w kontekście katastrofy klimatycznej.

Daniel A. Barber jest profesorem architektury na Uniwersytecie Technicznym w Sydney (UTS), ale też członkiem zespołu badawczego w Max Planck Institute for the History of Science w Berlinie. Do swojej działalności naukowej podchodzi interdyscyplinarnie: łączy narracje i metody typowe dla historii architektury, sztuki, architektury krajobrazu, inżynierii, polityki, ekonomii i ochrony środowiska. Jego zainteresowania skupiają się wokół historii modernizmu w kontekście zagrożeń ekologicznych oraz na tworzeniu ram teoretycznych pomocnych architektom i przedstawicielom innych profesji zaangażowanym w rozwiązywanie problemu kryzysu klimatycznego. Na koncie ma m.in. „A House in the Sun: Modern Architecture and Solar Energy in the Cold War” (Oxford University Press, 2016) czy wydaną ostatnio „Modern Architecture and Climate: Design Before Air Conditioning” (Princeton University Press, 2020).

Spotkanie z Danielem A. Barberem w Krakowie odbędzie się 21 listopada o godz. 18.00 w siedzibie Instytutu Goethego przy ul. Podgórskiej 34. Dzień później profesor odwiedzi Warszawę i wygłosi wykład towarzyszący wystawie „Antropocen” w pawilonie Zodiak (start: godz. 18.00). Na oba wydarzenia wstęp wolny.

Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. W warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.
Ślad wodny a zmiany klimatu Niemal każda nasza aktywność pozostawia po sobie ślad. W kontekście środowiska najczęściej mowa o „śladzie węglowym”, jednak nie mniej istotny jest „ślad wodny”. Czym jest i jak go ograniczyć? Odpowiedzi udzielają eksperci Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.
Spotkanie z Judit Carreą, dyrektorką Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB) 12 grudnia odbędzie się wykład Judit Carrery, dyrektorki Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB), które przyznaje najważniejszą nagrodę dla przestrzeni publicznych w Europie: European Prize for Urban Public Space.
Archikolaże: wystawa z okazji 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych 1982 to w Polsce stan wojenny,  2022 – okres światowej pandemii i wojna w Ukrainie. A w międzyczasie  transformacja ustrojowa, wejście do Unii Europejskiej, wielkie przemiany – w Polsce i na świecie. Archikolaże to osobiste refleksje o przełomach w architekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach.
Misja: sąsiedztwo Czym charakteryzują się miejsca dobre do życia? Jak tworzyć przestrzenie sprzyjające integracji? Czy architekt może je tak zaprogramować, by były atrakcyjne dla mieszkańców w różnym wieku i o różnych potrzebach? Tegoroczne triennale architektury w Oslo odbywało się pod hasłem Mission Neighbourhood, przybliżając projekty i realizacje służące budowaniu wspólnotowości.
Triennale Architektury w Lizbonie Kuratorzy tegorocznego Triennale Architektury w Lizbonie podejmowali m.in. tematy dotyczące tego, jak architekci i branża budowlana mogą minimalizować marnotrawstwo zasobów planety czy w jaki sposób przejść z liniowego modelu wzrostu do cyrkularnego.
Matsuura, Wojciechowski i Ivaniv o nowoczesnych przestrzeniach publicznych Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Urban. Modern public space”. W spotkaniu dział wezmą Hiroki Matsuura, Szymon Wojciechowski i Ostap Ivaniv.
Definiowanie Przestrzeni Architektonicznej 2022 Zbliża się kolejna edycja międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu Definiowanie przestrzeni architektonicznej. W tym roku spotkanie odbędzie się pod hasłem Awangardy Architektury. Tradycyjnie publikujemy też tezy, które staną się punktem wyjścia do dyskusji.