Architektura MuratorWydarzeniadeutsche bauzeitung o współczesnej architekturze w Polsce

deutsche bauzeitung o współczesnej architekturze w Polsce

Najstarsze niemieckie czasopismo architektoniczne przygląda się polskiej architekturze. Na niemal 50 stronach zaprezentowano pięć realizacji, mapę obiektów kulturalnych i diagnozę stanu polskiej przestrzeni publicznej.

Deutsche Bauzeitung 7-8.2016

O tym, że polska architektura przeżywa rozkwit, mówi się już od kilku lat. Do jej popularyzacji przyczyniają się wystawy takie jak Polska.Architecture, międzynarodowe nagrody oraz liczne publikacje na łamach międzynarodowych czasopism. Oprócz pojedynczych artykułów, które można znaleźć w takich tytułach jak Architectural Review, Detail, czy MARK Magazine, Polska wybierana jest także jako temat szerszych przeglądów. Holenderski magazyn A10 #67poświęcił Polsce sekcję EuroVision numeru styczeń/luty 2016, teraz przekrojową prezentację polskiej architektury opublikowano w wakacyjnym numerze deutsche bauzeitung (nr 7-8.2016), najstarszego niemieckiego czasopisma architektonicznego (jego pierwszy numer ukazał się w 1867 roku, dzisiejszy nakład wynosi ok. 30 tys. egzemplarzy).

W aktualnym wydaniu db, w ramach kilkustronicowych prezentacji pokazano takie obiekty jak Brama Poznania – ICHOT w Poznaniu (AD ARTIS Emerla Wojda), Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach i osiedle przy al. Wilanowskiej w Warszawie (JEMS Architekci), biurowiec Ericpol w Łodzi (Horizone Studio) i Stacja Mercedes na Powiślu w Warszawie (WWAA). Prezentacjom pojedynczych realizacji towarzyszy mapa polskich obiektów kulturalnych. Znalazły się wśród nich nie tylko budynki docenione niedawno w ramach najważniejszych europejskich nagród architektonicznych - Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (Estudio Barozzi Veiga) i Centrum Dialogu Przełomy (KWK Promes), lecz także obiekty wzniesione w mniejszych ośrodkach, na przykład Muzeum Ognia w Żorach (OVO Grąbczewscy Architekci). W numerze zamieszczono także artykuł poświęcony polskiej przestrzeni publicznej, którego autor Arnold Bartetzky wspomina zaniedbania okresu po 1989 roku, ale też rysuje pozytywną wizję przyszłości, związaną z rosnącym zainteresowaniem mieszkańców ich najbliższym otoczeniem. Cały materiał opatrzono wstępem Ewy P. Porębskiej, redaktor naczelnej miesięcznika „Architektura-murator“. Teksty do numeru napisali także m.in. Krzysztof Mycielski, Grzegorz Mika, Maja Mozga Górecka. Towarzyszą im zdjęcia m.in. Daniela Chrobaka, Piotra Krajewskiego, Macieja Lulko, Juliusza Sokołowskiego i Wojciecha Kryńskiego.

Część artykułów z numeru można przeczytać na stronie internetowej czasopisma http://www.db-bauzeitung.de/aktuelles-heft/

Z archiwum „Architektury”: architektura samorzutna W cyklu „Z archiwum” publikujemy dwa artykuły na temat tzw. architektury samorzutnej, czyli realizowanej metodami gospodarskimi na własne potrzeby, zwykle bez udziału architekta: tekst popularyzatora tego pojęcia Jana Minorskiego z 1963 roku i Andrzeja Rzymkowskiego z roku 1964 roku. O współczesny komentarz do materiału poprosiliśmy Annę Zawadzką-Sobieraj.
Toalety publiczne w Polsce: TOP 5 Dzięki inwencji architektów, realizujących często niezwykle efektowne pomysły, oraz nowym rozwiązaniom na rynku, zwiększających higienę i komfort użytkowania, wizyta w publicznej toalecie przestaje być przykrą koniecznością. Prezentujemy pięć oddanych w ostatnich latach toalet publicznych. Zobaczcie nowe projekty toalet publicznych w Polsce: od katowickiego Spodka, do warszawskiego Vitkaca.
Nagroda POLITYKI – finaliści 2020 Znamy finalistów Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2020. Swoje nominacje do tegorocznej edycji zgłosił także zespół redakcji „Architektura-murator”.
Rok 2019 w architekturze – najważniejsze wydarzenia architektoniczne 2019 roku W 2019 roku obchodziliśmy m.in. 50. rocznicę wynalezienia internetu, 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce i 15. rocznicę przystąpienia naszego kraju do UE, ale też 100. rocznicę powstania Bauhausu i 25. rocznicę wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Jakie jeszcze wydarzenia architektoniczne miały miejsce w 2019 roku – co zapamiętamy w Polsce, a co przejdzie do historii architektury na świecie?
Od A do Z – alfabet architektury według Grzegorza Stiasnego Z okazji przypadającego w 2019 roku 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła wyróżnić szczególne osiągnięcia polskich architektów. Nagrodę za Tekst 25-lecia przyznano artykułowi Grzegorza Stiasnego „Od A do Z – alfabet architektury”, który ukazał się w numerze 10/2004 „A-m”.
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury: pięć wystaw w pięciu miastach Polski Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki podjął się karkołomnego zadania. W pięciu miastach Polski organizuje wystawy, z których każda przygląda się innemu fenomenowi rodzimej architektury.
W aktualnym numerze Architektury