Deutsche Bauzeitung 7-8.2016

i

Autor: Archiwum Architektury

deutsche bauzeitung o współczesnej architekturze w Polsce

2016-07-12 15:46

Najstarsze niemieckie czasopismo architektoniczne przygląda się polskiej architekturze. Na niemal 50 stronach zaprezentowano pięć realizacji, mapę obiektów kulturalnych i diagnozę stanu polskiej przestrzeni publicznej.

O tym, że polska architektura przeżywa rozkwit, mówi się już od kilku lat. Do jej popularyzacji przyczyniają się wystawy takie jak Polska.Architecture, międzynarodowe nagrody oraz liczne publikacje na łamach międzynarodowych czasopism. Oprócz pojedynczych artykułów, które można znaleźć w takich tytułach jak Architectural Review, Detail, czy MARK Magazine, Polska wybierana jest także jako temat szerszych przeglądów. Holenderski magazyn A10 #67poświęcił Polsce sekcję EuroVision numeru styczeń/luty 2016, teraz przekrojową prezentację polskiej architektury opublikowano w wakacyjnym numerze deutsche bauzeitung (nr 7-8.2016), najstarszego niemieckiego czasopisma architektonicznego (jego pierwszy numer ukazał się w 1867 roku, dzisiejszy nakład wynosi ok. 30 tys. egzemplarzy).

W aktualnym wydaniu db, w ramach kilkustronicowych prezentacji pokazano takie obiekty jak Brama Poznania – ICHOT w Poznaniu (AD ARTIS Emerla Wojda), Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach i osiedle przy al. Wilanowskiej w Warszawie (JEMS Architekci), biurowiec Ericpol w Łodzi (Horizone Studio) i Stacja Mercedes na Powiślu w Warszawie (WWAA). Prezentacjom pojedynczych realizacji towarzyszy mapa polskich obiektów kulturalnych. Znalazły się wśród nich nie tylko budynki docenione niedawno w ramach najważniejszych europejskich nagród architektonicznych - Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (Estudio Barozzi Veiga) i Centrum Dialogu Przełomy (KWK Promes), lecz także obiekty wzniesione w mniejszych ośrodkach, na przykład Muzeum Ognia w Żorach (OVO Grąbczewscy Architekci). W numerze zamieszczono także artykuł poświęcony polskiej przestrzeni publicznej, którego autor Arnold Bartetzky wspomina zaniedbania okresu po 1989 roku, ale też rysuje pozytywną wizję przyszłości, związaną z rosnącym zainteresowaniem mieszkańców ich najbliższym otoczeniem. Cały materiał opatrzono wstępem Ewy P. Porębskiej, redaktor naczelnej miesięcznika „Architektura-murator“. Teksty do numeru napisali także m.in. Krzysztof Mycielski, Grzegorz Mika, Maja Mozga Górecka. Towarzyszą im zdjęcia m.in. Daniela Chrobaka, Piotra Krajewskiego, Macieja Lulko, Juliusza Sokołowskiego i Wojciecha Kryńskiego.

Część artykułów z numeru można przeczytać na stronie internetowej czasopisma http://www.db-bauzeitung.de/aktuelles-heft/