Dizajn światła

Fundacja "Fly with Art" i Galeria BB zapraszają na wystawę "Rozświetlić kryzys" - prezentację prac polskich projektantów

Założona w 2011 roku fundacja „Fly with Art”  stawia sobie za cel promocję polskich projektantów i współtworzenie rynku, w ramach którego miałyby funkcjonować ich prace. Polski design jest jak sofa „Blow” Agaty Kulik - nadmuchany! Jest już obecny w mediach, na licznych festiwalach i targach designu. Ale nie ma go w polskich domach!
Coraz większe środki przeznaczane są na kształcenie projektantów. Kolejne uczelnie i uniwersytety uruchamiają wydziały designu. Brak natomiast mądrego i długofalowego programu edukacji polskiego społeczeństwa w kierunku poznawania i rozumienia znaczenia dobrego wzornictwa w naszym codziennym życiu.
Mamy w Polsce zdolnych, ambitnych, utalentowanych i pracowitych projektantów. Zbyt mało mamy jednak odbiorców ich projektów i produktów - twierdzi Anita Bialic  z Galerii BB.
W wystawie udział bierze dziewiętnaście pracowni i indywiualnych projektantów: Daria Burlińska, CablePower, EMANDES, Joanna Figurniak, Pani Jurek, Kafti, Anna Kłósko, Olga Łaniewska, Jeremi Nagrabecki, Katarzyna Okińczyc, Alicja Panasiewicz, Piotr Paszkiewicz, Puff - Buff, Michał Radziemski, Razy2, Tomasz Andrzej Rudkiewicz, Tomek Rygalik, Przemysław Stopa, Tabanda.

Rozświetlić kryzys
24.01.12 - 31.03.12
Galeria BB
ul. Garbarska 24, Rynek Główny 1/3, Kraków

BIOGRAMY

Daria Burlińska
Dyplom na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), 2007.
Stypendium CEEPUS - Central European Exchange Program for University Studies (Środkowoeuropejski Program Studiów Uniwersyteckich) na Uniwersytecie Sztuki Stosowanej im. Moholy-Nagy (MOME) w Budapeszcie, 2004.  Od 2008 roku, wspólnie z projektantem grafiki Wojtkiem Traczykiem, prowadzi studio DBWT.

CablePower - Maja Zalewska, Marek Kostykiewicz
Maja Zalewska - dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, 2006. Stypendium Erasmusa na Uniwersytecie Karlsruhe, Niemcy, 2004.
Marek Kostykiewicz - dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, 2007. Stypendium na Uniwersytecie Nacional de San Juan, San Juan, Argentyna, 2005.
Finaliści konkursu „Young Design 2010", zorganizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.Nagroda za lampy w plebiscycie „must have” na najciekawsze, zasługujące na uwagę projekty polskiego designu, Łódź Design Festival, 2011.

EMANDES - Małgorzata Ratajczak, Sebastian Szlabs
Małgorzata Ratajczak - dyplom na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 1997. Dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu, 2000. Stypendium Ministra Kultury i Sztuki, 1999.
Publikuje artykuły o designie oraz architekturze wnętrz do specjalistycznych wydawnictw, m. in.: „Świat Mebli”, „Architektura”. Za projekt VIVA LED prezentujący i promujący polskich projektantów lamp i obiektów świecących, otrzymała w 2008 r. tytuł Krajowego Lidera Innowacji i Rozwoju w kategorii Innowacyjny Projekt Kulturalny, przyznawany przez Fundację Innowacji i Rozwoju w Warszawie.
Sebastian Szlabs - technik-elektronik. Dyplom z malarstwa na Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu, 2000.
Firma EMANDES działa od 2004 roku i produkuje limitowane serie lamp i obiektów świecących ze szkła optycznego z wykorzystaniem oświetlenia LED.

Joanna Figurniak
Dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, 2007. Stypendium Socrates - Erasmus w Burg Giebichenstein Kunsthochschule Halle (Wyższa Szkoła Sztuki Projektowania), Halle, Niemcy, 2006/2007. Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2010.
Za projekt torebek filcowych, Big i Long, otrzymała główną nagrodę „Rdzeń” w kategorii „Młody Design” w konkursie „Machina Design Awards”, organizowanym przez Media Point Group Sp. z o. o., 2008. Obecnie we Wrocławiu prowadzi studio projektowe, Moo Studio.

Pani Jurek
Dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, 2007.
III nagroda w konkursie „Pamiątka z Polski" za „ptaszki - pendrive’y", zorganizowanym przez Fundację „CEPELIA Polska Sztuka i Rękodzieło”, 2009.
Wymyśla i tworzy przedmioty. Szczególnie interesuje ją światło oraz zależności, jakie powstają pomiędzy przedmiotami, a ich użytkownikami.
W 2009 roku, razem z Edytą Ołdak, założyła Stowarzyszenie „Z siedzibą w Warszawie", zajmujące się projektowaniem społecznym i działaniami w przestrzeni miasta. Za projekt „Wielka Architektura dla Wszystkich Dzieci”, Stowarzyszenie otrzymało Nagrodę Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy w kategorii „Edukacja" w konkursie na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową 2010 roku, S3KTOR 2010.

Kafti - Monika Brauntsch, Sonia Słaboń
Monika Brauntsh - dyplom na Wydziale Pedagogicznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), 1998. Ukończone studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, 2004.
Sonia Słaboń - dyplom na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej, Filia w Bielsku Białej, 1997.
Wyróżnienie dla lampy Berga w plebiscycie „must have” na najciekawszy projekt w polskim designie podczas „Łódź Design Festival”, 2011.
Nagroda główna w międzynarodowym konkursie dla młodych przedsiębiorców w dziedzinie mody i designu, Young Creative Entrepreneur - Design and Fashion Award 2011, organizowanym przez British Council, 2011. Od 2007 roku Monika Brauntsch i Sonia Słaboń tworzą studio projektowe Kafti Design.

Anna Kłósko
Dyplom Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej w Koszalinie, 2007.
Od 2010 prowadzi własne Studio Projektowe FUXJA.

Olga Łaniewska
Dyplom Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej w Koszalinie, 2010.
Projektant - freelancer. Mieszka i pracuje w Płocku.

Jeremi Nagrabecki
Studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, 1999-2004.
Udział w licznych wystawach i targach prezentujących polski design, m. in.: „Dobry Wzór 2004”, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa, 2004; „Designed in Poland”, Berlin, Hamburg, Helsinki, Wiedeń, Barcelona, 2005 - 2012. Jego lampa „Laga” znalazła się w finale konkursu „Prodeco”, organizowanego przez redakcję „Elle Decoration”, 2007.
Od roku 2007 prowadzi w Warszawie autorską Galerię „Velt”, w której prezentuje również szkło artystyczne zaprojektowane przez swoich rodziców: Marię Veltuzen-Nagrabecką i Leszka Nagrabeckiego.

Katarzyna Okińczyc
Studia na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu, 2000-2001. Dyplom z projektowania przemysłowego na Wydziale Architektury, Mediów i Projektowania Uniwersytetu Sztuki w Berlinie (Universitaet der Kunste Berlin), 2004.
Stypendium Socrates-Erasmus na UdK Berlin, 2001. Nagroda główna w kategorii „Oświetlenie” za lampę Bannerina w konkursie „Prodeco”, organizowanego przez redakcję „Elle Decoration”, na najlepiej zaprojektowany przedmiot codziennego użytku dostępny na polskim rynku, 2008. Nagroda główna w kategorii „Sfera domu” dla torby 60BAG, zaprojektowanej wspólnie z Remigiuszem Truchanowiczem, w ogólnopolskim konkursie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego „Dobry Wzór", 2009 oraz wyróżnienie dla 60BAG w prestiżowym konkursie dla najlepszych produktów ekologicznych „Green Dot Awards”, 2009 oraz w jednym z najważniejszych światowych konkursów w dziedzinie designu „Red Dot Design Award” w kategorii „Product Design 2010".

Alicja Panasiewicz
Dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, 1996.
Od 1996 roku pracownik dydaktyczny w Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny) w Krakowie. W 2011 roku przeprowadziła przewód habilitacyjny na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu; od października 2011 roku jest profesorem. Prowadzi zajęcia na Wydziale Sztuki UP z zakresu struktur wizualnych oraz warsztaty dla studentów poszerzające percepcję światła i przestrzeni. Projektuje oraz wykonuje lampy i obiekty świecące z wykorzystaniem szkła formowanego metodą fusingu i slampingu oraz z innych materiałów. Projektuje także wnętrza ze szczególnym uwzględnieniem źródeł światła. Brała udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Piotr Paszkiewicz
Dyplom na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny), 2010.
Udział w „Salone Satellite” podczas Salone Internazionale del Mobile 2009 w Mediolanie.
Udział w międzynarodowych targach: Light+Buiding 2010, Frankfurt nad Menem oraz MAISON & OBJET, Paryż, 2010.
Od 2010 roku prowadzi, razem z Adamem Paszkiewiczem i Wojciechem Wołczykiem, Collective Studio.

Puff - Buff - Anna Siedlecka, Radek Achramowicz
Studio Puff-Buff Design działa od 2003 roku. W 2004 roku rozpoczęło produkcję własnej kolekcji oświetlenia pod marka Puff-Buff Design. Obecnie sprzedaje swoje wyroby do ponad 20 krajów na całym świecie.
Anna Siedlecka - dyplom na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, 2002.
Radek Achramowicz - dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, 1998. Doktorat na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, 2004.

Michał Radziemski
Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej w Koszalinie, 2005.
Nagroda główna i godło „Prodeco”, organizowanego przez redakcję „Elle Decoration” w kategorii „Młody Projektant”, 2005. Wyróżnienie za lampę: joinTHing w konkursie „Luce in Movimento”, organizowanym przez DiTregroup i Verbus Editrce, Włochy, 2006.
Od 2006 roku pracuje jako projektant i konstruktor w Exposite Kaszubski i S-ka w Sopocie.

Razy2 - Paulina Krauza, Jacek Ryń
Paulina Krauza - dyplom na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, 2008. Dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, 2011.
Jacek Ryń - dyplom na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, 2010. Stypendium Socrates - Erasmus na Akademii Projektowania w Eindhoven (Design Academy Eindhoven), 2009. Staż w firmie Droog Design, Amsterdam, 2007.
III miejsce za projekt PLED (koc życia) w II międzynarodowym konkursie „Światło dla…”, zorganizowanym przez firmę OSRAM, 2008. Nagroda główna: Grand Prix za bransoletę „Moja" w 17. Konkursie Sztuki Złotniczej Legnica, 2008. Wyróżnienie projektu Doodle/Gryzmoł przez Firmę DuPont Poland w konkursie „make me!" podczas „Łódź Design Fesival" 2011

Tomasz Andrzej Rudkiewicz
Dyplom na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej, 1974. Dyplom na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, 1977.
W latach 1977 - 1981 pracował jako urzędnik - organizator wzornictwa w Ministerstwie Przemysłu i jednocześnie jako freelancer, projektuje oprawy oświetleniowe oraz sprzęt elektroniczny. Od 1981 roku prowadzi razem z bratem, Jakubem Rudkiewiczem, firmę Mass, projektującą i produkującą oświetlenie.
W 1986 roku przeprowadził się na stałe do Finlandii.
W latach 1986 - 1999 pracuje w fińskiej firmie projektowej ED-design. Projektuje meble, telefony komórkowe Nokia, sprzęt sportowy Tunturi, sprzęt elektroniczny, grafikę na produktach. Specjalizuje się w zastosowaniu nowoczesnych programów komputerowych w designie. W 2008 roku zakłada, razem z fińskim projektantem Heikki Kiiski firmę MOF Light, projektującą i produkującą lampy, oparte na zastosowaniu światła LED.

Tomek Rygalik
Studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej, 1995 – 1997 oraz w Pratt Institute w Nowym Jorku, 1997 – 1999, gdzie uzyskał licencjat z projektowania przemysłowego. Studia w Royal College of Art w Londynie, 2003-2005, zakończone dyplomem, 2005.
Współpraca z firmami projektowymi w Nowym Jorku, m.in. Kodak, Polaroid, MTV, PerkinElmer, Dentsply, Unilever, DuPont, 1999-2003. Pracownik naukowy Royal College of Art w Londynie, 2005-2008.
W 2005 roku założył pracownię projektową Studio Rygalik w Londynie i Łodzi. Od 2009 roku Studio Rygalik działa głównie w Warszawie. Od 2008 roku prowadzi pracownię projektowania (PG13) na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zrealizował wiele projektów, m.in. dla DuPont/Corian - lampa Genotype, Moroso - krzesła: Raw Chair, Net Chair, Tenis Chair, Artek - krzesło Outdoor Plywood Chair, Iker - system siedzisk Hidden, sofa i fotel Lemming, Noti - system mebli Termo, ABR - dywan Interlock, Heal's - Matchbox, Ideal Standard - umywalka, Pfleiderer - Mediateka: przestrzeń wielofunkcyjna przygotowana jako uzupełnienie wystawy „Power of Fantasy”, prezentującej współczesną sztukę polską - BOZAR, Bruksela; dla polskiej prezydencji w UE - projekt mebli i aranżacji wnętrz dla polskiego przewodnictwa w Radzie UE.
Zdobył wiele prestiżowych międzynarodowych nagród, m.in.: I nagroda w International Bombay Sapphire Designer Glass Competition, 2006; BSI Environmental Design Award, 2005; Rosenthal Design Award, 2004.

Przemysław Stopa
Dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, 1989.
W 1996 roku założył firmę projektową „Masiive”, obecnie Massive Design Sp. z o.o., wiodącą warszawską pracownię architektoniczną, specjalizującą się w projektowaniu wnętrz, mebli i oświetlenia dla firm i dużych korporacji.
Gitarzysta solowy, muzyk sesyjny udzielający się w sesjach nagraniowych, m.in. w nagraniu płyty Bela Pupa zespołu Püdelsi oraz w sesji nagraniowej zespołu Meness.
III nagroda w kategorii wnętrz publicznych na międzynarodowym biennale architektonicznym, The Biennial Miami+Beach, Miami, Floryda, USA, za projekt Grupy Żywiec, 2003.
Siedzisko Hexagon zostało finalistą konkursu Best of Year Awards 2011 w Nowym Jorku, zorganizowanym przez Interior Design Magazine.

Tabanda - Małgosia Malinowska, Filip Ludka, Tomek Kempa
Architekci, wspólnie działają od 2009 roku.
Małgosia Malinowska, Filip Ludka - dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, 2008.
Tomek Kempa - dyplom na Wydziale Architektury Uniwersytetu Westminster, Londyn, 2007.
Wyróżnienie siedziska Falon oraz lampy Lampania w plebiscycie „must have" na najciekawsze projekty w polskim designie, Łódź Design Festival, 2011.
Wyróżnienie dla kompletu mebli „Płynny parkiet" za prekursorskie i estetyczne zrecyklingowanie klepek podłogowych, „Przetwory", 2011, Warszawa.
Udział w wystawach i targach, m. in.: MAISON & OBJECT, Paryż, 2010; „100% Design", Londyn, 2011oraz w Budapest Design Week, Budapeszt, 2011.
Udział w miejskich wydarzeniach artystycznych, w Sopocie i Warszawie.

Maria Jeglińska-Adamczewska dla PURO Hotels Legendarna norweska marka Røros Tweed oraz młoda polska projektantka Maria Jeglińska-Adamczewska połączyły siły z PURO Hotels w niezwykłym projekcie. Tak powstała kolekcja wełnianych koców KARI, ODA oraz LOTTA.
OKK! Design – branża wnętrzarska w dobie pandemii. Webinar Już 3 czerwca kolejna edycja OKK! Design. Po raz trzeci w formie webinaru. Architekci Magdalena Federowicz-Boule, Szymon Hanczar i Jacek Tryc przedstawią swoją analizę postpandemicznej rzeczywistości i prognozy na przyszłość.
Władysław Wincze. Wnętrza Władysław Wincze to jeden z najważniejszych polskich projektantów wnętrz, ale jego twórczość poza gronem ekspertów nie jest zbyt dobrze znana. Osiągnięcia i postać wybitnego architekta wnętrz przybliża nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
10 kolekcji mebli projektu młodych polskich dizajnerów Już na początku października kolejna edycja Warsaw Home. Publikujemy 10 projektów młodych dizajnerów, które zobaczymy podczas targów.
Design that Educates Awards 2019 Design that Educates Awards to międzynarodowy konkurs, który wskazywać ma na edukacyjny potencjał architektury i wzornictwa. Jego celem jest popularyzowanie najlepszych realizacji i produktów, które oprócz funkcji czysto użytkowych mogą też uczyć.
Najlepsze projekty roku 2018 według Design Museum Beazley Designs of the Year to coroczna nagroda przyznawana przez londyńskie Design Museum. W tym roku odebrał ją kolektyw Forensic Architecture używający narzędzi, jakie daje architektura do prowadzenia śledztw dotyczących naruszeń praw człowieka.