Architektura MuratorWydarzeniaDoFA 2022: Dolnośląski Festiwal Architektury już po raz dziesiąty!

DoFA 2022: Dolnośląski Festiwal Architektury już po raz dziesiąty!

Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA 2022 odbędzie się w dniach 18-20 listopada pod hasłem Miasto Solidarne. Tegoroczna edycja jest pierwszą, w której organizatorzy postawili na program kuratorski. Publikujemy szczegółowy program wydarzenia.

DoFA 2022: Dolnośląski Festiwal Architektury już po raz dziesiąty!
Kuratorki tegorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA 2022: Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska z krakowskiej MiastoPracowni; fot. serwis prasowy

Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA 2022 organizuje wrocławski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. W tym roku wydarzenie odbędzie się pod hasłem Miasto Solidarne, a do jego współtworzenia zaproszone zostały architektki Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska z krakowskiej MiastoPracowni.

Podczas 10. edycji DoFA pytamy, kim jest ta, ten i to, o których powinniśmy się zatroszczyć. Jakie ma potrzeby i jak różnorodne grupy reprezentuje? Dla kogo jest projektowane miasto, a czyje potrzeby pomija? Holistycznie ujęte wezwanie do solidarności stanowi pretekst do dyskusji o kryzysie uchodźczym, nierównościach społecznych czy nieludzkich użytkownikach miasta – tłumaczą kuratorki.  

DoFA 2022 odbędzie się we Wrocławiu w dniach 18-20 listopada. Tradycyjnie nie zabraknie dyskusji, wystaw, warsztatów projektowych, spacerów architektonicznych i pokazów filmowych. Będą też wykłady gości z Meksyku, Hiszpanii, Ukrainy i Polski.

Przyjrzymy się dotychczasowym rozwiązaniom w kontekście wspierania pracy opiekuńczej, tworzenia miejskich polityk oraz oddolnie inicjowanych miejsc spotkań i wzajemnego wsparcia. Zastanowimy się nad feministycznymi wątkami projektowania przestrzeni oraz nad elastycznością budynków w zakresie przekształcania ich funkcji. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jakimi narzędziami w obliczu kryzysów dysponują architektki i architekci – zapowiadają organizatorzy. I zapraszają też na wydarzenia przedfestiwalowe, które stanowić będą wstęp do rozważań na temat hasła DoFA 2022.

Już 10 listopada odbędzie się dyskusja on-line „Miasto solidarne. O wplataniu w krajobraz” z udziałem Anny Cymer, Łukasza Harata, Bognaywiątkowskiej, Aleksandry Wasilkowskiej i Urszuli Zajączkowskiej. Spotkanie poświęcone będzie rozwiązaniom stosowanym w architekturze  wernakularnej, współpracom międzygatunkowym oraz możliwościom, jakie w kształtowaniu architektury daje nam połączenie natury z techniką (start: godz. 18.00).

Na 12 listopada zaplanowano pokaz filmu „Rzeka” w reżyserii Jennifer Peedom, który opowiada o naszych związkach z rzekami. W dokumencie wykorzystano m.in. spektakularne ujęcia satelitarne, które ukazują teksturę wody, prędkość, z jaką poruszają się rzeki, a także niebezpieczeństwa, nieprzewidywalność i ekscytujące piękno, które trudno dostrzec z normalnej perspektywy.
Kiedy i gdzie: 12 listopada (sob.), g. 15.00-24.00, lub do wyczerpania puli odtworzeń, on-line

Program DoFA 2022

The new landscape: the social one – wykład meksykańskiej architektki Tatiany Bilbao (na temat  równości płci i społecznych możliwości tworzenia bardziej zintegrowanej przyszłości; Muzeum Architektury, 18 listopada, godz. 18.00–19.30

Wernisaż wystawy „AMBULATORIUM”. Kuratorska wystawa Dominiki Wilczyńskiej i Barbary Nawrockiej, do której architektki zaprosiły interdyscyplinarny zespół twórców i twórczyń: Milenę Trzcińską, Łukasza Stępnika (Polska) i Anastasiyę Ponomaryovą (Ukraina), Eugenię Bevz (Szwecja) i Karolinę Częczek (USA), Dominikę Janicką (Polska) i Magdę Szpecht (Polska). Poruszane na wystawie tematy to: architektura kryzysowa, architektura troski, programy miejskie i oddolne wspierania kobiet w pracy opiekuńczej lub/i osób uchodźczych; Muzeum Architektury, 18 listopada, godz. 17.00-22.00

Wykłady artystek wystawy „AMBULATORIUM”: Magda Szpecht (Polska), Anastasiya Ponomaryova (Ukraina), Eugenia Bevz (Szwecja), Karolina Częczek (USA), Muzeum Architektury, 19 listopada, godz. 11.00-13.00

Spacer „Przestrzenie nowych mieszkańców i nowych mieszkanek”. Wycieczka po miejscach, które w przyszłości mogą być wykorzystane przez różne grupy nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Będzie można zobaczyć budynki i przestrzenie, które obecnie stoją puste, a ich los jest niewiadomy, prowadzenie: Jacek Sterczewski i Inne Centrum; 19 listopada, godz. 13.30 -15.30

Dyskusja „Miasto i troska. O strategiach i politykach opieki”
. Anka Bieliz, Monika Kozłowska-Święconek, Martyna Obarska, Bartłomiej Świerczewski i Aleksandra Zemke szukać będą oodpowiedzi na pytania: jaki jest związek troski i pracy opiekuńczej z miejskimi politykami, jakie  funkcje, inicjatywy i programy były dotychczas inicjowane za granicą, które z nich stanowią inspirację dla Polski; Barbara, 19 listopada, godz. 16.00-17.30

Dyskusja „Nie budować? O architekturze i materiałach z drugiej ręki”. Zofia Jaworowska, Kacper Kępiński, Michał Sikorski, Łukasz Stępnik i Agata Woźniczka będą rozmawiać o przekształceniach funkcji istniejących budynków, również tym przekształcanym ad-hoc w odpowiedzi na kryzys uchodźczy; Barbara, 20 listopada, godz. 15.00-16.30

Wykład Aleksandry Zemke „Barcelona, czyli jak wygląda miasto rządzone przez feministki?”. Podczas spotkania dowiemy się, jak Ada Colau, pierwsza rządząca Barceloną kobieta, konsekwentnie buduje solidarne miasto, rewolucjonizuje sposób prowadzenia polityki miejskiej i przełamuje  patriarchalne schematy; Muzeum Architektury, 20 listopada, godz. 18.00. Po wykładzie zaplanowano uroczystość ogłoszenia laureatów Honorowej Nagrody SARP O/Wrocław. Więcej informacji na stronie: www.wroclaw.sarp.org.pl.

Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA organizowany jest od 2011 roku. Głównym celem imprezy jest promocja architektury regionu i szeroko rozumiana edukacja. Festiwal jest skierowany do wszystkich – zarówno profesjonalistów, jak i pasjonatów zainteresowanych rozwojem Wrocławia i Dolnego Śląska. Więcej informacji oraz szczegółowy program na www.dofa.pl.

Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA 2022
Kiedy:
18-20 listopada 2022 roku
Kuratorki: Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska
Organizator: wrocławski oddział SARP

DoFA 2022: Dolnośląski Festiwal Architektury już po raz dziesiąty!
Grafika promująca tegoroczny Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA 2022; il. serwis prasowy
Matsuura, Wojciechowski i Ivaniv o nowoczesnych przestrzeniach publicznych Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Urban. Modern public space”. W spotkaniu dział wezmą Hiroki Matsuura, Szymon Wojciechowski i Ostap Ivaniv.
Czego możemy się nauczyć od modernistów: wykład Daniela A. Barbera Na zaproszenie Instytutu Architektury z wykładem do Polski przyjeżdża profesor Daniel A. Barber, autor głośnej książki „Modern Architecture and Climate: Design Before Air Conditioning”. Podczas spotkania opowie między innymi, jakie rozwiązania odpowiadające za wilgotność, temperaturę i jakość powietrza we wnętrzu stosowali moderniści przed wynalezieniem systemów klimatyzacji.
Definiowanie Przestrzeni Architektonicznej 2022 Zbliża się kolejna edycja międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu Definiowanie przestrzeni architektonicznej. W tym roku spotkanie odbędzie się pod hasłem Awangardy Architektury. Tradycyjnie publikujemy też tezy, które staną się punktem wyjścia do dyskusji.
Carlos Moreno gościem specjalnym Kongresu Deweloperskiego: podsumowanie wydarzenia W piątej edycji Kongresu Deweloperskiego wzięło udział 800 uczestników, w tym zarządy najważniejszych firm deweloperskich z całego kraju, przedstawiciele samorządów i władz centralnych. Dyskutowano o kryzysie na rynku mieszkaniowym, pozytywnych aspektach ustawy Lex Deweloper i nowej mobilności. Gościem specjalnym wydarzenia był urbanista Carlos Moreno, który opowiedział o idei miasta 15-minutowego.
Trendy w architekturze: konferencja polsko-ukraińska Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Trendy w architekturze i designie 2022”. W spotkaniu dział wezmą Antonina Kaplia, Szymon Wojciechowski i Mariusz Ścisło.
Shigeru Ban i architektura społecznie zaangażowana: fotorelacja Za nami konferencja „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”. W spotkaniu oprócz japońskiego architekta udział wzięli m.in. goście z Ukrainy, Rumunii, Słowacji i Polski zaangażowani w projektowanie różnych form tzw. architektury pomocowej dla ofiar rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie. Publikujemy krótkie podsumowanie.