Architektura MuratorWydarzeniaDom Kereta na liście Iconic Houses

Dom Kereta na liście Iconic Houses

Warszawski Dom Kereta został wpisany na światową listę, na której znajdują się najlepsze, warte zwiedzenia dwudziestowieczne i współczesne domy.

Dom Kereta na liście Iconic Houses
fot. Bartek Warzecha, © FPSN

Dom Kereta, uznawany za najwęższy dom świata, został oddany do użytku w 2012 roku. Projektantem budynku, który wypełnia 1,5-metrową szczelinę między zabudową ulic Chłodnej i Żelaznej, jest Jakub Szczęsny, właściciel pracowni SZCZ. Obiekt powstał jako pracownia izraelskiego pisarza Etgara Kereta, a obecnie odbywają się w nim rezydencje artystyczne. Otwierany jest w wybrane weekendy w roku. Możliwe jest również zwiedzanie indywidualne i grupowe po wcześniejszym kontakcie mailowym (www.domkereta.pl). Jak napisali twórcy listy z Iconic Houses Foundation, warszawski budynek stanowi ekstremalny przykład współczesnego trendu budowania małych obiektów mieszkalnych.

Oprócz wpisanego w sierpniu najwęższego domu świata, polskie Iconic Houses to również dom Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie (znajdujący się pod opieką Muzeum Sztuki Nowoczesnej) oraz secesyjna łódzka willa przy ul. Wólczańskiej 31 projektu Gustawa Landaua-Gutenberga (obecnie miejska Galeria Willa). Lista Iconic Houses obejmuje budynki spełniające następujące kryteria: ich projektantem powinien być architekt, którego wpływ na architekturę XX wieku jest udokumentowany poprzez naukowe publikacje, są zachowane w dobrym stanie lub ich renowacja została przeprowadzona we właściwy sposób oraz są udostępniane szerszej publiczności. Pośród 13 zakwalifikowanych w sierpniu wraz z Domem Kereta budynków są m.in. wille Lange i Esters Miesa van der Rohe w niemieckim Krefeld oraz dom Richarda Neutry w Palm Springs.
www.iconichouses.org

V4 Family Houses 2021: najpiękniejsze domy Grupy Wyszehradzkiej Krakowski oddział SARP zaprasza na wystawę „V4 Family Houses 2021”. Wśród kilkunastu najciekawszych domów jednorodzinnych z Czech, Słowacji i Węgier tradycyjnie znalazły się też polskie realizacje. Wybrało je jury pod przewodnictwem architektki Marleny Wolnik.
Barometr zdrowych domów 2021 Zapraszamy na premierę kolejnej edycji raportu Barometr zdrowych domów. W spotkaniu on-line udział wezmą m.in. Agnieszka Sosnowska, dyrektor Departamentu Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich i Kamil Wyszkowski,  przedstawiciel UN Global Compact Network Poland.
V4 Family Houses 2020, czyli domy Grupy Wyszehradzkiej w nowej formule Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków zaprasza na wernisaż wystawy „V4 Family Houses 2020”. Spotkanie w formule on-line już  13 kwietnia! „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym ekspozycji.
Dom stodoła: nieustający trend w architekturze. Najpiękniejsze domy stodoły w Polsce Dom stodoła cieszy się nieustającą popularnością. Tak zwane modern barn przywołują marzenia o prostym życiu na wsi, blisko natury i tradycji, oferując jednocześnie nowoczesną i komfortową przestrzeń do mieszkania. Prezentujemy kilka przykładów zrealizowanych ostatnio w Polsce domów w stylu nowoczesnej stodoły.
Kulturalny dom na czas pandemii Specjalne wydanie Culture.pl poświęcone jest domom: od sztuki powstałej w mieszkaniach artystów, przez filmowe retrospekcje po przegląd pojawiających się najczęściej w polskim krajobrazie form budynków jednorodzinnych.
Domy Sąsiedzkie pod Warszawą projektu pracowni exexe Zespół czterech domów w zabudowie bliźniaczej to najnowszy projekt warszawskiej pracowni exexe prowadzonej przez Ligię Krajewską i Jakuba Pstrasia.