Architektura MuratorWydarzeniaDom Kereta na liście Iconic Houses

Dom Kereta na liście Iconic Houses

Warszawski Dom Kereta został wpisany na światową listę, na której znajdują się najlepsze, warte zwiedzenia dwudziestowieczne i współczesne domy.

Dom Kereta na liście Iconic Houses
fot. Bartek Warzecha, © FPSN

Dom Kereta, uznawany za najwęższy dom świata, został oddany do użytku w 2012 roku. Projektantem budynku, który wypełnia 1,5-metrową szczelinę między zabudową ulic Chłodnej i Żelaznej, jest Jakub Szczęsny. Obiekt powstał jako pracownia izraelskiego pisarza Etgara Kereta, a obecnie odbywają się w nim rezydencje artystyczne. Otwierany jest w wybrane weekendy w roku. Możliwe jest również zwiedzanie indywidualne i grupowe po wcześniejszym kontakcie mailowym (www.domkereta.pl). Jak napisali twórcy listy z Iconic Houses Foundation, warszawski budynek stanowi ekstremalny przykład współczesnego trendu budowania małych obiektów mieszkalnych.
Oprócz wpisanego w sierpniu najwęższego domu świata, polskie Iconic Houses to również dom Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie (znajdujący się pod opieką Muzeum Sztuki Nowoczesnej) oraz secesyjna łódzka willa przy ul. Wólczańskiej 31 projektu Gustawa Landaua-Gutenberga (obecnie miejska Galeria Willa). Lista Iconic Houses obejmuje budynki spełniające następujące kryteria: ich projektantem powinien być architekt, którego wpływ na architekturę XX wieku jest udokumentowany poprzez naukowe publikacje, są zachowane w dobrym stanie lub ich renowacja została przeprowadzona we właściwy sposób oraz są udostępniane szerszej publiczności. Pośród 13 zakwalifikowanych w sierpniu wraz z Domem Kereta budynków są m.in. wille Lange i Esters Miesa van der Rohe w niemieckim Krefeld oraz dom Richarda Neutry w Palm Springs.
www.iconichouses.org

Dom stodoła: nieustający trend w architekturze. Najpiękniejsze domy stodoły w Polsce Dom stodoła cieszy się nieustającą popularnością. Tak zwane modern barn przywołują marzenia o prostym życiu na wsi, blisko natury i tradycji, oferując jednocześnie nowoczesną i komfortową przestrzeń do mieszkania. Prezentujemy kilka przykładów zrealizowanych ostatnio w Polsce domów w stylu nowoczesnej stodoły.
Kulturalny dom na czas pandemii Specjalne wydanie Culture.pl poświęcone jest domom: od sztuki powstałej w mieszkaniach artystów, przez filmowe retrospekcje po przegląd pojawiających się najczęściej w polskim krajobrazie form budynków jednorodzinnych.
Domy Sąsiedzkie pod Warszawą projektu pracowni exexe Zespół czterech domów w zabudowie bliźniaczej to najnowszy projekt warszawskiej pracowni exexe prowadzonej przez Ligię Krajewską i Jakuba Pstrasia.
Domy Grupy Wyszehradzkiej. Zgłoszenia V4 FAMILY HOUSES. Domy jednorodzinne w krajach Grupy Wyszehradzkiej to podróżująca wystawa organizowana przez Stowarzyszenie Architektów Węgierskich. Zgłoszenia mogą nadsyłać również polscy architekci.
Najlepsze domy jednorodzinne 2018 W „A-m” rzadko publikujemy domy. Nie dlatego, że ich nie cenimy. Po prostu z setek projektów staramy się wybierać jedynie te, które wnoszą coś nowego do dyskursu o zabudowie jednorodzinnej w naszym kraju. Prezentujemy najlepsze polskie domy 2018.
Najlepsze domy Grupy Wyszehradzkiej 2018 Krakowski oddział SARP zaprasza na kolejną edycję wystawy prezentującej najciekawsze domy jednorodzinne krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wernisaż 10 stycznia 2019 roku.