Architektura MuratorWydarzeniaDziałamy dla Pragi: poradnik aktywności lokalnej po polsku i ukraińsku

Działamy dla Pragi: poradnik aktywności lokalnej po polsku i ukraińsku

„Poradnik Aktywności Lokalnej. Działamy dla Pragi. Порадник З Активізації Місцевої Громади. Діємо для Праги” to pierwsza publikacja wydana po polsku i ukraińsku, mająca na celu ułatwienie orientowania się w tym, jak działać na rzecz lokalnej wspólnoty i najbliższego otoczenia oraz jak korzystać z przywilejów i obowiązków obywatelskich.

Działamy dla Pragi: poradnik aktywności lokalnej po polsku i ukraińsku
„Poradnik Aktywności Lokalnej. Działamy dla Pragi. Порадник З Активізації Місцевої Громади. Діємо для Праги”; fot. serwis prasowy

Dwujęzyczny poradnik to część większego polsko-ukraińskiego projektu, który realizowany był w 2022 roku na Pradze-Północ przez Centrum Wsparcia Koordynacji we współpracy z Porozumieniem dla Pragi i Armią Zbawienia, dzięki zaangazowaniu UNICEF i władz m.st. Warszawy. Były to działania terenowe, a także spotkania tematyczne prowadzone wspólnie z nowymi mieszkankami i mieszkańcami stolicy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną w Ukrainie. Razem sadziliśmy cebule kwiatów wiosennych, usuwaliśmy bazgroły i mowę nienawiści z fasad praskich kamienic, a także rozmawialiśmy m.in. o budżecie obywatelskim. Te wspólne działania miały na celu nie tylko lepszą integrację, ale też wzmocnienie poczucia codziennej sprawczości. Temu samemu służyć ma również nasz poradnik – mówi  Anna Tomaszewska, inicjatorka i współautorka publikacji. Ostateczny kształt poradnika to wynik pracy grupy osób związanych z Porozumieniem dla Pragi i Fundacją Inna Przestrzeń oraz świetnej tłumaczki, Natalki Dovhy, a także wspaniałego grafika, Kuby Rudzińskiego (Studio Lekko). Ja w tym projekcie reprezentuję obie organizacje – dodaje Tomaszewska. Tłumaczy, że impulsem do wydania publikacji w wersji dwujęzycznej było rozpoczęcie przez nią współpracy z Centrum Wsparcia Koordynacji i poznanie osób z Ukrainy, które nie chciały być postrzegane wyłącznie jako ofiary konfliktu zbrojnego.

Mieszkam w Warszawie już ponad osiem lat. Przeprowadziłam się tutaj z Kijowa i jestem aktywną obywatelką. Zanim zabrałam się za tłumaczenie poradnika, wydawało mi się, że wszystko już znam, ale poszczególne rozdziały  potrafiły mnie zdziwić i zaskoczyć. To prawdziwy niezbędnik dla osoby, która chce zrozumieć, jak może wpływać na miasto i dzielnicę, abecadło oraz encyklopedia pod jedną okładką – mówi Natalka Dovha, tłumaczka poradnika. Publikacja dostępna jest w wersji papierowej i elektronicznej. Z cyfrową wersją można zapoznać się TU.

„Poradnik Aktywności Lokalnej. Działamy dla Pragi. Порадник З Активізації Місцевої Громади. Діємо для Праги”
Autorki i autorzy:
Krzysztof Daukszewicz, Mateusz Gierszon, Wanda Grudzień, Eliza Gryszko, Judyta Łuczyńska, Krzysztof Michalski, Robert Migas-Mazur, Anna Tomaszewska (Porozumienie dla Pragi)
Redakcja i korekta polska: Dagmara Mańka-Wizor
Tłumaczenie: Natalka Dovha
Korekta ukraińska: Nadiia Dovga
Projekt graficzny i skład: Kuba Rudziński, Studio Lekko (studiolekko.com)
Koordynacja merytoryczna: Anna Tomaszewska
Wydawca: Fundacja Inna Przestrzeń

Działamy dla Pragi: poradnik aktywności lokalnej po polsku i ukraińsku
„Poradnik Aktywności Lokalnej. Działamy dla Pragi. Порадник З Активізації Місцевої Громади. Діємо для Праги”; fot. serwis prasowy
Działamy dla Pragi: poradnik aktywności lokalnej po polsku i ukraińsku
„Poradnik Aktywności Lokalnej. Działamy dla Pragi. Порадник З Активізації Місцевої Громади. Діємо для Праги”; fot. serwis prasowy
Grzegorz Piątek laureatem Paszportów POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana” Grzegorz Piątek został laureatem Paszportów POLITYKI za swoją nową książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. To znakomita opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację – uzasadniało jury.
Premiera książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021” Katowicki SARP zaprasza na premierę książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021”. Publikacja to nie tylko album prezentujący najważniejsze światowe realizacje, ale też reportaż przedstawiający ostatnie kilkanaście lat działalności katowickiego oddziału stowarzyszenia.
Socmodernizm: nowy poradnik dobrych praktyk architektonicznych Na 17 grudnia zaplanowano premierę kolejnego poradnika dobrych praktyk architektonicznych, tym razem poświęconego architekturze socmodernizmu. Publikacja z jednej strony pełni funkcję praktycznej instrukcji dla architektów, inwestorów i zarządców nieruchomości w przystępny sposób wyjaśniającej, jak prowadzić odpowiednie konserwacje i remonty, z drugiej – subiektywnego przewodnika po socmodernistycznej architekturze stolicy.
„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.
MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa Nakładem Centrum Architektury ukazał się kolejny przewodnik po Warszawie, tym razem poświęcony architekturze Muranowa. Najważniejsze realizacje dzielnicy zilustrowali Kamila Doniec, Maciej Drążkiewicz, Mateusz Gryzło i Maria Łomia, a tekstami opatrzyli Beata Chomątowska, współzałożycielka stowarzyszenia Stacja Muranów, krytyk architektury Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz, badaczka z Instytutu Sztuki PAN.