Działka, Praca, Edukacja

i

Autor: Archiwum Architektury

Działka, Praca, Edukacja

2009-07-03 2:00

Na okres wakacji Galeria Le Guern zmieniła swoją lokalizację. Cykl działań w przestrzeni ogródków działkowych ma służyć poznaniu trudu pracy w ziemi w atmosferze sprzyjającej działaniom artystycznym.

"Ogród dla bezrobotnego przedstawia typ o wielkiej doniosłości w walce z bezrobociem. Ma on nie tyko znaczenie gospodarcze, lecz również moralno-wychowawcze. Praca na działce odciąga bowiem bezrobotnego od ulicy, od ponurych rozmyśliwań, daje mu możność spędzenia wolnych chwil z rodziną na słońcu i świeżym powietrzu. Praca w ogródku przynosi mu zyski w postaci plonów na częściowe utrzymanie siebie i swej rodziny w ciężkim okresie bezrobocia. Bezrobotnemu należy się jednak przy urządzaniu działki pomoc materialna i należyta opieka ze strony organizacyj społecznych. Typ działkowca bezrobotnego jest najwięcej reprezentatywny w Polsce, jak również w Anglii, Belgii i Austrii".

Działkowiec Śląski, lipiec 1937,nr 7, str. 118Referat p. Dyr. Marcinca prezesa Związku Tow. Ogr. Działk. Rz. P. naZjeździe Delegatów Ogródków Działk. Woj Śląskiego, z dnia 9 maja 1937 r. w Rybniku

20.06-15.08.2009miejsce: Rodzinne Ogródki Działkowe "Siekierki", Warszawa, ul. Nadrzeczna 6a/ działka nr 76

Projekt Mała Le Guern – działka, praca, edukacja to cykl działań w przestrzeni pracowniczych ogródków działkowych, które stanowią niezwykłe enklawy w centrum miasta rządzące się swoimi specyficznymi zwyczajami. W okresie letnim te tereny zaczynają tętnić swoim własnym życiem. Z inicjatywy Tomka Saciłowskiego na ten czas na działkę zostaje przeprowadzona galeria. Do poprowadzenia spotkań w tej nowej, intymnej scenerii Saciłowski zaprosił innych artystów, kuratorów oraz naukowców.

Tomek Saciłowski (ur.1972) jest autorem realizacji i interwencji, w których zwraca uwagę na rzeczy same w sobie (wystawa „Zawężanie pola przedmiotowego zasięgu”, Galeria Okna, CSW, Warszawa). Skłaniając się ku formom małym, niezauważanym hołubi ucieczkę w prywatność. Jako wydawca i autor kultowego "Trzaskopisma" prezentował zdjęcia swoje oraz znajomych artystów i przyjaciół. Był autorem kilkudniowego projektu „Pierre Le Verson” w opuszczonym salonie fryzjerskim. Podobnie, przeprowadzając galerię z centrum miasta na działkę kontynuuje swoją taktykę unikania bezpośredniej konfrontacji z systemem galeryjnym czy instytucjonalnym, w który najczęściej uwikłana jest sztuka. Tym działaniem aranżuje sytuację wyalienowania ze schematu, wyjścia z centrum na margines, gdzie w przewietrzonym kontekście można zacząć tworzyć i zastanawiać się nad sztuką od nowa.

Na okres dwóch miesięcy galeryjny white cube zostanie zamknięty. Specyfika nowej lokalizacji galerii wymusza inny niż dotychczas rodzaj działań. Spotkania, projekcje filmów, koncerty, performance, które będą się odbywać na działce charakteryzują się ulotnością, są komentarzem do miejsca.

Projekt ma służyć zastanowieniu się nad wyalienowaniem się sztuki z przestrzeni w naturalny sposób bliskiej ludziom, zanalizowaniu fenomenu ogródków działkowych, społeczności działkowców i poznaniu trudu pracy w ziemi w atmosferze sprzyjającej spotkaniom i dyskusjom.

Zespół Galerii Le Guern zgodnie z zaleceniami artysty realizują prace ogrodnicze, odkrywając przy tym nowy wymiar staranności i troskliwości w kontakcie z roślinnością małej dżungli ogrodu działki.

W słoneczne dni gościć będą:Kamil Antosiewicz, Edwin Bendyk, Mirosław Borczyński, Agnieszka Brzeżanska, Oskar Dawicki, Marta Deskur, Marianna Dobkowska, Maurycy Gomulicki, Kinga Kielczyńska, Igor Krenz, Agnieszka Kurant, Robert Maciejuk, Ewa i Elżbieta Okroy, Igor Omulecki, Mathilde Papapietro, Łukasz Ronduda, Joanna Warsza, Michał Woliński, Joanna Zielinska.

PROGRAM na najbliższe dni:

Sobota, 04.07W ciągu dnia: od 15.00 piknikWieczorem: otwarcie kina "Siekierki"

Filmy na tę noc przygotował Kamil Antosiewicz.godz. 21.00 (początek seansu)

„Angst” - duszny, sugestywny i nieprzyjemny austriacki horror Geralda Kargla z 1983 roku, z fascynującymi zdjęciami Zbigniewa Rybczyńskiego i hipnotyczną muzyką Klausa Schulze. Jeśli jakikolwiek portret kinowy psychopaty w akcji można nazwać intymnym, to „Angst” bez wątpienia zasługuje na to miano.

Następnie drobne przesunięcie w stronę surrealizmu i groteski: czarno-biały “O Ritual dos Sadicos” z 1970 w reżyserii Jose Mojica Marinsa - autora kultowego “Delirios de um Anormal” i “Thi Night I Will Possess Your Corpse”. Rzadka okazja na spotkanie z brazylijskim kinem, które znajduje się na przeciwnym biegunie, niż telenowela.

Ilość miejsc ograniczona!Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie chęci udziału w konkretnych wydarzeniach pod adresem gallery@gallery.leguern.pl

W okresie 20.06-15.08.2009 od wtorku do soboty w godz. 12-19 zwiedzanie wystawy „Wystarczająco blisko” na ul. Widok 8 w Warszawie możliwe tylko po umówieniu telefonicznym pod nr 508 381 201 lub 501 001 666.

O szczegółowym planie wydarzeń będziemy informować na bieżąco.

Dojazd:

Autobusem 108 - z Pl. Trzech Krzyży, przystanek: ŁososiowaAutobusem 167 - przystanek: Łososiowa

Samochodem: do końca ul. Bartyckiej, która zamienia się w ul. Nadrzeczną, Rodzinne Ogrody Działkowe "Siekierki" znajdują się po lewej stronie ulicy Nadrzecznej, wejście przez dużą, zieloną bramę.

Rowerem:Trasa 1: z ul. Czerniakowskiej skręcamy w ul. Bartycką, która zamienia się w ul. Nadrzeczną, Działki znajdują się po lewej stronie ulicy przed skrętem w prawo.Trasa 2: z ul. Czerniakowskiej skręcamy w ul. Gagarina w kierunku Wisły, na końcu ul. Gagarina skręcamy w lewo w ul. Bluszczańską, jedziemy prosto aż zamienia się ona w ul. Siekierkowską, z której skręcamy w lewo w ul. Gościniec, pod koniec ul. Gościniec skręcamy w ul. Nadrzeczną w prawo i zatrzymujemy się po 20 metrach po lewej stronie ulicy przed skrętem w prawo.


Galeria Le GuernWidok 8, 00-023 WarszawaTel.: (22) 690 69 69Fax: (22) 690 69 70e-mail: gallery@gallery.leguern.pl www.gallery.leguern.pl