EU Mies Award Polska
Po raz pierwszy w histori Fundacja Miesa van der Rohe współorganizuje wystawę, która jest poświęcona tylko jednemu krajowi. Na ekspozycji zobaczymy wszystkie polskie realizacje biorące udział w konkursie od 1996 roku.

UE Mies Award przyznawana jest co dwa lata tym obiektom, które wyrażają nowy sposób myślenia o architekturze, są innowacyjne pod względem idei, formy lub też konstrukcji czy technologii. Ustanowiona w 1987 roku, 14 lat pózniej, na wniosek Komisji Europejskiej, stała sie oficjalną nagrodą Unii wdziedzinie architektury współczesnej. Realizacje z Polski startują w konkursie od 1996 roku. Nie trudno policzyć, że najstarsze z nich mają ponad 23 lata. Wystawa jak w soczewce ukazuje więc przemiany, jakie zaszły w polskiej architekturze. Wśród realizacji, które znalazły się na tzw. krótkiej liście są m.in. krakowska Brama do Miasta Zmarłych projektu Atelier Loegler, kosciół w Tarnowie pracowni Beton, Węzeł Przesiadkowy we Wrocławiu biura Zbigniewa Maćkowa, katowicka CINiBA HS99, POLIN autorstwa Lahdelma & Mahlamäki Architects czy Muzeum Śląskie projektu Riegler Riewe Architekci.
Największym sukcesem było oczywiście zwycięstwo w konkursie Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w 2015 roku (proj. Barozzi Veiga), ale warto pamiętać, że w ostatniej edycji w finale konkursu znalazło się Muzeum Katyńskie zaprojektowane przez BBGK Architekci przy współpracy z artystą Jerzym Kaliną. Wystawę można oglądać do 27 stycznia na placu Sławika i Antalla w Katowicach.
EU Mies Award Polska
Kiedy: 24-27 stycznia 2019 roku
Gdzie: kontenery, plac Sławika i Antalla
Kuratorzy: Marcin Szczelina, Ivan Blasi
Organizator: Grupa PTWP SA, Mies van der Rohe Foundation
Aranżacja: Pigalopus
Projekty aranżacji mebli: Estudio Barozzi Veiga, BBGK Architekci
Instalacja dźwiękowa: Katarzyna Krakowiak
Teksty: Anna Ostrowska, Ivan Blasi, Marcin Szczelina