Architektura MuratorWydarzeniaEU Mies Award Polska

EU Mies Award Polska

Po raz pierwszy w histori Fundacja Miesa van der Rohe współorganizuje wystawę, która jest poświęcona tylko jednemu krajowi. Na ekspozycji zobaczymy wszystkie polskie realizacje biorące udział w konkursie od 1996 roku.

EU Mies Award Polska

UE Mies Award przyznawana jest co dwa lata tym obiektom, które wyrażają nowy sposób myślenia o architekturze, są innowacyjne pod względem idei, formy lub też konstrukcji czy technologii. Ustanowiona w 1987 roku, 14 lat pózniej, na wniosek Komisji Europejskiej, stała sie oficjalną nagrodą Unii wdziedzinie architektury współczesnej. Realizacje z Polski startują w konkursie od 1996 roku. Nie trudno policzyć, że najstarsze z nich mają ponad 23 lata. Wystawa jak w soczewce ukazuje więc przemiany, jakie zaszły w polskiej architekturze. Wśród realizacji, które znalazły się na tzw. krótkiej liście są m.in. krakowska Brama do Miasta Zmarłych projektu Atelier Loegler, kosciół w Tarnowie pracowni Beton, Węzeł Przesiadkowy we Wrocławiu biura Zbigniewa Maćkowa, katowicka CINiBA HS99, POLIN autorstwa Lahdelma & Mahlamäki Architects czy Muzeum Śląskie projektu Riegler Riewe Architekci.

Największym sukcesem było oczywiście zwycięstwo w konkursie Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w 2015 roku (proj. Barozzi Veiga), ale warto pamiętać, że w ostatniej edycji w finale konkursu znalazło się Muzeum Katyńskie zaprojektowane przez BBGK Architekci przy współpracy z artystą Jerzym Kaliną. Wystawę można oglądać do 27 stycznia na placu Sławika i Antalla w Katowicach.

EU Mies Award Polska
Kiedy: 24-27 stycznia 2019 roku
Gdzie: kontenery, plac Sławika i Antalla

Kuratorzy: Marcin Szczelina, Ivan Blasi
Organizator:
Grupa PTWP SA, Mies van der Rohe Foundation
Aranżacja:
Pigalopus
Projekty aranżacji mebli: Estudio Barozzi Veiga, BBGK Architekci
Instalacja dźwiękowa: Katarzyna Krakowiak
Teksty: Anna Ostrowska, Ivan Blasi, Marcin Szczelina

Neue Nationalgalerie w Berlinie – drugie życie architektonicznej ikony 22 sierpnia 2021 roku po trwającym pięć lat remoncie została otwarta berlińska Neue Nationalgalerie Miesa van der Rohe. Najważniejszą modernizację od czasów otwarcia gmachu w 1968 roku przeprowadzono według projektu brytyjskiego biura David Chipperfield Architects.
Iwan Baan: mistrz fotografii architektury [GALERIA] Iwan Baan to holenderski fotograf architektury, który rzucił wyzwanie długoletniej tradycji przedstawiania budynków jako wyizolowanych z kontekstu, ukazując również ich otoczenie i użytkowników. Z okazji spotkania z Holendrem, które w ramach konferencji Architektura i Media poprowadzi Ewa P. Porębska, prezentujemy wybór ikonicznych zdjęć autorstwa Iwana Baana publikowanych na łamach naszego miesięcznika.
Architektura i Media – druga ogólnoeuropejska konferencja poświęcona przyszłości mediów architektonicznych Już 11 maja kolejne ogólnoeuropejskie spotkanie poświęcone roli architektury w mediach i przyszłości branżowych magazynów i portali. W ramach konferencji redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska rozmawiać będzie z Iwanem Baanem, jednym z najbardziej znanych i najczęściej publikowanych fotografów architektury na świecie.
Willa Wolfa w Gubinie W Niemczech toczy się debata na temat rekonstrukcji pierwszego, nowoczesnego budynku Miesa van der Rohe, jedynej realizacji architekta na terenie obecnej Polski – przytaczamy głosy zwolenników i przeciwników odbudowy obiektu.
Kto się boi kolumn? Wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego Rozstrzygnięto konkurs na projekt tymczasowej rekonstrukcji kolumn, które górowały nad słynnym pawilonem Miesa van der Rohe w Barcelonie w 1929 roku. Pierwszą nagrodę przyznano hiszpańskiemu architektowi, który wyraził jeden z najbardziej palących problemów współczesności, jednocześnie podkreślając tymczasowy charakter instalacji.
Fear of columns Z okazji 30. rocznicy rekonstrukcji pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie, fundacja jego imienia ogłasza konkurs architektoniczny na projekt tymczasowej rekonstrukcji najbliższego otoczenia oryginalnego pawilonu z 1929 roku.