Architektura MuratorWydarzeniaEU Mies Award Polska

EU Mies Award Polska

Po raz pierwszy w histori Fundacja Miesa van der Rohe współorganizuje wystawę, która jest poświęcona tylko jednemu krajowi. Na ekspozycji zobaczymy wszystkie polskie realizacje biorące udział w konkursie od 1996 roku.

EU Mies Award Polska

UE Mies Award przyznawana jest co dwa lata tym obiektom, które wyrażają nowy sposób myślenia o architekturze, są innowacyjne pod względem idei, formy lub też konstrukcji czy technologii. Ustanowiona w 1987 roku, 14 lat pózniej, na wniosek Komisji Europejskiej, stała sie oficjalną nagrodą Unii wdziedzinie architektury współczesnej. Realizacje z Polski startują w konkursie od 1996 roku. Nie trudno policzyć, że najstarsze z nich mają ponad 23 lata. Wystawa jak w soczewce ukazuje więc przemiany, jakie zaszły w polskiej architekturze. Wśród realizacji, które znalazły się na tzw. krótkiej liście są m.in. krakowska Brama do Miasta Zmarłych projektu Atelier Loegler, kosciół w Tarnowie pracowni Beton, Węzeł Przesiadkowy we Wrocławiu biura Zbigniewa Maćkowa, katowicka CINiBA HS99, POLIN autorstwa Lahdelma & Mahlamäki Architects czy Muzeum Śląskie projektu Riegler Riewe Architekci.

Największym sukcesem było oczywiście zwycięstwo w konkursie Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w 2015 roku (proj. Barozzi Veiga), ale warto pamiętać, że w ostatniej edycji w finale konkursu znalazło się Muzeum Katyńskie zaprojektowane przez BBGK Architekci przy współpracy z artystą Jerzym Kaliną. Wystawę można oglądać do 27 stycznia na placu Sławika i Antalla w Katowicach.

EU Mies Award Polska
Kiedy: 24-27 stycznia 2019 roku
Gdzie: kontenery, plac Sławika i Antalla

Kuratorzy: Marcin Szczelina, Ivan Blasi
Organizator:
Grupa PTWP SA, Mies van der Rohe Foundation
Aranżacja:
Pigalopus
Projekty aranżacji mebli: Estudio Barozzi Veiga, BBGK Architekci
Instalacja dźwiękowa: Katarzyna Krakowiak
Teksty: Anna Ostrowska, Ivan Blasi, Marcin Szczelina

Iwan Baan: mistrz fotografii architektury [GALERIA] Iwan Baan to holenderski fotograf architektury, który rzucił wyzwanie długoletniej tradycji przedstawiania budynków jako wyizolowanych z kontekstu, ukazując również ich otoczenie i użytkowników. Z okazji spotkania z Holendrem, które w ramach konferencji Architektura i Media poprowadzi Ewa P. Porębska, prezentujemy wybór ikonicznych zdjęć autorstwa Iwana Baana publikowanych na łamach naszego miesięcznika.
Architektura i Media – druga ogólnoeuropejska konferencja poświęcona przyszłości mediów architektonicznych Już 11 maja kolejne ogólnoeuropejskie spotkanie poświęcone roli architektury w mediach i przyszłości branżowych magazynów i portali. W ramach konferencji redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska rozmawiać będzie z Iwanem Baanem, jednym z najbardziej znanych i najczęściej publikowanych fotografów architektury na świecie.
Willa Wolfa w Gubinie W Niemczech toczy się debata na temat rekonstrukcji pierwszego, nowoczesnego budynku Miesa van der Rohe, jedynej realizacji architekta na terenie obecnej Polski – przytaczamy głosy zwolenników i przeciwników odbudowy obiektu.
Kto się boi kolumn? Wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego Rozstrzygnięto konkurs na projekt tymczasowej rekonstrukcji kolumn, które górowały nad słynnym pawilonem Miesa van der Rohe w Barcelonie w 1929 roku. Pierwszą nagrodę przyznano hiszpańskiemu architektowi, który wyraził jeden z najbardziej palących problemów współczesności, jednocześnie podkreślając tymczasowy charakter instalacji.
Fear of columns Z okazji 30. rocznicy rekonstrukcji pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie, fundacja jego imienia ogłasza konkurs architektoniczny na projekt tymczasowej rekonstrukcji najbliższego otoczenia oryginalnego pawilonu z 1929 roku.
Polskie akcenty na krótkiej liście Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe Pośród czterdziestu obiektów zakwalifikowanych do kolejnego etapu Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury znalazły się trzy obiekty z Polski. Ale to nie jedyne polskie akcenty na krótkiej liście ogłoszonej wczoraj przez Fundację im. Miesa van der Rohe.