Architektura MuratorWydarzeniaEuropejskie Dni Dziedzictwa z architekturą

Europejskie Dni Dziedzictwa z architekturą

8 września startuje w Polsce największe europejskie święto zabytków. W dwa wrześniowe weekendy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa można będzie bezpłatnie zwiedzić setki budynków i miejsc, które nie zawsze dostępne są dla szerszej publiczności.

Europejskie Dni Dziedzictwa z architekturą

W Warszawie swoje drzwi otworzą m.in. Belweder i Filtry Lindleya. Będzie można odbyć spacery z przewodnikiem szlakiem detalu architektonicznego Starej i Nowej Pragi oraz Śródmieścia Południowego, a także zapoznać się z sekretami otoczenia Cytadeli. Wyszukiwanie wydarzeń w poszczególnych miejscowościach i ich dat umożliwia strona: www.edd.nid.pl
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. Głównym celem przedsięwzięcia jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Oprócz bezpłatnego zwiedzania lokalnych atrakcji, organizowane są również koncerty, wystawy, prezentacje ginących zawodów, wykłady oraz kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych. Koordynatorem EDD w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.
26. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa (w Polsce pod hasłem Niepodległa dla wszystkich)
8-9 i 15-16 września 2018
www.edd.nid.pl

Zabytki Dolnego Śląska. Renowacja w stylu eko Po raz trzeci rozstrzygnięty został polsko-niemiecki konkurs Zabytek – nie zapomnij! Denkmal – denk mal dran! Ma on podkreślać znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiej, wspólnej przestrzeni kulturowej oraz przyczyniać się do zrozumienia relacji między zrównoważonym rozwojem i dziedzictwem.
Zamek Helfštýn. Renowacja po czesku Wznoszący się wysoko nad doliną Bramy Morawskiej Helfštýn to drugi co do wielkości po Zamku Praskim taki obiekt w Czechach. Niedawno przeszedł renowację, którą z dużą architektoniczną wrażliwością przeprowadziła pracownia atelier-r z Ołomuńca.
Zabytek - nie zapomnij! Zgłoszenia Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran! to polsko-niemiecki konkurs ochrony zabytków, podkreślający znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiego miejsca spotkań i wspólnej przestrzeni kulturowej.
Dom Kereta na liście Iconic Houses Warszawski Dom Kereta został wpisany na światową listę, na której znajdują się najlepsze, warte zwiedzenia dwudziestowieczne i współczesne domy.
Zagrożone dziedzictwo Europy 2018 Zajmująca się ochroną i promocją europejskiego dziedzictwa organizacja Europa Nostra ogłosiła listę 7 najbardziej zagrożonych historycznych miejsc na kontynencie. Znalazło się na niej m.in. zabytkowe centrum Wiednia.
Warszawskie spacery – plac Grzybowski W niedzielę - 26 czerwca - organizatorzy projektu Tu było, tu stało zapraszają na wycieczkę po placu Grzybowskim – miejscu związanym z żydowską Warszawą, które dziś odradza się między innymi dzięki rewitalizacji pobliskiej ulicy Próżnej.