Architektura MuratorWydarzeniaEwolucja Menisa. Wykład hiszpańskiego architekta Fernando Menisa

Ewolucja Menisa. Wykład hiszpańskiego architekta Fernando Menisa

19 lutego w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się wykład Fernando Menisa, hiszpańskiego architekta, autora projektu Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu.

Fernando Menis

Fernando Menis to hiszpański architekt, który aktualnie pracuje nad budową Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu. W 2014 roku model obiektu został włączony do Kolekcji Architektury-Murator dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Słynny już i nagradzany, toruński budynek Menisa ma umożliwić organizowanie różnego rodzaju widowisk teatralno-muzycznych. Powstaje w miejscu dawnej fosy w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W czasie wykładu poznamy ewolucję twórczą Fernando Menisa, ale też historię jego polskiego obiektu o formie składającej się z kilku różnej wielkości kubistycznych brył wkomponowanych w zieleń i łagodnie przechodzących w krajobraz Jordanek. W nawiązaniu do lokalnej architektury, projektant zaproponował wykończenie elewacji białym betonem, a ścian wewnętrznych – charakterystyczną dla Torunia cegłą. Ta ostatnia pojawi się także na zewnątrz: wokół wnęk okiennych i świetlików, w licznych podcieniach i "pęknięciach" brył. Będzie to budynek niczym wykuty w litej skale, w którym nie znajdzie się ani jedna prosta ściana. Z jednej strony surowy i prosty, z drugiej poetycki i tajemniczy.

Fernando Menis studiował architekturę w Barcelonie. W 1981 roku wraz z architektami Felipe Artengo Rufino oraz José María Rodríguez Pastrana Malagón założył grupę projektową. Od 2004 roku z powodzeniem prowadzi własne biuro MENIS Arquitectos z siedzibą na Teneryfie oraz w Walencji. Jest profesorem na Europejskim Uniwersytecie Wysp Kanaryjskich na Wydziale Innowacji w Architekturze, Dizajnie i Zaawansowanej Turystyki na Teneryfie. Wykładał oraz prowadził warsztaty w wielu uniwersytetach (m.in. Harvard University, Columbia University, Lucerna, Berlin, Paryż, Singapur, Argentina, Chile, Australia). Jest laureatem prestiżowych nagród, a także zwycięzcą oraz finalistą licznych międzynarodowych konkursów.

19 lutego, czwartek, godz. 18.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
ul. Emilii Plater 51

Kościół na Teneryfie – nowa realizacja Menis Arquitectos Na początku maja uroczyście konsekrowano kościół pod wezwaniem Najświętszego Odkupiciela w La Lagunie na Teneryfie. Realizacja świątyni według projektu Menis Arquitectos zajęła 13 lat.
Wystawa „Backstage. Fernando Menis” we Wrocławiu Fernando Menis założenia każdego swojego projektu testuje na modelach, wykorzystując do ich tworzenia tak różne materiały jak plastelina, sklejka, styrodur, glina czy gips. O kulisach jego architektonicznego warsztatu opowiadać będzie wystawa prezentowana w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Kulisy warsztatu Fernando Menisa Na początku grudnia w galerii Aedes w Berlinie otwarto wystawę „Backstage, Menis Arquitectos”. Podczas wernisażu twórczość hiszpańskiego architekta omówiły krytyczka architektury Kristin Feireiss oraz redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska.
O historii budowy obiektu Niewiele brakowało, by projekt Fernanda Menisa podzielił los niezrealizowanej koncepcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej autorstwa Chrystiana Kereza. Budowa sali koncertowej doszła do skutku tylko dzięki ogromnej determinacji władz miasta i hiszpańskiego architekta – przypominamy założenia konkursu z 2008 roku i okoliczności, w jakich dokonywano kolejnych zmian zwycięskiego projektu.
Nowa ikona miasta – o CKK Jordanki w Toruniu Grzegorz Grabowski Chcielibyśmy, aby nowy obiekt przyczynił się do wzrostu liczby imprez kulturalnych odbywających się w Toruniu. Mam nadzieję, że stanie się jedną z atrakcji, ikoną miasta, dla którego zawsze były ważne artystyczne aspiracje – pisze Grzegorz Grabowski, prezes zarządu CKK Jordanki.
Między tradycją i nowoczesnością – o projekcie CKK Jordanki w Toruniu Fernando Menis Kwestie połączenia starego z nowym staraliśmy się rozwiązać dzięki zastosowanym materiałom. Wnętrze wykończone jest konglomeratem betonu z dodatkiem kruszywa melafirowego i cegły, charakterystycznej dla fasad domów w zabytkowym centrum miasta. Na zewnątrz widać bardzo jasny, niemal biały beton, a okładzina z ceglanych odłamków pojawia się jedynie w przypominających łzy szczelinach – pisze główny projektant budynku Fernando Menis.