Architektura MuratorWydarzeniaDruga edycja MIASTOmovie we Wrocławiu

Druga edycja MIASTOmovie we Wrocławiu

W dniach 28-30 listopada w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu odbędzie się druga edycja MIASTOmovie: wro. Projekcje filmowe i debaty tym razem dotyczyć będą partycypacji, architektury socjalistycznej oraz infrastruktury kulturalnej w kontekście Europejskiej Stolicy Kultury.

Miastomovie

Tematem przewodnim drugiej odsłony MIASTOmovie:wro jest Europejska Stolica Kultury, która w 2016 roku zagości we Wrocławiu, a wcześniej odbywała się w trzech innych miastach Europy Środkowej (węgierskim Peczu, słowackich Koszycach, czeskim Pilznie). Podczas 3-dniowego wydarzenia odbędą się projekcje wyselekcjonowanych filmów dokumentalnych, debaty z udziałem zaproszonych gości z miast partnerskich oraz polskich ekspertów.

PROGRAM

Dzień I, 28 listopada, piątek
Wrocław & P
ecz

Temat: Partycypacja

Na całym świecie obywatele przejmują coraz więcej odpowiedzialności za swoje miasta. Partycypacja społeczna, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych animatorów kultury i środowisk twórczych, znajduje się pośród najważniejszych celów Komisji Europejskiej dla ESK na lata 2005-2019. Jest też ujmowana w aplikacjach poszczególnych miast ubiegających się o wspomniany tytuł. Nie inaczej było we wnioskach aplikacyjnych Peczu i Wrocławia. Jak demokratyzacja i uspołecznienie przygotowań do obchodów ESK przebiegają w praktyce?

FILM: 18:00, "Wciśnij pauzę. Wciśnij play." (2011, USA), reż. David Dworsky, Victor Köhler, 80’

Rewolucja cyfrowa w ostatniej dekadzie wywołała kreatywność w bezprecedensowy sposób, oferując nieograniczone możliwości. Czy demokratyzacja kultury oznacza lepszą sztukę? Czy prawidzy talent ma szansę zaistnieć w cyfrowej kulturze masowej? Czy dopadła nas kultura przeciętności? To pytanie stawiają sobie twórcy filmu, szukając odpowiedzi u najbardziej wpływowych twórców epoki cyfrowej.

DEBATA: "Partycypacyjne praktyki kulturalne"

Dzień II, 29 listopada, sobota
Wrocław & Koszyce

Temat: Wielka płyta

Państwa dawnego bloku wschodniego łączy wspólne dziedzictwo nie tylko kulturowe i społeczne, ale także architektoniczne. Budowanie miast według zasad komunistycznej ideologii znacząco zmieniło sposób postrzegania przestrzeni miejskiej, życie społeczne i kulturalne mieszkańców miast Europy Środkowo-Wschodniej. Z okazji ESK 2016 we Wrocławiu powstanie modelowe osiedle Nowe Żerniki, wyprowadzenie kultury na blokowiska było jednym z najważniejszych założeń ESK w Koszycach. Czy w obarczonych historyczno-politycznym ciężarem miastach z betonu można odnaleźć "przestrzenie dla piękna" i jak życie w wielkich blokach przekłada się na poczucie wspólnotowości oraz na kształtowanie kultury w mieście?

FILM:

17:00 - "Lunik IX", (2011, Wielka Brytania/Słowacja), reż. Michelle Coomber, 52'

W 1981 roku Romowie, którzy zostali uznani za „niezdolnych do społecznego przystosowania”, zostali przesiedleni na blokowisko na przedmieściach słowackich Koszyc, które stało się gettem, odciętym od reszty miasta. Ludzie żyją tam w zatrważających warunkach, pozbawieni dostępu do kultury i życia społecznego tego miasta – Europejskiej Stolicy Kultury 2013. Reżyserka filmu Michelle Coomber przygląda się romskiemu przedszkolu i szkole, które wyglądają jak więzienie, ale odkrywają wrażliwość i zdolność romskich dzieci.

+ "Superjednostka" (2014, Polska), reż. Teresa Czepiec, 20'

Superjednostka to ogromny blok mieszkalny zaprojektowany zgodnie z ideą Le Corbusiera jako "maszyna do mieszkania". Na 15 kondygnacjach budynku może mieszkać nawet 3 tysiące ludzi. Winda zatrzymuje się co 3. piętro więc mieszkańcy, żeby dojść do swoich mieszkań, muszą pokonać prawdziwy labirynt korytarzy i schodów. Głównymi bohaterami filmu dokumentalnego są ludzie zamieszkujący wnętrze Superjednostki i przeżywający w niej ważne chwile swojego życia. Tu pulsują ich emocje, rodzą się oczekiwania i spełniają się - lub nie spełniają- ich pragnienia. 762 drzwi do mieszkań i 762 historie. My otwieramy tylko kilka z nich.

19:00 - "Mit Pruitt-Igoe" (2011, USA), reż. Chad Freidrichs, 83'

Pruitt-Igoe to osiedle w amerykańskim St. Louis, którego wyburzenie w dwadzieścia lat po triumfalnym oddaniu do eksploatacji przeszło do historii kultury jako koniec modernizmu w architekturze. Jednak znakomicie zmontowany z niezwykłych materiałów archiwalnych i pełnych emocji wywiadów film Chada Fridrichsa nie jest opowieścią o schyłku pewnej epoki w historii sztuki, ale znakomitym dokumentem społecznym, w którym architektura splata się z historią, polityką i prawami człowieka. Pruitt-Igoe, zaprojektowane przez japońskiego architekta Minoru Yamasaki (jego najsłynniejszym dziełem były nowojorskie wieże WTC) powstało w 1954 roku na fali fascynacji ideami Le Corbusiera, który postulował stworzenie „maszyn do mieszkania”. Jak to się stało, że nowe osiedle, wyposażone we wszystkie atrybuty nowoczesności kilkanaście lat później stało się symbolem porażki idei budownictwa komunalnego?

DEBATA: "Kultura w betonowym mieście"

Dzień III, 30 listopada, niedziela
Wrocław & Pilzno

Temat: Przestrzenie kultury

Oświeceniowy model sztuki wysokiej i ekskluzywnej uległ dezaktualizacji, co podkreśla również Komisja Europejska w wytycznych dla ESK 2005-2019. Wielu badaczy kultury stoi na stanowisku, że dziś nie są potrzebne świątynie i monumentalne obiekty, tylko przestrzenie spotkań i interakcji, a „efekt Bilbao” sprawdził się tylko w Bilbao. Przebudowa starego browaru to jeden z filarów ESK 2015 w Pilznie, we Wrocławiu coraz bliżej finału jest budowa Narodowego Forum Muzyki – miasta nadal inwestują w infrastrukturę kulturalną. Jakich przestrzeni dla kultury potrzebuje Wrocław?

FILM:

16:00 - "Drop City" (2012, USA), reż. Joan Grossman, 82'

Historia niezwykłego marzenia, dążenia do zapoczątkowania nowej jakości społeczeństwa, wolnego od konsumpcyjnego stylu życia lat 60.  Na równinach południowej części Kolorado tworzy się grunt pod sztukę, eksperymentalną architekturę i zaradny tryb życia. W duchu hipisowskiej ideologii, powstaje nowa przestrzeń dla kreatywności i wolności. Animacje, materiały archiwalne oraz wspomnienia dawnych członków społeczności „Drop City” to próba odtworzenia rodzącej się kontrkultury.

18:00 - "Oko na Pragę" (2010, Czechy), reż. Olga Špátová, 75'

Zapis absurdalnych wydarzeń, jakie miały miejsce po rozwiązaniu konkursu architektonicznego na projekt Biblioteki Narodowej w Pradze. Pierwszy czeski konkurs na skalę międzynarodową i pierwszy konkurs w niepodległym kraju wygrał projekt Jana Kaplickiego. Czeski architekt od lat pracujący w Londynie wzbudzał swoimi futurystycznymi projektami kontrowersje - m.in. słynny dom towarowy w Birmingham. Wyprzedzający swoją epokę projekt biblioteki nazwano Ośmiornicą i jej przeciwnicy nie chcieli dopuścić, by "zniszczyła praską panoramę". Tymczasem dla Kaplickiego ten projekt był wszystkim. Tragiczna opowieść o jednym człowieku, jednej budowli i jednej miłości. I pełnym pasji i elegancji człowieku posiadającym jasną wizję przyszłości, który znów walczy w Pradze o najwyższą stawkę.

DEBATA: "Przestrzenie kultury"

MIASTOmovie 2019 – TOP 5. Filmy o architekturze, których nie możesz przegapić Ruszyła sprzedaż biletów na pokazy filmów festiwalu MIASTOmovie 2019. Prezentujemy hity siódmej edycji MIASTOmovie, czyli 5 najlepszych filmów o architekturze i mieście.
ArcyARCHIwizje – cykl wywiadów z architektami dostępny on-line ArcyARCHIwizje to cykl wywiadów z uznanymi polskimi projektantami, które prowadzi łódzki architekt Wojciech Wycichowski. Zarejestrowane rozmowy można już obejrzeć online.
MIASTOmovie 6 – relacja Pawła Floryna Festiwal MIASTOmovie ewoluuje. Zmienia się z każdą edycją, rozszerzając program o nowe wątki i uzupełniając inne odbywające się w tym samym czasie wrocławskie inicjatywy. Tegoroczne wydarzenie podsumowuje dla nas architekt Paweł Floryn.
Tu mówi miasto: znamy program 6. edycji festiwalu MIASTOmovie Już 26 września rozpoczyna się kolejna edycja największego przeglądu filmów o mieście i architekturze. W programie premiery i klasyki, m.in. „Wywłaszczenie. Wielki przekręt mieszkaniowy”, „Obywatelka Jane” czy „Duch Bauhausu”. Bilety na wszystkie projekcje już w sprzedaży.
Śląskie gwiazdy ekranu Budowana od 1967 roku i nigdy nieukończona dzielnica sanatoryjna Ustronia autorstwa Henryka Buszki, Aleksandra Franty i Tadeusza Szewczyka dla niektórych może wciąż stanowić arogancki akt w pejzażu. Zrealizowana została w czasach PRL-u, gdy na takie publiczne inwestycje nie szczędzono nakładów. Jednak, jak dowodzą autorzy nowo powstałego filmu poświęconego założeniu, Uzdrowisko. Architektura Zawodzia, mimo imponującej skali, mimo tego, że w Ustroniu zbudowano właściwie całe nowe miasto z drogami i mostami, przyroda nie została zniszczona. Architektura koegzystuje tu z naturą, o czym świadczą piękne ujęcia z lotu ptaka – recenzja Agnieszki Dąbrowskiej.
Dom Unala Zlokalizowany na południu Francji dom Unala to przykład architektury rzeźby. Organiczna forma budynku została całkowicie uwolniona od geometrii kąta prostego.