Festiwal Otwarte Mieszkania 2019

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. ONI Studio

Festiwal Otwarte Mieszkania 2019

2019-04-23 20:00

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Otwarte Mieszkania w Krakowie będzie można zwiedzić m.in. dom architekta Wojciecha Nowaka czy niedostępną na co dzień willę Spissów projektu Adolfa Szyszko-Bohusza. W programie też spacer po dachach Kazimierza!

Tegoroczny Festiwal Otwarte Mieszkania odbędzie się podczas dwóch majowych weekendów (11-12 oraz 18-19 maja). Tym razem drzwi do swoich prywatnych domów i pracowni artystycznych uchyli ponad trzydziestu mieszkanek i mieszkańców Krakowa. Będzie można zwiedzić między innymi: pracownię malarską Anny Westner-Karpowicz i Katarzyny Karpowicz, mieszkanie architekta Wojciecha Nowaka czy niedostępną na co dzień willę Spissów zaprojektowaną przez Adolfa Szyszko-Bohusza. Po każdym z wnętrz uczestników oprowadzi jego właściciel lub projektant, dzięki czemu centralnym punktem wizyty staje się spotkanie. Festiwal Otwarte Mieszkania to wydarzenie podczas, którego chcemy otwierać nie tylko wnętrza, ale także ludzi na siebie nawzajem – zachęcają organizatorzy ze Stowarzyszenia Otwarte Mieszkania.

W programie festiwalu jest także wiele innych wydarzeń, w tym spacer po dachach Kazimierza. Na część obowiązywać będzie rejestracja. Szczegóły już wkrótce na naszym portalu oraz na stronie www.fomkrakow.pl.

Pomysł Festiwalu Otwarte Mieszkania narodził się w Warszawie, wśród osób związanych z Towarzystwem Opieki nad Zabytkami, gdzie wydarzenie odbywa się już od pięciu lat i odnosi kolejne sukcesy. W 2013 roku przyznano mu nagrodę S3KTOR w dziedzinie Kultura i sztuka za najlepszą inicjatywę pozarządową w stolicy. W związku z tak pozytywnym odbiorem oraz rozwojem Festiwalu Otwarte Mieszkania w Warszawie, zdecydowano się zorganizować jego pierwszą edycję w innym mieście. Wybrano Kraków, ze względu na różnorodność architektoniczną, wyjątkowość zachowanych przestrzeni oraz brak podobnej propozycji w ofercie kulturalnej. Pierwsza edycja festiwalu w stolicy Małopolski odbyła się w 2017 roku.