Architektura MuratorWydarzeniaFestiwal Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie

Festiwal Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie

W dniach 29-30 maja 2015 w Rzeszowie odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Przestrzeni Miejskiej. Choć festiwal koncentruje się na dyskusji o potencjale oddolnych inicjatyw w kreowaniu przestrzeni, w programie znalazły się również wystawy i koncerty.

mural
Malowanie muralu w przejściu podziemnym na terenie dworca PKP w ramach poprzedniej edycji festiwalu. Autor: Nawer  

Kolejna edycja Festiwalu Przestrzeni Miejskiej służyć będzie dyskusji o życiu społecznym współczesnego Rzeszowa oraz kondycji miejskiej polityki. W roli ekspertów wystąpią Grzegorz Piątek - członek zarządu Fundacji Centrum Architektury oraz Bogna Świątkowska - Prezes Fundacji Bęc Zmiana.

W sobotę 30 maja odbędzie się debata pt. "Dla kogo miasto?" z udziałem Kingi Bielec - działaczki na rzecz sektora pozarządowego, Prezeski Fundacji SOS Życie oraz Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE w Mielcu, Karoliny Micuły - rzeszowianki związanej obecnie z Wrocławskim Forum Miejskim oraz Agnieszki Ziółkowskiej - aktywistki miejskiej i działaczki społecznej.

Studenci architektury z całej Polski wezmą udział w warsztatach architektonicznych, których efektem będzie alternatywne opracowanie pomysłu na zagospodarowanie skwerów miejskich i terenów zielonych.

W programie znalazły się również wystawy, takie jak "Litewskie przystanki autobusowe" Nicolasa Grospierre'a, "Krajobrazy zdjęć" Martina Gorczakowskiego oraz "TypoPolo" kuratorowana przez Rene Wawrzkiewicza oraz koncerty zespołów Skubas, Bokka, Fismoll, Łagodna Pianka, Young Stadium Club, Co-Sovel.

Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej festiwalu.

Ogrody Anny w Łodzi Ogrody Anny to otwarta przestrzeń publiczna, w której bije serce starego nowego kwartału – rewitalizowanych terenów poprzemysłowych – realizację projektu medusa group komentuje Błażej Ciarkowski.
Zielone śródmieście we Włocławku coraz bliżej realizacji Nowy „zielony korytarz” połączy park Łokietka z usytuowanym w samym centrum Włocławka placem Wolności. Projekt ponad 700-metrowego ciągu zieleni i różnych stref aktywności opracowało Małeccy Biuro Projektowe.
Cztery lekcje od Aliny Scholz dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie w wakacje można usmażyć jajko na betonowym rynku Dyskusja nad opacznie rozumianą modernizacją rynków i placów trwa kolejny sezon. Inicjatorki Balu architektek tym razem przygotowały krótki poradnik dla decydentów: „Cztery lekcje od Aliny Scholz, wybitnej, polskiej architektki krajobrazu, dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie można w wakacje usmażyć jajko na betonowym rynku”.
Plac Pięciu Rogów: miejska oaza, betonowa pustynia czy zwornik łączący różne przestrzenie i funkcje miasta? Po sześciu latach od rozstrzygnięcia konkursu oficjalnie otwarto tzw. plac Pięciu Rogów u zbiegu ul. Chmielnej, Zgoda, Szpitalnej i Brackiej w Warszawie. Realizacja pracowni WXCA i Kacpra Ludwiczaka budzi sprzeczne opinie, od pochwał za stworzenie nowego salonu miasta, po krytykę za niewielką ilość zieleni.
Plaża Romantyczna w warszawskim Wawrze Dla projektantów najważniejszą wartością miejsca był jego naturalny charakter. Do przekształceń użyli języka stworzonego przez przyrodę. O nowej realizacji pracowni projektowej Karola Żurawskiego pisze Jerzy S. Majewski.
SORRY: Rajkowska przeciw łamaniu praw migrantów Przy poznańskiej Kaponierze powstał betonowy mur z odłamkami szkła na szczycie. To instalacja SORRY Joanny Rajkowskiej. Rzeźba nawiązuje do muru budowanego na granicy polsko-białoruskiej.