Architektura MuratorWydarzeniaFestiwal Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie

Festiwal Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie

W dniach 29-30 maja 2015 w Rzeszowie odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Przestrzeni Miejskiej. Choć festiwal koncentruje się na dyskusji o potencjale oddolnych inicjatyw w kreowaniu przestrzeni, w programie znalazły się również wystawy i koncerty.

mural
Malowanie muralu w przejściu podziemnym na terenie dworca PKP w ramach poprzedniej edycji festiwalu. Autor: Nawer  

Kolejna edycja Festiwalu Przestrzeni Miejskiej służyć będzie dyskusji o życiu społecznym współczesnego Rzeszowa oraz kondycji miejskiej polityki. W roli ekspertów wystąpią Grzegorz Piątek - członek zarządu Fundacji Centrum Architektury oraz Bogna Świątkowska - Prezes Fundacji Bęc Zmiana.

W sobotę 30 maja odbędzie się debata pt. "Dla kogo miasto?" z udziałem Kingi Bielec - działaczki na rzecz sektora pozarządowego, Prezeski Fundacji SOS Życie oraz Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE w Mielcu, Karoliny Micuły - rzeszowianki związanej obecnie z Wrocławskim Forum Miejskim oraz Agnieszki Ziółkowskiej - aktywistki miejskiej i działaczki społecznej.

Studenci architektury z całej Polski wezmą udział w warsztatach architektonicznych, których efektem będzie alternatywne opracowanie pomysłu na zagospodarowanie skwerów miejskich i terenów zielonych.

W programie znalazły się również wystawy, takie jak "Litewskie przystanki autobusowe" Nicolasa Grospierre'a, "Krajobrazy zdjęć" Martina Gorczakowskiego oraz "TypoPolo" kuratorowana przez Rene Wawrzkiewicza oraz koncerty zespołów Skubas, Bokka, Fismoll, Łagodna Pianka, Young Stadium Club, Co-Sovel.

Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej festiwalu.

Pamięci mieszkańców getta: nowy monument na cmentarzu żydowskim w Warszawie Jeden z największych masowych grobów w Europie otrzymał nową oprawę. Na cmentarzu żydowskim w Warszawie, w miejscu spoczynku tysięcy mieszkańców getta, powstało przejmujące założenie pomnikowe według projektu biura Archiworks.
Plac 3 Maja w Wołominie od Nowa: wyniki konkursu W konkursie na koncepcję nowego zagospodarowania placu 3 Maja w Wołominie zwyciężyła Inicjatywa Projektowa z Warszawy. Wybór opracowania poprzedziły kilkustopniowe konsultacje społeczne.
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2021 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz piętnasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. Jury nagrodziło sześć realizacji w czterech kategoriach.
Miasto dobrych rozwiązań: nowy przewodnik po dobrze zaprojektowanych przestrzeniach w Polsce Targowisko w Mszanie Dolnej, osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu, plaża miejska w Olsztynie czy parki kieszonkowe w Krakowie to tylko niektóre z miejsc, jakie znalazły się na Niemapie – nowym przewodniku po dobrze zaprojektowanych przestrzeniach w całej Polsce.
Magdalena Gawin: stop betonozie! Nowa wykładnia konserwatorska dotycząca rewitalizacji historycznych terenów miejskich Generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin zapowiedziała zmianę tzw. wykładni konserwatorskiej w kwestii modernizacji historycznych rynków i placów. Ma być mniej betonu i kamienia, a więcej zieleni.
Dość patriarchalnych symboli w przestrzeni publicznej! Pomnik konny Izy Rutkowskiej Polska artystka Iza Rutkowska rozprawia się z patriarchalnymi symbolami opresji w przestrzeni publicznej państw kolonialnych. Zaczęła od Hiszpanii, teraz czas na Włochy i Francję.