Gdynia obiecana: nowa książka Grzegorza Piątka

i

Autor: Archiwum Architektury Grzegorz Piątek i okładka jego nowej książki „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”

Grzegorz Piątek laureatem Paszportów POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana”

2023-01-17 23:12

Grzegorz Piątek został laureatem Paszportów POLITYKI za swoją nową książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. To znakomita opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację – uzasadniało jury.

„Gdynia obiecana” to opowieść o mieście tworzonym od podstaw, gdzie można było zacząć „z czystą hipoteką”: przezwyciężyć różnice między zaborami, pokonać zacofanie, uciec od narodowych przywar, od wiejskiej nędzy i wielkomiejskiego bezrobocia, zostawić w tyle waśnie etniczne i konflikty klasowe, uniknąć urbanistycznych błędów i historycznych ograniczeń krępujących rozwój innych miast. Tu nowe pokolenie uczyło się nowych umiejętności i zawodów związanych z morzem i międzynarodowym handlem. Tu, niczym w laboratorium, mogła powstać nieobciążona żadną złą ani dobrą tradycją nowoczesna polska miejskość oraz morska polskość. Tu Polska miała uciec do przodu, z wieku dziewiętnastego w dwudziesty. Problem w tym, że w tę podróż zabrała samą siebie. Kolejna doskonała książka Grzegorza Piątka. Historia rozwoju miasta wciąga jak najlepszy kryminał, a jednocześnie napawa czytelnika optymizmem – jeżeli tak wspaniałe miasto jak Gdynia powstawało w tak chaotycznych warunkach, to jest jeszcze nadzieja dla naszego kraju – pisze w nocie od wydawcy Agata Twardoch.

Za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939” Grzegorz Piątek otrzymał w tym roku Paszport POLITYKI. Nagroda została przyznana za znakomitą opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację, za przekonującą dekonstrukcję mitu „miasta z morza i marzeń” – czytamy w uzasadnieniu. W kategorii Literatura nominowani byli również Urszula Honek za zbiór opowiadań „Białe noce” i Ishbel Szatrawska za dramat „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina”.Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939Autor: Grzegorz PiątekWydawnictwo: W.A.B

Grzegorz Piątek (ur. 1980) absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Pisze, wykłada, opowiada i oprowadza. Był kuratorem wielu wystaw, pracował jako redaktor miesięcznika „Architektura-Murator”, pisał felietony w „Gazecie Stołecznej” oraz artykuły o architekturze, designie i mieście. Jego książki „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” (2016) i „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949” (2020) zostały uhonorowane Nagrodą Literacką m.st. Warszawy, „Najlepsze miasto świata” znalazło się w finale nagrody Nike. Opublikował także biografię „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski – architekt salonu i władzy” (2021) oraz współtworzył zbiór rozmów „Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku” (2012). Paszporty POLITYKI to nagroda kulturalna ustanowiona w 1993 roku przez tygodnik „Polityka”. Co roku przyznawana jest twórcom w siedmiu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, muzyka popularna (dawniej: estrada), sztuki wizualne (dawniej: plastyka) oraz – od roku 2016 – kultura cyfrowa. Od 2002 roku wręczana jest także nagroda specjalna „kreator kultury” za osiągnięcia w krzewieniu kultury.

ZAPISZ SIĘ