Architektura MuratorWydarzeniaGdyńskie modernizacje

Gdyńskie modernizacje

Organizowany już po raz siódmy sierpniowy weekend architektury odbył się właśnie pod hasłem Miejskich modernizacji. Temat przewodni jak zawsze zaprezentowano z wykorzystaniem różnych formatów – konkursów, projekcji filmowych, wystaw i wykładów – relacja Agnieszki Skolimowskiej.

Gdyńskie modernizacje
Koncepcja zagospodarowania terenu pomiędzy ulicami Zamenhofa i Opata Hackiego w Gdyni wraz z przebudową biblioteki na potrzeby Centrum Sąsiedzkiego, autorzy: Pniewski Architekci sp. z o. o.

Gdynia to jedno z najmłodszych miast Polski i miejsce, którego nie opuszcza duch modernizacji. Organizowany już po raz siódmy sierpniowy weekend architektury odbył się właśnie pod hasłem Miejskich modernizacji (organizatorzy: Miasto Gdynia, Agencja Rozwoju Gdyni). Temat przewodni jak zawsze zaprezentowano z wykorzystaniem różnych formatów – konkursów, projekcji filmowych, wystaw i wykładów. W ramach ARCHI Prelekcji zaproszeni goście przedstawili przykłady przeobrażeń miast z Polski i ze świata – architekt Piotr Gniewek z fińskiej pracowni Avanto Architects projekt rewitalizacji terenów poprzemysłowych w Helsinkach, a profesor Kazimierz Butelski powojenną odbudowę Bejrutu.

O postępach Gminnego Programu Rewitalizacji w Gdyni opowiedziała architektka Barbara Marchwicka z Laboratorium Innowacji Społecznych, które odpowiada za koordynację procesu odnowy obejmującego sześć najbardziej zaniedbanych obszarów (części dzielnic Babie Doły i Oksywie, dwa obszary Chylonii – rejon tzw. Meksyku oraz ulic Ludwika Zamenhofa i Opata Hackiego, rejon tzw. Pekinu w dzielnicy Leszczynki oraz zachodnia część dzielnicy Witomino Radiostacja). Na inwestycje oraz tzw. miękkie działania obejmujące pracę z lokalną społecznością przeznaczono 100 mln złotych. Przewidywany czas realizacji programu to niecałe 10 lat. Istotą przedsięwzięcia jest proces, w którym pierwszoplanową rolę odgrywa dialog z mieszkańcami. Pracujemy na rozwój kapitału społecznego, a nie tylko ekonomicznego – podkreślała Barbara Marchwicka. Dobór projektów był mocno osadzony w bardzo podstawowych potrzebach mieszkańców, dlatego na tym etapie trudno nasze działania uznać za spektakularne – dodała. Są to proste prace modernizacyjne, oświetlenie ulic, wymiana okien, ocieplenie budynków czy poprawa komunikacji. Jednym z pierwszych projektów wykraczających poza te podstawowe inwestycje jest wyłoniona w ramach konkursu koncepcja zagospodarowania terenów pomiędzy ulicami Zamenhofa i Opata Hackiego oraz przebudowy biblioteki na potrzeby centrum sąsiedzkiego. Pierwszą nagrodę uzyskała pracownia Pniewski Architekci Sp. z o. o. z Gdyni, która postanowiła nawiązać do działalności patronów obu ulic – twórcy esperanto Ludwika Zamenhofa oraz słynącego z umiejętności odczytywania szyfrów duchownego Michała Antoniego Hackiego. Do tej pierwszej postaci odwołuje się gra miejska w formie obrotowej krzyżówki, a do drugiej losowo rozmieszczone na posadzce litery i cyfry, dzięki którym można rozszyfrować informację o Hackim na poświęconej mu tablicy pamiątkowej. Uzupełnieniem prelekcji dotyczących miejskich modernizacji była wystawa projektów przekształcenia przestrzeni publicznych gmin należących do samorządowego zrzeszenia Forum Norda. Na ekspozycji w wieży Infoboxu znalazło się 14 planów i inwestycji, m.in. gdyńskie Iloczyny – miejski mebel na promenadzie zaprojektowany przez Izabelę Bołoz (realizacja: 2016) oraz Woonerf Abrahama (NANU, A2P2, realizacja: 2018). Nie zabrakło też spacerów szlakiem architektury modernistycznej i współczesnej. W tym roku dużym zainteresowaniem cieszyła się przechadzka Na tropie modernistycznych detali z Anną Orchowską Smolińską, jedną z kuratorek wystawy Szkło, metal, detal, która odbyła się w 2016 roku w Muzeum Miasta Gdyni, a następnie w Domu Braci Jabłowskich w Warszawie. Podążając ulicami 10 lutego czy Świętojańską można było poznać gdyński modernizm od mało eksponowanej strony.

Zespół hotelowo-usługowy przy skwerze Kościuszki w Gdyni W dwuetapowym konkursie inwestorskim na projekt nowych budynków przy skwerze Kościuszki w Gdyni zwyciężyła pracownia Bedra Cichosz Architekci. Laureaci zaproponowali autorską interpretacją gdyńskiego modernizmu, projektując zespół o dwóch odmiennych obliczach.
Zespół mieszkaniowo-usługowy Yacht Park w Gdyni Głębokie podcięcie parterów, wysunięcie zadaszeń tarasów i panoramiczne przeszklenia Yach Parku przywodzą na myśl luksusowe wycieczkowce – o nowej realizacji biura Arch-Deco pisze Małgorzata Skrzypek-Łachińska.
Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta Konkurs na projekt drugiego etapu inwestycji Gdynia Waterfront, realizowanej pomiędzy Sea Tower a skwerem Kościuszki, JEMS Architekci wygrali jeszcze w 2015 roku. Spółka Vastint Poland, która konkurs zorganizowała, zapowiada obecnie realizację przedsięwzięcia.
Apartamentowiec Plac Kaszubski w Gdyni W Gdyni rozpoczyna się realizacja kolejnego apartamentowca o formie nawiązującej do międzywojennej architektury miasta. Budynek zaprojektowała pracownia Arch-Deco.
Dzień Dobry Lody: lodziarnia w Gdyni projektu Studio Turbo W zabytkowym domu wójta Radtkego w śródmieściu Gdyni powstała lodziarnia Dzień Dobry Lody. Za projekt aranżacji lokalu odpowiada Paulina Kisiel ze Studio Turbo.
UrbanLab Gdynia szuka pomysłów na miasto! UrbanLab Gdynia ogłasza nabór do drugiej edycji programu Pomysł na Miasto. Poszukiwane są koncepcje mikroinnowacji odpowiadających na wyzwania związane z adaptacją do zmian klimatu w mieście.