Architektura MuratorWydarzeniaGrzegorz Piątek. Centra kultury - nowa mapa Warszawy

Grzegorz Piątek. Centra kultury - nowa mapa Warszawy

Dziś punktami orientacyjnymi są w Warszawie symbole polityczne (Pałac Kultury, siedziby władzy) albo ekonomiczne (wieżowce, centra handlowe), a kultura pozostaje stosunkowo niewidoczna. Czy centra kultury mogą stworzyć nową mapę Warszawy i sieć punktów orientacyjnych, nowy wizerunek i tożsamość miasta?

Czytaj także>> MAPA USE-IT WARSZAWA DLA TRAWELERSÓW EDYCJA 2011

Galeria Sztuki „Wozownia” w Toruniu zaprasza na wykład

13 czerwca 2011 roku, godz. 17.00
Toruń, ul. Ducha Św. 6

w s t ę p w o l n y

Grzegorz Piątek
Centra kultury - nowa mapa Warszawy

Zdaniem Grzegorza Piątka w najbliższych pięciu latach Warszawa może się wzbogacić o nowe centra kultury i przestrzenie publiczne. Już powstało Centrum Nauki Kopernik, rośnie Muzeum Historii Żydów Polskich, w planach są kolejne budynki znakomitych architektów służące aktywności kulturalnej i społecznej. Dziś punktami orientacyjnymi są w Warszawie symbole polityczne (Pałac Kultury, siedziby władzy) albo ekonomiczne (wieżowce, centra handlowe), a kultura pozostaje stosunkowo niewidoczna. Czy centra kultury mogą stworzyć nową mapę Warszawy i sieć punktów orientacyjnych, nowy wizerunek i tożsamość miasta? Pytania te są aktualne także w Toruniu, gdzie powstało pierwsze z nowych polskich muzeów – CSW Znaki Czasu – i gdzie powstać ma nowoczesna sala koncertowa.

Grzegorz Piątek - krytyk architektury, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, redaktor w miesięczniku „Architektura-murator”, autor wielu artykułów o architekturze i mieście, w tym także o historii i współczesności Warszawy oraz przewodników po stolicy, kurator wystaw i projektów artystycznych, m.in. „Hotelu Polonia. Budynków życie po życiu” – zdobywcy Złotego Lwa na XI Biennale Architektury w Wenecji w 2008 roku. W 2010 roku członek Rady Programowej ESK Warszawa 2016, obecnie Kierownik Artystyczny starań Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.


A R C H I T E K T U R A  W  W O Z O W N I
autorka projektu: Teresa Dudzińska (teressad@wp.pl)

fotka z /zdjecia/centra_kultury_art.jpg
Centrum Kultury im. Leoša Janáčka w Brnie Konior Studio we współpracy z Nagata Acoustics i Architekti Hruša zwyciężyło w konkursie na salę koncertową w Brnie.