Architektura MuratorWydarzeniaIII edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE

III edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE

Tegoroczna, trzecia edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE to ponad 60 wydarzeń – wystawy, wykłady, wycieczki, warsztaty, pokazy filmowe i projekty specjalne. Program festiwalu próbuje dać odpowiedź na trzy pytania, ważne dla każdego warszawiaka:
Jak mieszkać tu taniej i lepiej? Co my, warszawiacy, możemy zrobić, by poprawiać nasze miasto? Jak przywrócić w Warszawie ład przestrzenny?

Warszawa w budowie

Festiwal projektowania miasta
1-30 października

Otwarcie: 1 października (sobota), godz. 19.00, Aula Spadochronowa
Szkoły Głównej Handlowej

Osią festiwalu jest wystawa zatytułowana „Powrót do miasta”, zajmująca przestrzeń Auli Spadochronowej Szkoły Głównej Handlowej. Gmach główny SGH wraz z aulą, zaprojektowany w 1924 roku przez wybitnego architekta Jana Witkiewicza Koszczyca, a ukończony tuż po wojnie, jest jedną z najlepszych przestrzeni architektonicznych w Warszawie i niedoścignionym wzorem budynku użyteczności publicznej. Na potrzeby wystawy „Powrót do miasta” w auli powstały trzy wieże - MIESZKALNICTWOPLANOWANIE PRZESTRZENNEUCZESTNICTWO - każda poświęcona jednemu z tematów festiwalu.

Osobnym tematem wystawy jest architektura postmodernistyczna, powstająca w Polsce po 1989 roku i jej korzenie w doświadczeniu wyniesionym przez polskich architektów i budowniczych z kontraktów w postkolonialnych krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

WARSZAWA W BUDOWIE to, jak co roku, popularne wycieczki – w tym roku poświęcone także przedmieściom i dzielnicom peryferyjnym: azjatyckiemu miasteczku, które rozwija się wokół wietnamskiego centrum handlowego w Wólce Kosowskiej, Kępie Zawadowskiej, gdzie szklarnie i gospodarstwa ogrodnicze ustępują miejsca dziko rozwijającym się osiedlom. Znany antropolog kultury prof. Roch Sulima oprowadzi po grochowskich ogródkach działkowych. Uczestnicy wycieczek będą też podglądać najpiękniejsze balkony na wielkich osiedlach, wyludniające się rejony Śródmieścia.

Tytuł głównej wystawy – „Powrót do miasta” – znajdzie swoje rozwinięcie w wykładach, sesjach i warsztatach. Wybitny amerykański architekt niemieckiego pochodzenia Helmut Jahn opowie o swoim projekcie dla berlińskiego Placu Poczdamskiego. Urbaniści i architekci pokażą, jak przeobrazić nijaki i nieprzyjazny Park Świętokrzyski i jak stworzyć plan dla Skarpy Warszawskiej, by wykreować w tym rejonie kawałek żywej miejskiej przestrzeni dla kultury i rekreacji. Architekci i miejscy aktywiści pokażą owoce wspólnej pracy na projektem Skweru Sportów Miejskich w dwóch różnych lokalizacjach – na ul. Zielnej w Śródmieściu i na Osiedlu „Przyjaźń” na Bemowie. Goście z Londynu i Kijowa przedstawią doświadczenia ich miast związane z budowaniem wielkich stadionów – na przyszłoroczne piłkarskie mistrzostwa piłkarskie Europy i olimpiadę.  Większość sesji i wykładów odbywać się będzie w Audytorium Festiwalowym w Sali im. S. Kisielewskiego w Pałacu Kultury.  Popularne w poprzednich dwóch edycjach sesje Departamentu Propozycji, ruszają „w miasto”: na Białołękę, na Pragę Północ, na Żoliborz i na Ursynów. W każdej sesji uczestniczyć będą w tym roku burmistrzowie dzielnic i podlegający im urzędnicy. W pawilonie na Krakowskim Przedmieściu spotka się z publicznością jego projektant – Olafur Eliasson. Na Placu Defilad stanie magnetyczna, połyskująca kula brytyjskiego artysty młodego pokolenia Ryana Gandera. Defilad placu Defilad ma przypominać wszystkim, że to tu jest środek Warszawy i to tu wrócić muszą kiedyś miasto i jego mieszkańcy. Instalacja  inicjuje cykl projektów artystycznych w przestrzeni miejskiej, realizowany wspólnie z władzami Warszawy, zatytułowany „Nowe miejsce (Trybuna)”.

Osobnym projektem w ramach WARSZAWY W BUDOWIE jest wystawa BLACK² niemieckiego projektanta Konstantina Grcica, prezentująca jego wybór kultowych produktów przemysłowych, których formą jest czarny kwadrat. Wystawa odbędzie się w siedzibie tymczasowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ul. Pańskiej 3.
Wykład Konstantina Grcica już 3 października w Sali Rudniewa w Pałacu Kultury o godz. 18.00, przed wernisażem wystawy.

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny

Pełen program festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE dostępny na stronie warszawawbudowie.pl