Architektura MuratorWydarzeniaIII edycja Warszawskich Rozmów Architektonicznych. Dom dla seniora i miasto dla wszystkich

III edycja Warszawskich Rozmów Architektonicznych. Dom dla seniora i miasto dla wszystkich

Podczas III edycji Warszawskich Rozmów Architektonicznych profesjonaliści z Polski i Niemiec poszukiwać będą odpowiedzi na pytanie w jaki sposób dostosować współczesną architekturę, urbanistykę i architekturę krajobrazu do wymagań osób starszych. Wobec zmieniającej się struktury demograficznej i stylu życia to zagadnienia, których znaczenie będzie rosnąć w przyszłości

13 czerwca odbędzie się III edycja Warszawskich Rozmów Architektonicznych. Tematem tegorocznego cyklu wykładów i dyskusji będzie „Miasto na Starość“. Zmieniające się style życia oraz struktura demograficzna w Europie skłaniają architektów do zmiany podejścia do wielu aspektów związanych z życiem w mieście. Problem ten dotyczy zarówno Niemiec, jak i Polski, która obecnie znajduje się w grupie krajów o najmniejszym współczynniku dzietności na świecie.

Podczas szeregu spotkań i dyskusji o interdyscyplinarnym charakterze, profesjonaliści z Polski i Niemiec poszukiwać będą o odpowiedzi na pytanie w jaki sposób współczesna architektura mieszkaniowa może spełniać wymagania osób starszych. Zaprezentowane zostaną wyniki eksperymentalnych projektów prowadzonych w Szwajcarii i Niemiec, dotyczących wielogeneracyjnych domów i obiektów dla seniorów. Podczas całodniowego spotkania architekci i reprezentanci pokrewnych dziedzin zastanawiać się będą co stanowi sedno potrzeb mieszkaniowych seniorów oraz jakie są możliwe oraz akceptowalne modele mieszkania. Spotkanie poruszać będzie również temat procedur i instrumentarium, które przyczyniają się do realizacji projektów dla osób starszych.

Program III Warszawskich Rozmów Architektonicznych

13 czerwca 2013

WIZJA LOKALNA
godz. 11:00 - 13:00:  Centrum Alzheimera – przykład ośrodka dla osób starszych z pobytem stałym i dziennym
Miejsce spotkania: Centrum Alzheimera, Al. Wilanowska 257, Warszawa
Prowadzi: dyrektor Jarosław Gnioska, Miłosz Romanczuk (pracownia Kulczyński Architekt)

WARSZAWSKIE ROZMOWY ARCHITEKTONICZNE W AMBASADZIE NIEMIEC MIASTO NA STAROŚĆ – mieszkanie w starzejącym się społeczeństwie 
godz. 15:00 - 19:00
Miejsce: Ambasada Niemiec, Warszawa, ul. Jazdów 12
godz. 14:30 – 15:00 Rejestracja uczestników spotkania

I. DOM DLA SENIORA
godz. 15:00 – 16:30
• Przywitanie i wprowadzenie do tematu
• Mieszkanie na stare lata – projektowanie kompleksowych obiektów opieki, arch. Jörg Pötting (prezes biura Pötting Architekten, Berlin)
• Więcej niż ogród i przestrzeń - architektura krajobrazu dla seniorów i dlaczego budowanie bez barier nie jest wystarczające - arch.kraj. Joerg Th. Coqui (partner biura Coqui Malachowska Coqui, Berlin/Warszawa)
Dyskusja z zaproszonymi panelistami:
Jakie elementy są istotne w nowej przestrzeni życiowej - struktura kompleksu dla seniorów - obiekt architektoniczny i otaczający go krajobraz.
Jak powinno wyglądać połączenie przestrzeni budynku i jego zewnętrza, aby miała miejsce aktywacja osób starszych i codzienne przebywanie na świeżym powietrzu: w ogrodzie, na tarasie czy balkonie.
Budowanie w substancji istniejącej – zmiany istniejących budynków na potrzeby osób starszych.
m.in. Krzysztof Lasoń, prezes Millenium sp. z o.o., Katowice (Senior Residence w Katowicach) arch. Jörg Pötting (prezes biura Pötting Architekten, Berlin) arch.kraj. Joerg Th. Coqui (partner biura CMC, Berlin/Warszawa)

godz. 16:30 – 17:00 Przerwa

II. MIASTO DLA WSZYSTKICH
godz. 17:00 – 19:00
• Osiedle dla seniorów w Stargardzie Szczecińskim, Jadwiga Dąbrowska (v-ce prezes TBS Stargard Szczeciński)
• Kraftwerk II, Mehr als Wohnen – osiedla wielogeneracyjne w Zurychu, arch. Anne Kaestler (partner DUPLEX Architekten AG, Zürich/Düsseldorf/Hamburg)
Dyskusja z zaproszonymi panelistami
Jak budować zrównoważone osiedla z dopasowaniem do wymagań osób starszych?
Separacja, a inkluzja – pro i kontra?
Nowe, wielogeneracyjne osiedla – miasto dla młodych i starych.
m.in. Jarosław Krawiec, dyrektor Qualia Development (zapytany) arch. Anne Kaestler (partner DUPLEX Architekten AG, Zürich/Düsseldorf/Hamburg) prof. Sławomir Gzell, urbanista, Politechnika Warszawska (zapytany)
KOMENTARZ oraz zapowiedź Warszawskich Rozmów Architektonicznych IV.

W październiku 2014 oraz marcu 2015 planowane są kolejne edycje Warszawskich Rozmów Architektonicznych. Ich tematy to:
„Czynszówki- mieszkanie dla każdego“ – październik 2014
Smart Price / Smart Material / Hybrid Haus – Mieszkanie w IBA Hamburg  – marzec 2015

Zasady uczestnictwa w III edycji Warszawskich Rozmów Architektonicznych

Udział w spotkaniu możliwy jest po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego i otrzymaniu potwierdzenia możliwości uczestnictwa ze strony organizatora. Wypełniony drukowanymi literami formularz powinien zostać przesłany na adres: projekt@cmcberlin.de lub faksem: +49 /30 797 47 883, najpóźniej do dnia 03.06.2014).

Szczegóły oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej http://www.fta.pl/wra/

Organizatorem Warszawskich Rozmów Architektonicznych jest pracownia Coqui Malachowska Coqui urbanistyka i architektura krajobrazu, Fundacja Twórców Architektury w kooperacji z Ambasadą Niemiec w Warszawie. Partnerem cyklu jest Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP).

WRA 8: Warszawskie Rozmowy Architektoniczne o konkursach i planowaniu Już 13 października odbędzie się 8 edycja Warszawskich Rozmów Architektonicznych. Gościem specjalnym będzie Markus Pfisterer, partner w znanej niemieckiej pracowni gmp – Architekten von Gerkan, Marg und Partner.
Warszawskie Rozmowy o rewitalizacji Konfrontacja niemieckich i polskich doświadczeń w dziedzinie rewitalizacji była tematem siódmej edycji Warszawskich Rozmów Architektonicznych. W trakcie spotkania zastanawiano się m.in., czy odnowa miast musi wiązać się z dużymi nakładami finansowymi oraz jak prowadzić projekty partycypacyjne, by w dyskusję o przyszłości angażowały się nie tylko organizacje pozarządowe, ale również mieszkańcy.
Revital Total. Konferencja Pażdziernikowa polsko-niemiecka konferencja z cyklu Warszawskie Rozmowy Architektoniczne poświęcona będzie przeprowadzanej w przestrzeni publicznej rewitalizacji.
Zielone Miasto. Konferencja Tematem szóstej edycji Warszawskich Rozmów Architektonicznych jest Zielone Miasto – Miasto jako ogród.
Współczesne miasta ogrody – doświadczenia niemieckich architektów Konferencja poświęcona otwartym terenom miejskim, wycieczki rowerowe, warsztaty oraz Festiwal Ogrodów to tylko niektóre z wydarzeń odbywających się w ramach polsko-niemieckiego projektu Zielone Miasto.
Innowacyjne mieszkanie. Warszawskie Rozmowy Architektoniczne 16 listopada odbędzie się piąta edycja Warszawskich Rozmów Architektonicznych. Tym razem tematem prelekcji i dyskusji będą innowacyjne mieszkania omawiane na przykładzie dwóch modelowych inwestycji - IBA w Hamburgu i Nowych Żernik we Wrocławiu. Zgłoszenia tylko do 10 listopada!