Architektura MuratorWydarzeniaIżby ściany drżały, pęczniejąc skrywaną wiedzą o wielkiej mocy... Polski pawilon na XIII Biennale Architektury w Wenecji

Iżby ściany drżały, pęczniejąc skrywaną wiedzą o wielkiej mocy... Polski pawilon na XIII Biennale Architektury w Wenecji

Podczas tegorocznej  edycji Biennale Architektury w Wenecji w pawilonie Polonia eksponowany będzie projekt Katarzyny Krakowiak – instalacja, pozwalająca na doświadczanie przestrzeni poprzez dźwięki

fotka z /zdjecia/zacheta_art_01.jpg

Każda architektura jest zjawiskiem dźwiękowym – stanowi środowisko rozprzestrzeniania się dźwięku, wzmacnia pewne jego właściwości kosz-tem innych, ale także pochłania dźwięk, filtruje go i przekazuje dalej. W dyskretny i niewidzialny sposób organizuje tym samym nasze życie społeczne. Perspektywa dźwiękowa pozwala mówić o tym procesie inaczej niż w kategoriach oddzielania i wydzielania przestrzeni społecznych. Ściany, podłogi, systemy wentylacji, ocieplania czy kanalizacji – wszystkie one stanowią raczej systemy łączenia i przekształcania relacji międzyludzkich niż ich separowania. Ciągle słyszymy innych i jesteśmy dla nich słyszalni – często pomimo, a czasem także wbrew własnej woli. Z punktu widzenia teorii architektury obietnica zagwarantowania przestrzeni intymnej jest więc w rzeczywistości ambiwalentnym uczestnictwem w intymności, które odnajdujemy w takich praktykach jak nasłuchiwanie, podsłuchiwanie czy inne procedury słuchania przez architekturę.


Instalacja tworzy sieć, łączącą pawilon polski z czterema sąsiednimi; odgłosy wytwarzane przez zwiedzających czy eksponaty będą zbierane, wzmacniane i przesyłane. W samym pawilonie Polonia powstać ma instalacja podkreślająca właściwości akustyczne pol-skiego pawilonu; zwielokrotnione i przekształcone wibracje, szum wentylatorów czy dźwięki kroków będą odtwarzane wokół zwiedzających.
Badanie związków pomiędzy dźwiękiem i architekturą, przestrzenią i zachowaniami ludzi zajmowało artystkę także we wcześniejszych projektach. Katarzyna Krakowiak wykorzystuje w swoich pracach media komunikacyjne. Tytuł wystawy, której kuratorem jest Michał Libera, Making the walls quake as if they were dilating with the secret knowledge of great powers, pochodzi z  powieści Dombey i Syn Charlesa Dickensa.
Więcej informacji: www.zacheta.art.pl


 

Instalacja w pawilonie Polonia
Symulacja rozchodzenia się fal dźwiękowych, 2012, model akustyczny, opracowanie: Andrzej Kłosak © Katarzyna Krakowiak
Polski pawilon na XIII Biennale Architektury w Wenecji
Symulacja rozchodzenia się fal dźwiękowych (rzut poziomy), 2012, model akustyczny, opracowanie: Andrzej Kłosak © Katarzyna Krakowiak
MBA Kraków 2019 – laureaci Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie Grand Prix XV edycji Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie zdobyły Karolina Chodura i Joanna Rozbrój, absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, za pracę wyrażającą konieczność koegzystencji przyrody i architektury. Prezentujemy laureatów MBA Kraków 2019.
Wydarzenia Tallińskiego Biennale Architektury. Open Call Organizatorzy TAB 2019 – Tallinn Architecture Biennale czekają na propozycje wydarzeń towarzyszących tegorocznej imprezie. Pomysły nadsyłać mogą architekci, urbaniści, artyści, ale i zainteresowani specjaliści innych dziedzin.
Gdynia z lekarstwem na pastelozę! Biennale Sztuki Miejskiej w Gdyni, organizowane przez lokalne stowarzyszenie Traffic Design, to nie tylko popularny festiwal szeroko rozumianego projektowania, ale też remedium na większość przypadłości dotykających nasze metropolie. Tegoroczna edycja przyniosła kolejne realne zmiany w przestrzeni tego polskiego „Białego Miasta”.
Polska na London Design Biennale – znamy założenia zwycięskiej wystawy Na London Design Biennale Polskę reprezentować będzie wystawa A Matter of Things, przygotowana przez Małgorzatę Wesołowską, projektantkę, badaczkę, niegdyś współpracowniczkę „Architektury-murator”. Międzynarodowa publiczność zobaczy obiekty, które towarzyszyły nam w codziennym życiu przez ostatnie sto lat.
16. Biennale Architektury w Wenecji Temat tegorocznej edycji biennale brzmi FREESPACE i odnosi się do architektury szczodrej i demokratycznej. W polskim pawilonie zobaczymy projekt Amplifikacja natury autorstwa grupy Centrala, nawiązujący do głównego hasła poprzez ukazanie relacji człowieka, architektury i natury
Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie – podsumowanie i fotorelacja Tematem tegorocznej, piątej już edycji Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie była redefinicja funkcji i rozwiązań przestrzennych Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Organizatorzy wspólnie z uczestnikami poszukiwali nowych pomysłów dla budynku i jego roli w strukturze miasta – relacja Tomasza Żylskiego.