Jerzy Grochulski

i

Autor: Marcin Czechowicz

Architekci

Jerzy Grochulski wiceprezezesem Międzynarodowej Unii Architektów UIA

W sobotę 8 lipca odbyły się wybory nowych władz Międzynarodowej Unii Architektów. Nową prezeską UIA została szwajcarska architektka Regina Gonthier, a jednym z wiceprezesów warszawski architekt Jerzy Grochulski.

W dniach 2-6 lipca w Kopenhadze odbył się 28. kongres Międzynarodowej Unii Architektów UIA. Przez pięć dni kilkadziesiąt tysięcy uczestników z całego świata dyskutowało nad przyszłością miast i wyzwaniami, jakie stoją przed metropoliami. Po wydarzeniu przeprowadzono wybory nowych władz UIA. Prezeską w kadencji 2023-2026 została szwajcarska architektka Regina Gonthier, prowadząca wraz z mężem pracownię Gonthier Architekten w Bernie, członkini rad eksperckich ds. architektury i urbanistyki kilku szwajcarskich miast.

Podczas obrad wyłoniono też wiceprezesów reprezentujących poszczególne regiony UIA. Wiceprezesem na Europę Środkowo-Wschodnią został warszawski architekt Jerzy Grochulski, partner w pracowni Pro Arte 11, w latach 2006-2012 prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, a od października 2011 roku członek Rady Międzynarodowej Unii Architektów UIA – Region II.

Jerzy Grochulski jest też wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, autorem bądź współautorem wielu realizacji, m.in. licznych szkół i przedszkoli w Warszawie i okolicach. Na koncie ma także rozbudowę Biblioteki Uniwersyteckiej KUL w Lublinie (2001), zespół wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej Górczewska 228 w Warszawie (2004) i Dom Księży Seniorów w Kiełpinie.

Czytaj też: Architektura w Polsce: wakacyjny przewodnik po architekturze |