Architektura MuratorWydarzeniaJuż dziś ostatnie przed wakacjami - Nowe Piętro, spotkanie z projektantami w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Już dziś ostatnie przed wakacjami - Nowe Piętro, spotkanie z projektantami w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Młoda architektura, grafika i wzornictwo - cykl spotkań „Architektury-murator" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Na ostatnie przed wakacyjną przerwą spotkanie zapraszamy w środę 20 czerwca 2012 roku do MSN w Warszawie. Gośćmi wieczoru będą:  MUS ARCHITECTS, Jacek Ryń oraz grafik Bartłomiej „Arobal” Kociemba

MUS ARchitects - projekt szkoły flamenco prezentowany na czerwcowym spotkaniu Nowe Piętro

Katowickie studio MUS ARCHITECTS tworzy duet projektantów, Adam Zwierzyński i Anna Porębska. Balansujemy pustkę i masę, określamy ich wzajemne relacje. Staramy się być innowacyjni i pragmatyczni jednocześnie...- mówią o sobie architekci.
www.musarch.pl

Mus Architects - projekt konkursowy szkoły flamenco

Jacek Ryń jest absolwentem Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kształcił się też w Design Academy Einhoven. W prowadzonej wspólnie z architektką Pauliną Krauzą pracowni razy2 zajmuje się projektami z zakresu wzornictwa. Jest współzałożycielem Pomorskiego Stowarzyszenia Projektantów PoCoTo.
www.razy2.pl

Jacek Ryń - Cocoon

Bartłomiej „Arobal” Kociemba studiował politologię na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na UKSW w Warszawie. Jego prace rozpoznawalne są na pierwszy rzut oka, między innymi dzięki charakterystycznej technice rysunku kredkami. Ilustrował wiele polskich i zagranicznych czasopism oraz książek, współpracuje z Teatrem Dramatycznym i Teatrem Wielkim w Warszawie, projektuje plakaty.
www.blebazgroly.blog.pl

Nowy Chaos - wystawa ilustracji. plakat autorstwa Arobala - Bartłomieja Kociemby
Z archiwum „Architektury”: Henryk Buszko o jubileuszu magazynu „Architektura” Życzę ARCHITEKTURZE, aby jej udział w naszym codziennym, zawodowym życiu był coraz bardziej pełny, aby stała się ona nieodzownym, bliskim i serdecznym przyjacielem każdego architekta, aby po nią sięgali coraz częściej wszyscy ci, którym bliskie są sprawy architektury polskiej – pisał w numerze 11/1972 „Architektury” z okazji jej 25-lecia Henryk Buszko, wieloletni prezes SARP i autor ikonicznych projektów nie tylko śląskiej architektury. Obecnie, 50 lat po opublikowaniu artykułu, przypominamy ów tekst z racji innego jubileuszu: 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej, redaktorki naczelnej „Architektury-murator”, miesięcznika kontynuującego tradycję powojennej „Architektury”. O wstęp do publikacji poprosiliśmy dr. Ryszarda Nakoniecznego z Politechniki Śląskiej.
Nowe inwestycje 2023: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2023 roku Wojna w Ukrainie i wywołany nią kryzys gospodarczy w znaczący sposób wpływają na planowanie nowych inwestycji. Niepokojąco wygląda zwłaszcza sytuacja na rynku mieszkaniowym. Według GUS, spada nie tylko liczba pozwoleń na budowę, ale też rozpoczynanych projektów. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które (prawie) na pewno zostaną ukończone w 2023 roku.
Książki o architekturze dla dzieci: nowości i bestsellery Każda większa konferencja architektoniczna w Polsce kończy się postulatem upowszechniania edukacji architektonicznej. Mimo to książek o architekturze dla dzieci, które w interesujący i przystępny sposób tłumaczyłyby, na czym polega projektowanie otaczającego nas świata, wciąż nie ukazuje się zbyt wiele. Prezentujemy zestawienie najciekawszych książek o architekturze dla dzieci. Są wśród nich zarówno bestsellery, jak i nowości wydawnicze.
Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.
Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.