Architektura MuratorWydarzeniaKrzysztof Ingarden z Orderem Wschodzącego Słońca

Krzysztof Ingarden z Orderem Wschodzącego Słońca

Architekt Krzysztof Ingarden został uhonorowany prestiżowym Orderem Wschodzącego Słońca, jednym z najważniejszych odznaczeń Japonii.

Krzysztof Ingarden z Orderem Wschodzącego Słońca
W imieniu rządu Japonii Krzysztofa Ingardena odznaczył ambasador tego kraju w Polsce, pan Shigeo Matsutomi.

O tym, że rząd Japonii postanowił odznaczyć Krzysztofa Ingardena Orderem Wschodzącego Słońca, Złote Promienie ze Wstęgą, wiedzieliśmy już w listopadzie. Powodem przyznania orderu był wkład, jaki architekt wniósł w rozwój relacji polsko-japońskich w ciągu 15 lat pełnienia funkcji Konsula Honorowego w Krakowie. Jako wybitny projektant z 40-letnim doświadczeniem współpracował także z wieloma architektami japońskimi, czym znacząco przyczynił się do budowania wzajemnego zrozumienia pomiędzy Polską i Japonią – czytamy w komunikacie prasowym.

Uroczystość wręczenie orderu odbyła się 9 lutego w Galerii Europa-Daleki Wschód w Krakowie. W imieniu rządu Japonii architekta odznaczył ambasador tego kraju, pan Shigeo Matsutomi. Gdy w roku 1977 po raz pierwszy wyjeżdżałem do Japonii, nie sądziłem, jaki wpływ będzie miał na mnie kontakt z japońską kulturą i architekturą. Jechałem do kraju, który fascynował mnie swoją historią i kulturą, a jednocześnie dynamiką zmian. Architektura Japonii była w tamtym okresie awangardą światową, z takimi twórcami jak Kenzo Tange, Noboru Kawazoe, Kisho Kurokawa, Koyonori Kikutake, Fumihiko Maki, Tadao Ando i oczywiście Arata Isoazaki, którego architektura szczególnie mnie urzekła – mówił podczas uroczystości Krzysztof Ingarden.

Architekt wspominał też o długotrwałej współpracy z Isozakim, która zaowocowała m.in. projektem Mangghi, ogrodu japońskiego i pawilonu herbacianego przy muzeum, a także wygranym wspólnie konkursem na kompleks muzealny Arsenal w Kijowie. Japonia jest krajem niełatwym do poznania i zrozumienia, wymaga przewodników, jednak ten kto tam trafi, wraca odmieniony i wzbogacony. Spotkanie z Japonią nie jest spotkaniem jednorazowym, jest spotkaniem, z którego się nie wraca i które się nie kończy – wszystkim spotkanym na tej drodze jestem niezmiernie wdzięczny i zobowiązany – dodał na zakończenie.

Order Wschodzącego Słońca jest pierwszym japońskim odznaczeniem narodowym, ustanowionym w 1873 roku. Dotychczas otrzymało go 28 Polaków, m.in. Józef Piłsudski, Edward Rydz Śmigły, Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz-Wajda.

Krzysztof Ingarden współzałożyciel i prezes biura JET Atelier (1991) i Ingarden & Ewy Architekci (od 1998). Od roku 2002 Konsul Honorowy Japonii w Krakowie, od 2017 roku dziekan Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Laureat Honorowej Nagrody SARP w 2009 roku. Za projekt pawilonu Polski na wystawie EXPO 2005 w Aichi (Japonia) otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, w roku 2015 uhonorowany został medalem Gloria Artis za projekt Galerii Europa Daleki Wschód w Krakowie. Autor i współautor tak ważnych krakowskich realizacji jak Centrum Kongresowe ICE (2014), Małopolski Ogród Sztuki (2012), biblioteka Uniwersytetu Jana Pawła II (2010) czy pawilon „Wyspiański 2000” (2007).

Duch ukryty w drzewach. Tradycja i kunszt japońskiego ciesielstwa W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha do 16 października można oglądać wystawę „Duch ukryty w drzewach. Tradycja i kunszt japońskiego ciesielstwa”. Ekspozycja, przygotowana we współpracy z Muzeum Narzędzi Ciesielskich Takenaka w Kobe, prezentuje tradycyjne techniki obróbki drewna i przykłady ich zastosowania w architekturze.
OBEL AWARD po raz pierwszy Pierwszym laureatem OBEL AWARD, nowej międzynarodowej nagrody architektonicznej, został Japończyk Junya Ishigami. Wyróżniono jego projekt Wodnego Ogrodu w Tochigi.
Hostel po japońsku Zespół świątyń Kongōbu-ji w Koyasan położony jest na wysokości 800 m n.p.m. w dolinie otoczonej szczytami ośmiu gór, w zachodniej Japonii, 100 km na północ od Osaki. Znajduje się tu siedziba wyznawców założonej w IX wieku sekty Shingon, należącej do buddyjskiego nurtu ezoterycznego. Kompleks liczy ponad 100 budynków, w tym buddyjski uniwersytet, a wiele klasztorów oferuje nocleg w historycznych wnętrzach. Architekci z biura Alphaville z Kyoto zaprojektowali w Koyasan niewielkie schronisko młodzieżowe – Koyasan Guest House Kokuu, które stanowi ekonomiczną i bardzo współczesną alternatywę dla tradycyjnej klasztornej architektury japońskiej.
Japońska klinika Sumiyoshido kampo lounge to połączenie apteki i kliniki. W pierwszej można uzyskać poradę i nabyć mieszkanki ziół, w drugiej skorzystać z dobrodziejstw medycyny orientalnej. Za projekt odpowiada japońska pracownia id inc.
Ostatnie utopie i ich twórcy. Rem Koolhaas o Japonii Project Japan to obszerne opracowanie na temat działalności metabolistów – ostatniego wizjonerskiego ruchu architektów i urbanistów.
Architekci polscy - Dla Japonii 8 czerwca w Pawilonie Wystawowym SARP odbędzie się wystawa i aukcja rysunków i innych prac plastycznych architektów polskich, na rzecz pomocy poszkodowanym w Japonii. Obejrzyj KATALOG PRAC!