Architektura MuratorWydarzeniaKrzysztof Ingarden z Orderem Wschodzącego Słońca

Krzysztof Ingarden z Orderem Wschodzącego Słońca

Architekt Krzysztof Ingarden został uhonorowany prestiżowym Orderem Wschodzącego Słońca, jednym z najważniejszych odznaczeń Japonii.

Krzysztof Ingarden z Orderem Wschodzącego Słońca
W imieniu rządu Japonii Krzysztofa Ingardena odznaczył ambasador tego kraju w Polsce, pan Shigeo Matsutomi.

O tym, że rząd Japonii postanowił odznaczyć Krzysztofa Ingardena Orderem Wschodzącego Słońca, Złote Promienie ze Wstęgą, wiedzieliśmy już w listopadzie. Powodem przyznania orderu był wkład, jaki architekt wniósł w rozwój relacji polsko-japońskich w ciągu 15 lat pełnienia funkcji Konsula Honorowego w Krakowie. Jako wybitny projektant z 40-letnim doświadczeniem współpracował także z wieloma architektami japońskimi, czym znacząco przyczynił się do budowania wzajemnego zrozumienia pomiędzy Polską i Japonią – czytamy w komunikacie prasowym.

Uroczystość wręczenie orderu odbyła się 9 lutego w Galerii Europa-Daleki Wschód w Krakowie. W imieniu rządu Japonii architekta odznaczył ambasador tego kraju, pan Shigeo Matsutomi. Gdy w roku 1977 po raz pierwszy wyjeżdżałem do Japonii, nie sądziłem, jaki wpływ będzie miał na mnie kontakt z japońską kulturą i architekturą. Jechałem do kraju, który fascynował mnie swoją historią i kulturą, a jednocześnie dynamiką zmian. Architektura Japonii była w tamtym okresie awangardą światową, z takimi twórcami jak Kenzo Tange, Noboru Kawazoe, Kisho Kurokawa, Koyonori Kikutake, Fumihiko Maki, Tadao Ando i oczywiście Arata Isoazaki, którego architektura szczególnie mnie urzekła – mówił podczas uroczystości Krzysztof Ingarden.

Architekt wspominał też o długotrwałej współpracy z Isozakim, która zaowocowała m.in. projektem Mangghi, ogrodu japońskiego i pawilonu herbacianego przy muzeum, a także wygranym wspólnie konkursem na kompleks muzealny Arsenal w Kijowie. Japonia jest krajem niełatwym do poznania i zrozumienia, wymaga przewodników, jednak ten kto tam trafi, wraca odmieniony i wzbogacony. Spotkanie z Japonią nie jest spotkaniem jednorazowym, jest spotkaniem, z którego się nie wraca i które się nie kończy – wszystkim spotkanym na tej drodze jestem niezmiernie wdzięczny i zobowiązany – dodał na zakończenie.

Order Wschodzącego Słońca jest pierwszym japońskim odznaczeniem narodowym, ustanowionym w 1873 roku. Dotychczas otrzymało go 28 Polaków, m.in. Józef Piłsudski, Edward Rydz Śmigły, Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz-Wajda.

Krzysztof Ingarden współzałożyciel i prezes biura JET Atelier (1991) i Ingarden & Ewy Architekci (od 1998). Od roku 2002 Konsul Honorowy Japonii w Krakowie, od 2017 roku dziekan Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Laureat Honorowej Nagrody SARP w 2009 roku. Za projekt pawilonu Polski na wystawie EXPO 2005 w Aichi (Japonia) otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, w roku 2015 uhonorowany został medalem Gloria Artis za projekt Galerii Europa Daleki Wschód w Krakowie. Autor i współautor tak ważnych krakowskich realizacji jak Centrum Kongresowe ICE (2014), Małopolski Ogród Sztuki (2012), biblioteka Uniwersytetu Jana Pawła II (2010) czy pawilon „Wyspiański 2000” (2007).

OBEL AWARD po raz pierwszy Pierwszym laureatem OBEL AWARD, nowej międzynarodowej nagrody architektonicznej, został Japończyk Junya Ishigami. Wyróżniono jego projekt Wodnego Ogrodu w Tochigi.
Hostel po japońsku Zespół świątyń Kongōbu-ji w Koyasan położony jest na wysokości 800 m n.p.m. w dolinie otoczonej szczytami ośmiu gór, w zachodniej Japonii, 100 km na północ od Osaki. Znajduje się tu siedziba wyznawców założonej w IX wieku sekty Shingon, należącej do buddyjskiego nurtu ezoterycznego. Kompleks liczy ponad 100 budynków, w tym buddyjski uniwersytet, a wiele klasztorów oferuje nocleg w historycznych wnętrzach. Architekci z biura Alphaville z Kyoto zaprojektowali w Koyasan niewielkie schronisko młodzieżowe – Koyasan Guest House Kokuu, które stanowi ekonomiczną i bardzo współczesną alternatywę dla tradycyjnej klasztornej architektury japońskiej.
Japońska klinika Sumiyoshido kampo lounge to połączenie apteki i kliniki. W pierwszej można uzyskać poradę i nabyć mieszkanki ziół, w drugiej skorzystać z dobrodziejstw medycyny orientalnej. Za projekt odpowiada japońska pracownia id inc.
Ostatnie utopie i ich twórcy. Rem Koolhaas o Japonii Project Japan to obszerne opracowanie na temat działalności metabolistów – ostatniego wizjonerskiego ruchu architektów i urbanistów.
Architekci polscy - Dla Japonii 8 czerwca w Pawilonie Wystawowym SARP odbędzie się wystawa i aukcja rysunków i innych prac plastycznych architektów polskich, na rzecz pomocy poszkodowanym w Japonii. Obejrzyj KATALOG PRAC!
„THE SPIRIT OF POLAND”. WYSTAWA POLSKIEGO DIZAJNU PO RAZ PIERWSZY NA TOKYO DESIGNERS WEEK Polskie marki projektowe kojarzone z architekturą wnętrz pokażą się na jednych z najważniejszych targów branżowych na świecie.