Architektura MuratorWydarzeniaLepsze jutro ogródków działkowych?

Lepsze jutro ogródków działkowych?

Jaka przyszłość czeka ogródki działkowe? Z jednej strony w związku z modą na ekologiczny styl życia i miejskie uprawy stają się znów popularne, z drugiej podupadają i często sprzedawane są pod nowe deweloperskie inwestycje. Przeszłości i przyszłości terenów działkowych przyglądają się twórcy wrocławskiej wystawy Lepsze jutro. Rzecz o ogródkach działkowych.

Lepsze jutro ogródków działkowych?
Lepsze Jutro, jedna z cyklu fotografii Aleksandry Nowysz, 2016

Któż z nas nie pamięta uroku działkowania? Smaku pomidorów i truskawek z grządki, D.I.Y- wych narzędzi i przetworów ze słoika, wypoczynku i pracy na świeżym powietrzu, chaotycznej zabudowy zderzonej z powojennym modernizacyjnym mitem. Lepsze jutro to próba spojrzenia na umierającą i odradzającą się w nowej formie miejską aktywność i na dobro wspólne jakie ze sobą niesie - tłumaczą kuratorki Joanna Kobyłt i Joanna Stembalska.
Tytuł Lepsze Jutro wystawa zawdzięcza nazwie jednego z rodzinnych ogrodów działkowych na wrocławskim Ołbinie. Stanowi ono modelowy przykład sytuacji, w jakiej znalazły się miejskie działki - położone na atrakcyjnych terenach będących łakomym kąskiem dla deweloperów. Na ekspozycji, która jest artystyczną refleksją dotyczącą nie tylko rodzinnych ogródków, ale i sposobów życia w mieście, zobaczymy m.in. prace Kwiaciarni Grafiki, Aleksandry Nowysz, Alicji Patanowskiej i Kamy Sokolnickiej.
Do 07 lipca 2018
Galeria Studio BWA Wrocław, ul. Ruska 46a / 301
www.bwa.wroc.pl

Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego. Zwyciężyła Zlata Hrabtsevich z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Przyznano też nagrody za drugie i trzecie miejsce oraz 8 wyróżnień!
Największa farma akwaponiczna w Europie powstaje w Czechach W Brnie powstanie największa pionowa farma akwaponiczna w Europie. Będzie mogła wytwarzać ponad 2 tony warzyw dziennie i 320 ton ryb rocznie. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada czeska firma Future Farming.
Warszawa stawia na fotowoltaikę Do końca 2030 roku wszystkie budynki w Warszawie należące do urzędu miasta i miejskich jednostek mają zostać wyposażone w panele fotowoltaiczne – zapowiada ratusz. Właśnie uruchamia szeroki program rozwoju fotowoltaiki.
Konkurs studencki: co wiesz o ekobudownictwie Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają studentów do udziału w konkursie na temat ekobudownictwa.
Warszawski Standard Zielonego Budynku – ostatnie dni konsultacji społecznych To już ostatni moment na zabranie głosu w sprawie wytycznych dla Warszawskiego Standardu Zielonego Budynku. Uwagi można zgłaszać do 24 stycznia.
Victory Boogie Woogie: holenderski ekotunel Victory Boogie Woogie to najbardziej ekologiczny tunel w Europie. Tak przynajmniej twierdzą jego projektanci. Znajduje się na trasie Rotterdamsebaan, która połączyła w tym roku obwodnicę Hagi z autostradami A4 i A13.