Architektura MuratorWydarzeniaLepsze jutro ogródków działkowych?

Lepsze jutro ogródków działkowych?

Jaka przyszłość czeka ogródki działkowe? Z jednej strony w związku z modą na ekologiczny styl życia i miejskie uprawy stają się znów popularne, z drugiej podupadają i często sprzedawane są pod nowe deweloperskie inwestycje. Przeszłości i przyszłości terenów działkowych przyglądają się twórcy wrocławskiej wystawy Lepsze jutro. Rzecz o ogródkach działkowych.

Lepsze jutro ogródków działkowych?
Lepsze Jutro, jedna z cyklu fotografii Aleksandry Nowysz, 2016

Któż z nas nie pamięta uroku działkowania? Smaku pomidorów i truskawek z grządki, D.I.Y- wych narzędzi i przetworów ze słoika, wypoczynku i pracy na świeżym powietrzu, chaotycznej zabudowy zderzonej z powojennym modernizacyjnym mitem. Lepsze jutro to próba spojrzenia na umierającą i odradzającą się w nowej formie miejską aktywność i na dobro wspólne jakie ze sobą niesie - tłumaczą kuratorki Joanna Kobyłt i Joanna Stembalska.
Tytuł Lepsze Jutro wystawa zawdzięcza nazwie jednego z rodzinnych ogrodów działkowych na wrocławskim Ołbinie. Stanowi ono modelowy przykład sytuacji, w jakiej znalazły się miejskie działki - położone na atrakcyjnych terenach będących łakomym kąskiem dla deweloperów. Na ekspozycji, która jest artystyczną refleksją dotyczącą nie tylko rodzinnych ogródków, ale i sposobów życia w mieście, zobaczymy m.in. prace Kwiaciarni Grafiki, Aleksandry Nowysz, Alicji Patanowskiej i Kamy Sokolnickiej.
Do 07 lipca 2018
Galeria Studio BWA Wrocław, ul. Ruska 46a / 301
www.bwa.wroc.pl

Ekologia, architektura i literatura. Zgłoszenia Czym jest architektura zrównoważona? Takie pytanie stawiają organizatorzy konkursu na esej, w którym każdy może wyrazić własne zdanie w kwestii będącej obecnie jednym z najistotniejszych tematów architektonicznej debaty.
Miasto postpandemiczne. Jak powinny wyglądać samowystarczalne jednostki miejskie po pandemii? Xiong'an ma być pierwszym miastem postpandemicznym. To urbanistyczna odpowiedź m.in. na obecny światowy kryzys związany z pandemią COVID-19.
Ocean w transformacji Zamierzony na trzy lata projekt artystyczno-badawczy Territorial Agency: Oceans in Transformation mówi o wpływie ludzkiej działalności na życie oceanów, mórz i rzek naszej Planety.
Dla klimatu: bielszy odcień bieli The Coolest White to pomysł UNStudio na walkę ze zmianą klimatu. Przygotowana przez holenderskie biuro instalacja pokryta została specjalną farbą, która może pomóc zredukować efekt wyspy ciepła w miastach.
Architektura i budownictwo proekologiczne: rusza nabór na studia podyplomowe Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej ogłasza nabór na drugą edycję studiów podyplomowych „Architektura i budownictwo proekologiczne”.
Gminy powalczą o tytuł Eco-Miasta Samorządy są siłą napędową wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju. W obliczu wyzwań, jakie stwarza globalny kryzys ekologiczny, rusza nowa edycja konkursu Eco–Miasto organizowanego przez ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i internetowy dziennik „Teraz Środowisko”. Zgłoszenia można wysyłać do końca stycznia 2020 roku.