Architektura MuratorWydarzeniaLewicki Łatak w Berlinie

Lewicki Łatak w Berlinie

Kolejna polska pracownia architektoniczna zaprezentuje swoją twórczość przed berlińską publicznością. Po ciepło przyjętych wystawach KWK Promes i BBGK Architekci własną ekspozycję w stolicy Niemiec będzie miało Biuro Projektów Lewicki Łatak.

Lewicki Łatak w Berlinie
Aerotunel Flyspot pod Warszawą, proj. Biuro Projektów Lewicki Łatak, 2013-2014; fot. Wojciech Kryński/archiwum pracowni

Na wystawę Site specific złoży się pięć projektów Biura Projektów Lewicki Łatak – cztery zrealizowane i jeden wciąż czekający na budowę. Już na samym początku pracy nad każdym projektem usilnie poszukujemy czegoś charakterystycznego w danej lokalizacji, jakiejś wyjątkowej cechy, która odróżnia to miejsce od innych. Czasem znajdujemy ją w zastanym krajobrazie, czasem w szeroko pojętej kulturze albo przeszłości – wyjaśniają ideę ekspozycji krakowscy architekci, którzy wśród swoich osiągnięć mają m.in. ubiegłoroczną Honorową Nagrodę SARP.

Do najważniejszych zrealizowanych projektów Biura Projektów Lewicki Łatak należą: zespół budynków wielorodzinnych Corte Verona we Wrocławiu, modernizacja placu Bohaterów Getta w Krakowie oraz Hala KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych. Pracownia powstała 23 lata temu, jednak w połowie ubiegłego roku Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak obchodzili już trzydziestą rocznicę współpracy, którą uczcili wystawą swoich prac. Rok 2018 okazał się dla nich zresztą wyjątkowy. Otrzymali Honorową Nagrodę SARP, Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza (w kategorii architektura użyteczności publicznej za Halę KS Cracovia z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych). Więcej informacji o wystawie na stronie www.architekturgalerieberlin.de.

Wystawa Site specific
Gdzie: Architektur Galerie, Berlin
Kiedy: 24 maja–22 czerwca

Robert Konieczny Moving Architecture: wystawa w Berlinie [ZDJĘCIA] W Architektur Galerie Berlin do 27 kwietnia można oglądać wystawę poświęconą mobilnym realizacjom pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego. Ekspozycja jest jedną z 57 międzynarodowych wystaw polecanych w tym toku przez magazyn Wallpaper*.
Polski manifest prefabrykacji na wystawie w Berlinie W Architektur Galerie w Berlinie odbędzie się wystawa poświęcona najpopularniejszemu ostatnio obiektowi wielorodzinnemu w Warszawie – budynkowi Sprzeczna 4 projektu BBGK Architekci. Inwestycja, wyróżniona w ubiegłym roku Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy w kategorii najlepszy obiekt mieszkalny, uznawana jest za manifest nowoczesnej prefabrykacji.