Architektura MuratorWydarzeniaListy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU

Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU

Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi przedstawicielami środowiska architektonicznego: Walterem i Ise Gropiusami, Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy Sigfriedem Giedionem. Spotkanie promocyjne już 21 maja.

Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU
Pensjonat w Skolimowie, 1931; fot. Muzeum Architektury we Wrocławiu

W przeciwieństwie do korespondencji literatów, artystów czy postaci życia publicznego, listy architektów są wydawane stosunkowo rzadko. W przypadku Heleny Syrkus – architektki, która posługiwała się maszyną do pisania równie sprawnie co architektoniczną kreską – są najlepszym źródłem do poznania jej fascynującej, złożonej, ale i kontrowersyjnej biografii.

Książka „Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus”, inaugurująca nową serię wydawniczą ŹRÓDŁA Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi postaciami międzynarodowego środowiska architektonicznego: związanymi z Bauhausem Walterem i Ise Gropiusami, holenderskim urbanistą Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy generalnym sekretarzem CIAM Sigfriedem Giedionem.

Dla osób zainteresowanych twórczością Heleny i Szymona Syrkusów, jednych z najważniejszych bohaterów polskiej sceny architektonicznej okresu międzywojennego, będzie doskonałym źródłem informacji na temat historii architektury. Dla innych – intrygującym obrazem postaci targanej wichrami historii. W korespondencji jak w zwierciadle odbijają się skomplikowane dzieje polityczne Polski i świata, które dotknęły również środowisko architektoniczne – antysemityzm lat 30., tragedia drugiej wojny światowej czy ułudy związane z wprowadzeniem socjalizmu. „W tych trudnych czasach najlepsze, co mamy to sieć przyjaciół rozsianych po tej targanej wstrząsami planecie”, pocieszał w jednym z listów Helenę i Szymona Syrkusów Walter Gropius.

Książka będzie dostępna w sprzedaży od 21 maja. Spotkanie promocyjne z autorkami Aleksandrą Kędziorek, Katarzyną Uchowicz, Mają Wirkus i redaktorem naukowym, prof. Waldemarem Baraniewskim, odbędzie się 21 maja o godzinie 18.00 w Warszawskim Zodiaku. Dyskusję poprowadzi Karolina Andrzejewska-Batko.

Spotkanie promocyjne z autorkami książki Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus
Kiedy:
21 maja, o godz. 18.00
Gdzie: Zodiak Warszawski Pawilon Architektury, pasaż Wiecha 4

Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU
80. urodziny Waltera Gropiusa, 1963; fot. Muzeum Architektury we Wrocławiu
Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU
Helena Syrkus, 1967; fot. Muzeum Sztuki w Łodzi
Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU
Wizyta Conelisa van Eesterena i Friedy Fluck w Serocku, 1956; fot. Het Nieuwe Instituut, Rotterdam / Collection Van Eesteren-Fluck & Van Lohuizen Foundation
Światłoczuły modernizm: cykl archi-spacerów po osiedlu Koło Rusza cykl plenerowych wykładów i architektonicznych wycieczek po warszawskim osiedlu Koło. Wśród prowadzących m.in. Tomasz Fudala, Patrycja Jastrzębska, Aleksandra Kędziorek, Jan Strumiłło i Jarosław Trybuś.