Architektura MuratorWydarzeniaLiving Contrasts w Warszawie: podsumowanie wydarzenia

Living Contrasts w Warszawie: podsumowanie wydarzenia

22 września w warszawskim Instytucie Energetyki odbyła się kolejna część europejskiego programu Living Contrasts organizowanego przez firmę Trilux. Święto światła i spotkanie inwestorów, architektów oraz projektantów oświetlenia. Głównym tematem wydarzenia było światło jak element osiągania celów zrównoważonego biznesu. Jakie wnioski wybrzmiały podczas paneli i co ma do powiedzenia światło w czasach kryzysu energetycznego? Podsumowujemy wydarzenie.

Living Contrasts w Warszawie: podsumowanie wydarzenia

Cele zrównoważonego rozwoju zagrożone kryzysem energetycznym?

Kiedy kryzys klimatyczny spotyka energetyczny, okazuje się, grają do jednej bramki – cel jest jeden: uzyskać jak największą efektywność energetyczną. Dla dobra środowiska – zmniejszyć ślad węglowy, dla biznesowych portfeli – rachunki za energię elektryczną. Co na to Trilux? Zrównoważone rozwiązania i efektywność energetyczna to specjalność Trilux. Jako region CEE jesteśmy rozwijającym się rynkiem, jeśli chodzi o rozwiązania LED – mamy przed sobą dużo pracy, ale także wiele możliwości: dyrektywa europejska która do 2023 roku zakazuje produkcji świetlówek T5/T8, kryzys klimatyczny i energetyczny sprawiają, że przed nami coraz więcej modernizacji , a także nowych wdrożeń. Cieszymy się, mogąc za pomocą światła, wywierać pozytywny wpływ zarówno na gospodarkę, jak i środowisko – opowiadał o najbliższych wyzwaniach Arkadiusz Lewenko, Trilux General Manager Central & Eastern Europe.

Living Contrasts w Warszawie: podsumowanie wydarzenia

V.Offices – outstanding BREEAM!

O ogromnym potencjale Europy Środkowo-Wschodniej można było się przekonać podczas panelu dyskusyjnego, w którym wzięli udział specjaliści stojący za sukcesem krakowskiego biurowca V. Offices, drugiego zrównoważonego budynku na świecie według certyfikacji BREEAM – z oceną outstanding i wynikiem 98,97%! Komfort pracowników i ekologia były prawdziwą siłą napędową tego projektu. Potrzeba realnych wyników dla  zrównoważonego rozwoju środowiskowego i społeczeństwa była dla nas oczywista podczas projektu V.Offices od pierwszego dnia. Zdecydowaliśmy się na certyfikację BREEAM jako najbardziej rozpoznawalną na świecie ocenę wpływu nieruchomości na środowisko. Trilux stał się nie tylko dostawcą wydajnego i energooszczędnego oświetlenia LED, ale także aktywnym partnerem na etapie projektowania i poszukiwania najbardziej wydajnych rozwiązań, dzięki którym możemy z dumą mówić o wyniku OUTSTANDING – przybliżył kulisy projektu Sebastian Kieć, CEO Afi Europe Poland.

Czytaj też: V.Offices w Krakowie – biura pełne dobrego światła |

Living Contrasts w Warszawie: podsumowanie wydarzenia

Nowe potrzeby Klienta w retailu

W jaki sposób światło i przestrzeń mogą wspierać retail, kiedy potęgą staje się e-commerce? Na to pytanie odpowiedziała podczas swojej prelekcji Katarzyna Konkel , CEO Omnisense. Klienci poszukują nie tylko zakupów, ale również doświadczeń. Sektor retail stoi przed coraz większymi wymaganiami konsumentów, co do komfortu i przestrzeni, w której dokonujemy codziennych, jak i okazjonalnych wyborów. Stajemy się coraz bardziej wrażliwi na prezentację produktu, jak i atmosferę pomieszczenia, w którym przebywamy. Może się okazać, że sklep wybudowany z dbałością o najmniejsze detale nie zrealizuje obietnicy wyjątkowego doświadczenia dla klienta, jeśli nie będzie odpowiednio oświetlony. Doskonałym przykładem tego zjawiska są porzucone koszyki w przymierzalniach, w których niewłaściwe światło zniekształca sylwetkę klienta – mówiła.

Pasja do światła!

Podczas wydarzenia Living Contrasts nie zabrakło prelekcji naukowców oraz adeptów oświetleniowych z Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Całości dopełniły Cubes & Corners, czyli jedyna w sowim rodzaju wystawa miejskich przestrzeni i realizacji oświetleniowe od Trilux we wszystkich sektorach biznesu.

 

Matsuura, Wojciechowski i Ivaniv o nowoczesnych przestrzeniach publicznych Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Urban. Modern public space”. W spotkaniu dział wezmą Hiroki Matsuura, Szymon Wojciechowski i Ostap Ivaniv.
Czego możemy się nauczyć od modernistów: wykład Daniela A. Barbera Na zaproszenie Instytutu Architektury z wykładem do Polski przyjeżdża profesor Daniel A. Barber, autor głośnej książki „Modern Architecture and Climate: Design Before Air Conditioning”. Podczas spotkania opowie między innymi, jakie rozwiązania odpowiadające za wilgotność, temperaturę i jakość powietrza we wnętrzu stosowali moderniści przed wynalezieniem systemów klimatyzacji.
Definiowanie Przestrzeni Architektonicznej 2022 Zbliża się kolejna edycja międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu Definiowanie przestrzeni architektonicznej. W tym roku spotkanie odbędzie się pod hasłem Awangardy Architektury. Tradycyjnie publikujemy też tezy, które staną się punktem wyjścia do dyskusji.
Carlos Moreno gościem specjalnym Kongresu Deweloperskiego: podsumowanie wydarzenia W piątej edycji Kongresu Deweloperskiego wzięło udział 800 uczestników, w tym zarządy najważniejszych firm deweloperskich z całego kraju, przedstawiciele samorządów i władz centralnych. Dyskutowano o kryzysie na rynku mieszkaniowym, pozytywnych aspektach ustawy Lex Deweloper i nowej mobilności. Gościem specjalnym wydarzenia był urbanista Carlos Moreno, który opowiedział o idei miasta 15-minutowego.
Trendy w architekturze: konferencja polsko-ukraińska Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Trendy w architekturze i designie 2022”. W spotkaniu dział wezmą Antonina Kaplia, Szymon Wojciechowski i Mariusz Ścisło.
Shigeru Ban i architektura społecznie zaangażowana: fotorelacja Za nami konferencja „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”. W spotkaniu oprócz japońskiego architekta udział wzięli m.in. goście z Ukrainy, Rumunii, Słowacji i Polski zaangażowani w projektowanie różnych form tzw. architektury pomocowej dla ofiar rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie. Publikujemy krótkie podsumowanie.