Spis treści
- "Nowe spichrze" w Bydgoszczy
- Projekt Andrzeja Bulandy i Włodzimierza Muchy
- Szkło i cegła miały symbolizować uczciwość i solidność
- BRE Bank SA, oddział w Bydgoszczy. Dane
- Budynki z lat 90. nad Brdą. Zdjęcia
"Nowe spichrze" w Bydgoszczy
Mówi się o nich „nowe spichrze” lub „szklane spichrze”. Na łamach Architektury- Murator pisaliśmy o tej realizacji: To pierwszy polski budynek zrealizowany po 1989 roku, który stał się architektoniczną ikoną rozpoznawalną w całym kraju. Oto budynki dla banku w Bydgoszczy. Tą realizacją biuro Bulanda Mucha Architekci BRE Bank w Bydgoszczy wygrało III edycję naszego konkursu Życie w Architekturze. "Szklane spichrze" zostały też ogłoszone budynkiem użyteczności publicznej dekady 1989 - 1999.
W 2025 roku - kolejna edycja konkursu, a my przypominamy budynki, które wygrały pierwsze edycje. Tu z kolei przeczytacie kto jeszcze wygrał trzecią edycję konkursu.
Konkurs Życie w Architekturze pierwszy raz ogłoszony został w styczniu 1995 roku z inicjatywy redaktor naczelnej „Architektury-murator” Ewy P. Porębskiej i był pierwszą na tak dużą skalę próbą podsumowania i oceny dorobku architektonicznego miasta po roku 1989. Cele konkursu to promocja dobrej architektury oraz zainteresowanie opinii publicznej procesami kształtującymi miejską przestrzeń.
Projekt Andrzeja Bulandy i Włodzimierza Muchy
Projekt budynku dla bydgoskiego oddziału BRE Banku (obecnie to mBank) został wyłoniony w konkursie inwestorskim z 1995 roku.
- Przyszła lokalizacja obiektu, przy nabrzeżu Brdy, w północnej części starówki, skłoniła architektów do poszukiwania dla niego oryginalnej, a zarazem reprezentacyjnej formy - pisaliśmy przed laty o tej realizacji biura Bulanda Mucha Architekci.
Lokalizacja - południowe nabrzeże rzeki Brdy, obok Pałacyku Lloyda. Wytyczne konkursowe zakładały ulokowanie nowej siedziby instytucji w skrzydle dobudowanym do XIX-wiecznego pałacyku.
Szkło i cegła miały symbolizować uczciwość i solidność
Ale architekci zaproponowali gmach wolno stojący, inspirowany kształtem tradycyjnych bydgoskich spichlerzy, wykończony szkłem i cegłą klinkierową. I powielili go. Bryła w zamierzeniu autorów niesie dodatkowe przesłanie: przeszklona część symbolizuje uczciwość i przejrzystość instytucji finansowej, a ceglana – jej solidność i bezpieczeństwo. Ten projekt stał się wizytówką Bydgoszczy i początkiem wielkiej rewitalizacji nadrzecznych terenów.
Nagrodę przyznano za znalezienie najprostszego gestu wyrażającego najmocniej to, co jest wiecznym pragnieniem poszukującego - to opinia jury. - Kawałek miasta zniszczony przez czas uzyskuje przez to dzieło możliwość rozmowy z przeszłością dla przyszłości. Natura - (rzeka) i kultura (budynki) odnawiają przerwany dialog. Bogata wielkoskalowa praca uwzględniająca pejzaż, sąsiedztwo, symbolikę, właściwości użytych materiałów. Powstało miejsce wspólne, publiczne, scenografia dla życia i pracy.
Architekt Andrzej Bulanda z kolei mówił tak: Projekt jest próbą znalezienia najprostszego gestu dla realizacji zamierzenia, które stałoby się impulsem do rewitalizacji nadbrzeży Brdy w historycznym centrum Bydgoszczy. Jako formę typologiczną wybrano ikonę miejsca - spichlerz – współcześnie przetworzoną z zachowaniem skali otoczenia.
Zobacz archiwalne zdjęcia i czytaj dalej.
BRE Bank SA, oddział w Bydgoszczy. Dane
- Adres: Bydgoszcz, ul. Grodzka 19/2
- Projekt konkursowy: Bulanda, Mucha - Architekci s.c.: architekci Andrzej Bulanda, Włodzimierz Mucha, Henryk Łaguna, Dariusz Hyc
- Projekt realizacyjny: Bulanda, Mucha - Architekci sp. z o.o.: architekci Andrzej Bulanda, Włodzimierz Mucha, Marta Busłowicz, Anna Albiniak
- Współpraca: architekci Mariusz Korytkowski, Seweryn Grobelny, Jarosław Ptaszyński, Ewa Siwiec, Gregore Milkov, technik Anna Wesołowska
- Projekt wnętrz: Bulanda, Mucha - Architekci S. z o.o.
- Konstrukcja: Biuro Projektów Konstrukcji Budowlanych Kapela, Pachowski s.c.
- Inwestor: BRE Bank SA
- Powierzchnia zabudowy: 1413 m²
- Powierzchnia całkowita: 4755 m²
- Powierzchnia użytkowa: 2626 m²
- Kubatura: 18 585 m³
- Projekt: 1995-1998
- Realizacja: 1998 -1999
- Nie podano kosztów inwestycji
Nagrody:
- Najlepszy budynek użyteczności publicznej 1989-1999 Nominacja do nagrody głównej w kategorii budynków użyteczności publicznej - edycja ogólnopolska 1989-1999Najlepszy budynek Bydgoszczy w kategorii budynków użyteczności publicznej 1989-1999
- 2000 Nagroda Roku SARP
- 2000 Najlepszy budynek użyteczności publicznej w Polsce 1989-1999 w konkursie Życie w Architekturze
- 2000 Nagroda I stopnia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie architektury i budownictwa
- 2001 Nominacja do nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe
- 2006 jeden z 20 obiektów prezentowanych na wystawie Polska. Ikony Architektury
Budynki z lat 90. nad Brdą. Zdjęcia
