Manifesta 12. Architekci-kuratorzy w Palermo

i

Autor: Archiwum Architektury Weduta Palermo, Francesco Lojacono, 1875, ilustracja z Palermo Atlas, dzięki uprzejmości OMA/serwis prasowy

Manifesta 12. Architekci-kuratorzy w Palermo

2018-03-06 21:07

Tegoroczne biennale sztuki współczesnej Manifesta 12 będzie miało nietypowy charakter, po raz pierwszy przygotowuje je bowiem biuro architektoniczne, w dodatku jedno z bardziej znanych na świecie - holenderska OMA.

Manifesta to biennale współczesnej sztuki i kultury co dwa lata organizowane w innym mieście. Od czerwca do listopada tego roku gościć będzie w Palermo – mieście, w którym według twórców wydarzenia znajdują swoje odzwierciedlenie dwa istotne dla współczesnej Europy tematy: migracja i zmiany klimatyczne. Śladem po złożonej i bogatej, „skondensowanej” historii Palermo, które było wielokrotnie zajmowane przez przedstawicieli prawie wszystkich europejskich cywilizacji, a jednocześnie miało silne związki z Afryką Północną i śródziemnomorskim wschodem, jest wielokulturowa tkanka społeczna. Manifesta 12 to wspaniałe wyzwanie, by przemyśleć rolę, jaką mogą odegrać kulturalne działania w długofalowym procesie przekształcenia jednego z najbardziej ikonicznych skrzyżowań cywilizacji śródziemnomorskiej. Zadamy pytanie do kogo należy Palermo, a także jak „odzyskać” to miasto. Co ważne, tutejsze problemy związane z migracją są reprezentatywne dla szerszej kryzysowej sytuacji, w obliczu której stoi teraz cała Europa – zapowiada dyrektor Manifesta 12 Hedwig Fijen. Na zamówienie organizatorów biennale architekci z OMA przygotowali zaprezentowany w lipcu ubiegłego roku Palermo Atlas. To wielodyscyplinarne urbanistyczne studium, które właśnie staje się bazą dla ostatecznego programu wydarzenia. Pracuje nad nim czterech „kreatywnych mediatorów”: sycylijski architekt Ippolito Pestellini Laparelli z OMA, hiszpański architekt Andres Jaque, holenderski dziennikarz i reżyser Bregtje van der Haak oraz szwajcarska kuratorka sztuki Mirjam Varadinis.

16 czerwca – 4 listopada 2018 www.m12.manifesta.org